Świetne wieści dla emerytów. Wszelkie rekordy waloryzacji będą pobite

1234

Waloryzacja to coroczna podwyżka świadczeń, jakie wypłaca ZUS. Każdego roku w okolicach marca seniorzy, ale także np. studenci pobierający rentę rodzinną, mogą cieszyć się z podwyżek. Okazuje się, że przyszły rok może pobić absolutnie wszelakie rekordy. Eksperci wieszczą, że podwyżka świadczeń może być najwyższa od 12 lat.

Świetne wieści dla emerytów. Wszelkie rekordy waloryzacji będą pobite
ZUS będzie wypłacał rekordowe podwyżki. Waloryzacja może być ogromna (ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS, Zofia i Marek Bazak)

Coroczna waloryzacja to czas, który jest szczególnie wyczekiwany przez wszystkich beneficjentów korzystających ze świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Choć podwyżki emerytur i rent wejdą w życie dopiero od 1 marca 2022, to rząd już teraz głowi się nad obliczeniem wskaźnika.

Zobacz także: Emerytury stażowe szkodliwe dla systemu? "Projekt trzeba zmienić"

Rekordowa waloryzacja w 2022

Już teraz wiadomo, że wskaźnik waloryzacji będzie wyższy od oczekiwań. Wrześniowe zapowiedzi rządu wskazywały na podwyżki na poziomie 4,88 proc. okazuje się jednak, że mogą być o wiele, wiele wyższe.

Inflacja nie odpuszcza i zbliża się do poziomu 8 proc. Jeżeli odczyt za grudzień potwierdzi wzrost cen, oznaczać to będzie, że w całym 2021 roku inflacja przekroczyła 5 proc. A to przełoży się na emerytury i renty.

Emerytury bez podatku w 2022

Jak wskazuje portal Strefa Biznesu, waloryzacja w 2022 roku może przekroczyć nawet 6 proc. Dziś jeszcze nie wiadomo, jaki będzie współczynnik waloryzacji. Na takie dane należy poczekać do początków nowego roku. Jedno jest jednak pewne. Będzie on znacznie wyższy, niż zakładał rząd.

Waloryzacja to jednak nie wszystko. W 2022 roku, zgodnie z założeniami Polskiego Ładu, na emerytów i rencistów czekają kolejne zmiany. Od stycznia 2022 znaczna część świadczeń zostanie zwolniona z podatków.

Autor: OKT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić