Szokująca cena za czereśnie. Aż trudno uwierzyć, ile kosztuje kilogram

119

Ceny owoców sezonowych na ryneczkach mogą przyprawić o zawrót głowy. Na straganach przy Hali Mirowskiej w Warszawie za czereśnie trzeba zapłacić aż... 160 zł za kilogram.

Szokująca cena za czereśnie. Aż trudno uwierzyć, ile kosztuje kilogram
Szokująca cena za czereśnie. Aż trudno uwierzyć, ile kosztuje kilogram (Licencjodawca, Zbyszek Kaczmarek)

Kwietniowe przymrozki spowodowały duże straty w sadach. To niestety odbija się na cenach owoców.

- Owoce pestkowe dostały najmocniej przez przymrozki. Te pestki, które się już zawiązały, nagle zaczęły gnić i spadać z drzew. Truskawkę możemy uratować, jabłoń, czy gruszę wyregulować, ale czereśnię, wiśnię i śliwę nie. Producenci czereśni są największymi przegranymi - tłumaczyła kilka dni temu ekspertka od sadownictwa Izabela Kaczorowska w rozmowie z o2.pl.

W niektórych sadach m.in. na Lubelszczyźnie ostatnie przymrozki doprowadziły do strat niemal w stu procentach. - To na pewno odbije się na cenach, ale obawiamy się, że importowane owoce będą zalewać nasz rynek - mówił Łukasz Cielmus, sadownik z Lubelszczyzny w rozmowie z o2.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czereśnia czereśni nierówna. Oto popularne odmiany

Sadownicy ostrzegali, że z uwagi na pogodę cena czereśni będzie wyjątkowa wysoka w tym roku. - Przed rokiem na początku czerwca na Broniszach polskie czereśnie były w cenie 160 zł/kg. W tym roku ta cena powinna oscylować wokół 200 złotych. Potem minimalną ceną powinno być 60 zł/kg, by rolnik mógł godziwie zarobić, ale płacić pewnie będziemy w okolicach 20 złotych, bo dużo owoców będzie sprowadzonych - mówiła Izabela Kaczorowska.

Na niektórych targowiskach pojawiły się pierwsze czereśnie. Na instagramowym profilu Make Life Harder opublikowano zdjęcie ceny czereśni sprzedawanych na Hali Mirowskiej w stolicy. Cena? 160 zł za kilogram.

Skusicie się na czereśnie w takiej cenie, czy poczekacie aż cena spadnie?

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić