Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Tak można zwiększyć emeryturę o kilkaset złotych. Nie wszyscy o tym wiedzą

Emerytura to moment przez wielu upragniony. Mimo to, dla zasługujących na odpoczynek po wielu latach pracy, nowy rok nie przyniósł najlepszych informacji. Od 1 kwietnia emerytury liczone są według nowych zasad, które dla osób osiągających obecnie wiek emerytalny nie są najkorzystniejsze.

Tak można zwiększyć emeryturę o kilkaset złotych. Nie wszyscy o tym wiedzą
Tak można zwiększyć swoją emeryturę nawet o 200 złotych (Getty Images, Andrew Bret Wallis)

Nie jest tajemnicą, że czasem trudno połapać się w polskim systemie ubezpieczeń emerytalnych. Zasady ich przyznawania systematycznie przechodzą zmiany, wśród których ta ostatnia wypada szczególnie niekorzystnie. Jest ona bowiem odpowiedzią na dłuższą długość życia Polaków, w której efekcie wysokość świadczenia została obniżona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile Polacy wydają miesięcznie? Padły konkretne kwoty

Dla tych, którzy osiągnęli w ostatnim czasie wiek emerytalny, jest jednak pewien sposób, by emerytura była nieco wyższa. Jest nim odroczenie terminu przejścia na nią aż do lipca tego roku. Chociaż może się wydawać, że te trzy miesiące nic nie zmienią, to naprawdę nic bardziej mylnego. Kluczowa jest bowiem waloryzacja przez ZUS kapitału.

Tyle można zyskać pracując dłużej

To, że faktycznie opłaca się przedłużyć swoją pracę, doskonale obrazuje przykładowa emerytura 60-latki z kapitałem na poziomie 500 tysięcy. Jeśli zdecydowałaby się przejść na emeryturę już teraz, wyniosłaby ona mniej więcej 1893 zł. W przypadku kiedy zdecydowałaby się poczekać i odejść w lipcu, wysokość tego świadczenia wzrosłaby do 2119 zł.

Analogicznie sprawa będzie wyglądać w przypadku wyższego wieku potencjalnych emerytów. Tym, co może poprawić nieco nasze finanse, jest także czternastka. By tak się jednak stało, musimy założyć, że jej wypłata będzie zbliżona w czasie do tej z zeszłego roku. Wówczas wniosek o emeryturę należy złożyć przed 31 sierpnia.

O tym, że w przypadku składania wniosków o emeryturę każdy dzień jest na wagę złota, można się przekonać w jeszcze jeden sposób. Mowa tutaj o składaniu wniosku w okolicach swoich urodzin. Jeśli bowiem zdecydujemy się zrobić to przed upływem miesiąca po naszych urodzinach, świadczenie będzie nieco niższe.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić