Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac.
WZI
|

Śmiesznie niskie świadczenie. Oto najniższa emerytura z ZUS

30
Podziel się

W całym kraju przybywa osób, które mają śmiesznie niskie świadczenia - pisze "Rzeczpospolita". To dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych duży problem. Przeczytaj, ile wynosi najniższa emerytura z ZUS w Polsce.

Śmiesznie niskie świadczenie. Oto najniższa emerytura z ZUS
Groszowe emerytury. Będzie ich coraz więcej. (money.pl, Rafał Parczewski)
bETYvzsl

Jak wynika z raportu ZUS, do którego dotarła "Rzeczpospolita", emeryturę poniżej minimalnej otrzymuje już 310 tys. Polaków.

Liczba osób mających groszowe emerytury rośnie. Jeszcze 10 lat temu poniżej minimalnej dostawały 23 tys. emerytów.

Minimalna emerytura wynosi obecnie 1250,88 zł brutto. Jednak aby mieć do niej prawo, trzeba przepracować 20 lat w przypadku kobiet i 25 w przypadku mężczyzn. I musi to być praca legalna, od której odprowadzane są składki.

bETYvzsn
Zobacz także: Głodowe emerytury gwiazd. "Składki trzeba odprowadzać od wszystkich zarobków"

Skąd się biorą groszowe emerytury

Ci, którzy kryterium nie spełnili, dostają emeryturę wyliczoną wyłącznie na podstawie składek. I zdarza się, że ktoś, kto przepracował na umowie o pracę jeden dzień, dostaje kilka groszy miesięcznie.

bETYvzst

Jak szacuje "Rzeczpospolita", co roku co szósty emeryt dostaje świadczenie niższe od minimalnego. Większość tych osób to ofiary transformacji ustrojowej, które po zmianach nie podjęły legalnego zatrudnienia

ZUS chce zmian

Wypłacanie emerytur groszowych to dla ZUS spory problem. Zapłacenie kilku groszy miesięcznie nie poprawia w żaden sposób sytuacji emeryta, który je dostaje, za to generuje koszty administracyjne.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska, podczas ostatniego forum ekonomicznego w Karpaczu mówiła, że potrzebne są pilne zmiany.

bETYvzsu

Jej zdaniem problem może rozwiązać zmiana prawa tak, by możliwość pobierania emerytury przysługiwała dopiero po przekroczeniu danego okresu zatrudnienia, jak to jest w wielu krajach UE np. 5, 10, czy 15 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETYvzsO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Aśka
2 miesiące temu
Temat emerytur to temat rzeka, ale wiele osób naprawdę nie ma czym szaleć, że tak powiem. Opłaty i apteka się nie liczą. Teraz są różne możliwości dodatkowego oszczędzania, na przykład ppk. Dużo osób krytykowało, a po pierwszym roku zysk to jeszcze raz tyle.
po 41 lat pra...
2 miesiące temu
wychowałam 4 dzieci pracując 41 lat i emeryturę mam 1600 zł A ta co nie pracowała ma też emeryturę jest to nie sprawiedliwe
Szwaczka
2 miesiące temu
Po 42lat pracy mam 1860 emerytury czy to jest dużo?mam 2 dzieci i co rząd mi je wychował?a te co mają 4dzieci to im się wszystko należy nawet emerytura bo one są tak przepracowane
bETYvzsP
fiw
2 miesiące temu
Jak się robić nie chciało to i emerytura niska. O emeryturze trzeba myśleć od pierwszego dnia pracy i albo wpłacać na ZUS albo oszczędzać w skarpetę samemu. Tylko niewielu to robi, a później larum.
Observer
2 miesiące temu
No i nigdzie nie pisze ile wynosi ta najniższa emerytura. Redaktorku od siedmiu boleści czy ty wiesz co piszesz?
dziadek
2 miesiące temu
Czemu w 2016 roku kazali mi żyć do 83 lat mimo iż wg GUS mężczyźni żyli do 73 lat. Straciłem na tym 125% emerytury bo policzono mi 216 m-cy dalszego życia zamiast 96 m-cy. Po 46 latach pracy w warsztatach uzbierałem 850 000zł kapitału, który podzielono mi [przez 216 m-cy = 3935zł a powinni podzielić przez 96 m-ce = 8854 zł. WIĘCEJ NA PiS nie zagłosuje
Lucy
2 miesiące temu
Emeryci którzy pracowali i płacili składki będą dzięki nowemu ładowi zwyczajnie okradani.Nie dość że rządy do tej pory podnoszą głownie najniższe emerytury kosztem tych co pracowali więcej,to Polski ład ich już jawnie dyskryminuje.Pracujący czy przedsiębiorcy mogą jeszcze coś zmienić,bo mogą zmienić ewentualnie pracę,a jakie wyjście mają emeryci?Nic tylko płacić.Uważam że "biednymi"emerytami powinna zaopiekować się opieka społeczna a nie ZUS.Tak naprawdę większość tych"biednych" emerytów to poprosu kombinatorzy albo obiboki.(znam takich co dzięki minimalnej emeryturze żyją jak królowie,bo tak naprawdę nie są biedni) nie ma tu miejsca żeby opisywać sytuacje jakie znam wśród moich znajomych.I dlatego POlski Ład to wielkie draństwo.
reddd
2 miesiące temu
Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Przeczytajcie ksiażke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
Maria
2 miesiące temu
Od transformacji minęło wiele lat, co Ci ludzie robili przez ten czas. Nic nie robili, korzystali z opieki społecznej. A teraz lament, że mają niskie emerytury. Przepracowałam dla tego kraju 43, bez przerwy w zatrudnieniu, i co mam teraz ubolewać nad tymi, którzy w głębokim poważaniu mieli pracę. Żyli bez stresu /znam takich/ i nigdy nie myśleli o przyszłości, dla nich był ważny tylko dzień dzisiejszy.Państwo "da".
Emeryt
2 miesiące temu
Jak żyć
EMERYT
2 miesiące temu
49 lat pracy emerytura 5400zl czegos tu nie rozumiem dlaczego inni maja tak malo.Kolejny raz powtarzam emertyture trzeba sobie wypracowac nie czytalibysmy takich wypocin jak powyzszy artykul powtarzany nagminie.
Atun
2 miesiące temu
A gdzie Ci biedni emeryci byli 20,40 lat temu?Wszyscy przyzwyczaili się, że im się należy że państwo,, musi '' im dać. Weźcie się za tych którzy tylko czekają na zasiłki z Mopsu i zobaczcie na co wydają darowane pieniadze
Oska
2 miesiące temu
Następne pokolenie jak jeszcze będzie chodziło po ziemi i doczeka emerytury będzie pracować do grobowej deski żeby mieć na przysłowiowy chleb bo jego dawno nie ma tylko wyglądem i z nazwy przypomina chleb
bETYvzsH
Emerytka
2 miesiące temu
To oni sami kiedyś podejmowali decyzję o niepłaceniu składek emerytalnych, a teraz chcą żyć ze składek ciężko pracujących ludzi ? Od pomagania jest Pomoc Społeczna też z podatków pracujących.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić