Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
CHE
|

Szykuje się powrót do PRL-u? Plan jest taki, aby Polacy zaczęli oszczędzać

129
Podziel się:

Im wyższe ceny w sklepach, tym debata na temat sposobów radzenia sobie z drożyzną robi się ciekawsza. Ekonomiści już teraz analizują kwestię tego, czy pomysł odgórnego ustalania cel byłby w stanie sprawić, że Polacy zaczną oszczędzać, zamiast tracić na codziennych zakupach.

Szykuje się powrót do PRL-u? Plan jest taki, aby Polacy zaczęli oszczędzać
Sklep (East News, PIOTR DZIURMAN)

Do Sejmu wpłynęła już petycja w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie ustalania maksymalnych cen żywności. List został skierowany do Komisji ds. Petycji, która niebawem powinna zająć się tym pomysłem. Jak tłumaczą inicjatorzy, nie może być tak, że w niektórych miastach cena masła 200 g wynosi 6,99 zł za kostkę, gdy na Zachodzie kosztuje 3,99 zł.

Zdaniem autora idealnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie procentowego ograniczenia wzrostu cen artykułów spożywczych, takich jak nabiał, pieczywo i wędliny, oraz artykułów higienicznych.

Sposób na inflację

W ubiegłym tygodniu w "The Guardian" opublikowany został artykuł o tytule "Mamy potężną broń do walki z inflacją: kontrolę cen. Czas to rozważyć" - przekonuje autorka tekstu Isabella Weber z University of Massachusetts Amherst. Jej zdaniem pozwoliłoby to uniknąć recesji i powstrzymać szybkie narastanie inflacji.

Stety lub nie, pomysł autorki nie spotkał się ze zbyt wielką przychylnością środowiska naukowego. Weber z marszu wyśmiana została przez Paula Kugmana i innych znanych ekonomistów. "Nie jestem fanatykiem wolnego rynku, ale to jest naprawdę głupie" - ocenił Krugman, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2008 r.

Zobacz także: Idzie znaczne ochłodzenie. Prognoza pogody na najbliższe dni

Ale to już było

Melodia przeszłości pobrzmiewa tym, którzy pamiętają wczesne czasy PRL-u. Przypomnijmy, że w myśl dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. została powołana Państwowa Komisja Cen przy Radzie Ministrów. Do zakresu działania Komisji należało: prowadzenie prac związanych z ustaleniem cen poszczególnych artykułów i elementów składowych cen skupu, marż detalicznych i hurtowych.

Państwowa Komisja Cen została zlikwidowana w 1982 r. na podstawie ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. w ramach reformy cenowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(129)
gość
3 tyg. temu
Najgorsze jest to że ci obecni krzykacze dorobili się na przemianach po 1989 roku ,np. Kaczyńscy przejęli potężny budynek z maszynami poligraficznymi za friko po znajomości ,wszyscy obecni milionerzy rozkradli, Polskę za grosze ,teraz twierdzą że się dorobili ale nie pracą tylko szalbierstwem i pierwsi w Kościele klęczą przed ołtarzem z banknotem 50-złotowym aby dać na tacę z kradzionych pieniędzy to nie ofiara ,to nie jest jałmużna to jest pokazanie pogardy dla mniej zaradnych ,dla tych co nie potrafili kraść jak oni kradli .
POLAK
3 tyg. temu
Wielki nasz prezes robi wszystko aby wrócić do lat komuny bo on w tamtym czasie żył jak hrabia ! Ani to komunista ani to opozycjonista ale z każdym był na ty ! DZIWNE ?
duda
3 tyg. temu
Kto dążył do kapitalizmu w Polsce? chicago boys z miltonem friedmanem na czele. Ameryka chciala u nas kapitalizmu by mieć nowy rynek zbytu dla swoich towarów i inwestycji. Ogromne pożyczki wcale nie trafiły do szarych Kowalskich,ale do elity, ale już dług spłacają wszyscy. Sprawiedliwe? Tak, kapitalizm to prawo silniejszego. Ale póki istnieje prawo antymonopolowe, to to nie jest jeszcze prawdziwy wolny rynek. Ludzie prawdziwego wolnego rynku nie chcą- przetrwaliby wyłącznie najsilniejsi aa ich jest mniejszość.
tygrysiek
3 tyg. temu
Ale tylko ci którzy nie są przy korycie władzy i mediów. Taki Pitucha z Lublina człowiek który nic sobą nie reprezentuje dostaje stanowiska bo podlizuje się ministrowi Czarnkowi. Ma 200m do kościoła to samochodem sobie podjeżdża.
dgh
3 tyg. temu
witamy w PRL-u, ale to już było i wszyscy wiemy jak to się skończyło, problem w tym, że Kaczyński nie ustąpi dopóki nie wrócimy do takiej gospodarki jaka była w PRL-u, to jego naczelny cel, i oczywiście WADZA ABSOLUTNA
konrad
3 tyg. temu
Po co taka pisanina? Mieszkam w Niemczech.Niech mi autor powie gdzie mogę kupić masło za 3,99?
uświadamiam!!...
3 tyg. temu
a jak bedzie lockdown energetyczny i prąd wyłączą, nie zapłacisz kartą i co? padniemy z głodu. TYLKO GOTÓWKA!!!!!!
Kaczkacwaniac...
3 tyg. temu
nareszcie ktoś zauważył że podnoszenie stóp % nie jest żadnym sposobem na walkę z inflacją, jest to tylko wymysł bankierów ,żeby więcej zarabiać na biedocie kredytowej, bo te pieniądze trafiają do banków a one znowu udzielają kredytów z tych pieniędzy i robią inflacje
obserwator
3 tyg. temu
W DE kostka masla 2,50 euro .
Adam
3 tyg. temu
W komunie ludzie mieli pracę. Po szkole dostawał każdy kwitek że musi iść do pracy. Nie było czegoś takiego jak bezrobocie.
olo
3 tyg. temu
o czym tu piszecie Polaka po 45 r leżała w gruzach . Więc państwo musiało regulować wzrost cen i gonić spekulantów . Po 89 r nowa opcja polityczna przejęła kraj odbudowany po 44 latach rządów poprzedniej opcji politycznej i rządzi już 31 lat . Z tego wynika,że kraj cofnął się do 1976 r "wypadki w Radomiu"
plus minus
3 tyg. temu
Kapitalizm nie jest systemem idealnym . Polskie firmy zostały sprywatyzowane.Całe sektory gospodarki oddano zagranicznym kapitalistom. Nie ma tu mądrego na dzisiejsze czasy. Liberalizm ludziom się przejadł,bo kieruje się prawami dżungli-silniejszy kapitał wygrywa. Socjalistyczna urawniłowka tez ma swoje wady.
precz bank
3 tyg. temu
ratunkiem jest czarny rynek. Wtedy emeryci może nie padną. Ale żeby był czarny rynek, musi być gotówka. Dążmy do likwidacji systemu elektronicznej bankowości. Ona nie jest dla naszego dobra. Owszem, jest wygodna, ale w kryzysie, jak zniknie gotówka, nie poratujesz sie tanszym Towarem. PRECZ Z ELEKTRONOCZNYM PIENIĄDZEM NA ZAWSZE
Oczy
3 tyg. temu
Na "Zachodzie" masło po 3,99zl? Gdzie jest ten "zachód"? Masło wszędzie podrożało. Mieszkam w Austrii i absolutnie najtańsze w ofercie kosztuje ok. €1,25, my kupujemy tez w ofercie takie po 1,50. Standardowa cena, to ok. €2. Trzeba to sobie razy 4,6 przemnożyć.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić