oprac. Witold Ziomek| 

Szykują tajemniczy protest. Górnicy chcą najechać na Warszawę

213

Setki górników mają wesprzeć protest przedsiębiorców. Problem w tym, że Paweł Tanajno, który protest organizuje, nie wie, kto stoi za tą inicjatywą wsparcia. A organizator wyjazdu górników nie chce zdradzić szczegółów akcji.

Protest przedsiębiorców mają wesprzeć górnicy
Protest przedsiębiorców mają wesprzeć górnicy (FORUM)

My Bracia Górnicy w tym ciężkim dla naszego państwa okresie postanowiliśmy działać solidarnie z przedsiębiorcami, wspomagając ich na - można śmiało to powiedzieć - polu walki. To ostatni dzwonek dla nas w obliczu upadłości naszego polskiego dobra, jakim jest przemysł wydobywczy, musimy działać powyżej podziałami - czytamy na facebookowej grupie "Brać górnicza", która liczy 16 tys. członków.

Kto dokładnie zamierza wziąć udział w proteście nie wiadomo, bo organizatorzy nie chcą zdradzać szczegółów.

Inicjatywa jest w 100 proc. oddolna. Nie współpracujemy z żadnymi związkiem zawodowym na szczeblu oficjalnym. Sami jesteśmy dołowymi pracownikami kopalń PGG. Jeśli chodzi o liczbę ludzi, to ciężko określić - mówi założyciel grupy "Brać górnicza", do którego udało się dotrzeć dziennikarzowi money.pl.

Od protestu oficjalnie odżegnuje się Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80". - Jesteśmy znani z radykalnych działań i się tego nie wstydzimy, ale nie organizujemy tego wyjazdu do Warszawy - mówi money.pl Patryk Kosela, rzecznik prasowy KK WZZ "Sierpień 80.

O planach przyjazdu na protest nic nie wie także jego organizator, Paweł Tanajno, który jest jednocześnie kandydatem w najbliższych wyborach prezydenckich.

Nikogo nie zapraszaliśmy. Nawet nie wiem dokładnie, kto to organizuje. Z tego, co wiem, to jest grupa niezrzeszonych w związkach górników. Duża część z nich to górnicy pracujący w czeskich kopalniach, narzekający za zamkniecie granic. Zatem na pewno nie przyjedzie do Warszawy jakaś grupa zadymiarzy, która naruszyłaby pokojowy charakter naszego marszu - mówi money.pl Tanajno.

Strajk przedsiębiorców zaplanowano na 16 maja.

Zobacz także: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić