Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Sprzedajesz nietrafiony prezent? Może cię spotkać dotkliwa kara

11

Niemal każdy z nas otrzymuje w Boże Narodzenie prezent, z którego nie do końca jest zadowolony. Później część z nich trafia na popularne serwisy aukcyjne, gdzie szuka nowego właściciela. Jednak warto uważać, bo w określonych sytuacjach musimy zapłacić podatek od niechcianego podarunku. Jeśli tego nie zrobimy, fiskus może ukarać nas finansowo.

Sprzedajesz nietrafiony prezent? Może cię spotkać dotkliwa kara
Sprzedajesz nietrafiony prezent? Może cię spotkać dotkliwa kara (Adobe Stock)

Polacy nie mają świadomości o istnieniu wszystkich podatków, co może się okazać niezwykle bolesne w okresie świąt Bożego Narodzenia w sytuacji, gdy zdecydujemy się na sprzedaż niechcianego prezentu. Zgodnie z prawem, podatek od prezentu należy odprowadzić w sytuacji, gdy suma darowizn pochodzących od jednej osoby na przestrzeni pięciu lat przekroczy wyznaczony poziom.

Limit uzależniony jest od stopnia pokrewieństwa darczyńcy względem osoby obdarowanej prezentem. Przepisy wyróżniają trzy różne grupy podatkowe.

Sprzedajesz nietrafiony prezent? Może cię spotkać dotkliwa kara

W pierwszej grupie podatkowej znajdują się najbliżsi - chociażby małżonek, rodzice, dziadkowe, pradziadkowie, dzieci, wnuki i prawnuki, ale też pasierb, siostra, brat, ojczym czy macocha. Jeśli prezent od osób znajdujących się w tym gronie nie jest droższy niż 9637 zł, to nie mamy obowiązku jego zgłaszania do Urzędu Skarbowego.

Zobacz także: Nowe obostrzenia? Poseł nie przebierał w słowach

Jeśli wartość podarunku przekracza owe 9637 zł, mamy sześć miesięcy, by poinformować o tym fiskus. Wtedy też zostaniemy zwolnieni z obowiązku opłacenia podatku. W przypadku braku zgłoszenia wisi nad nami widmo postępowania podatkowego i zapłaty daniny.

Druga grupa podatkowa składa się m.in. z zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych małżonków pasierbów czy rodzeństwa małżonków. W tym przypadku zachodzi konieczność opłacenia podatku, gdy wartość podarunku przekracza 7276 zł.

W trzeciej grupie podatkowej ustawodawca uwzględnił osoby niespokrewnione - pracodawcę czy przyjaciół. Podatek za otrzymany od nich prezent musimy zapłacić w sytuacji, gdy jego wartość przekroczyła 4092 zł.

W przypadku otrzymania prezentu od osób znajdujących się w drugiej albo trzeciej grupie podatkowej, mamy miesiąc, by opłacić należność.

Odsprzedanie prezentu. Lepiej poczekać

Podatek musimy też zapłacić w sytuacji, gdy pozbywamy się niechcianego prezentu. W myśl przepisów jest to tzw. sprzedaż okazjonalna. Teoretycznie nie należy od niej odprowadzać daniny, ale jedynie w sytuacji, gdy sprzedawany przez nas przedmiot należał do nas dłużej niż sześć miesięcy.

Dlatego, jeśli chcemy pozbyć się nietrafionego prezentu i równocześnie wolimy uniknąć kłopotów, poczekajmy ze sprzedażą takiego podarunku pół roku.

W przypadku braku uiszczenia podatku, fiskus może nałożyć karę w wysokości od 1/10 do nawet 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. W przypadku roku 2021 mowa o kwotach rzędu 280 - 56 000 zł.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić