Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Te osoby nie dostaną dopłaty do prądu. Wnioski zostaną odrzucone

68
Podziel się:

Pod koniec września w Sejmie przegłosowano ustawę zamrażającą częściowo ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku. Reguluje on też kwestię "dodatków elektrycznych" dla tych gospodarstw, które są ogrzewane przy pomocy energii elektrycznej. Chociaż prace nad projektem ciągle trwają, to już teraz jest jasne, kto nie otrzyma dodatku do prądu.

Te osoby nie dostaną dopłaty do prądu. Wnioski zostaną odrzucone
Oni nie dostaną dopłaty do prądu. Wnioski zostaną odrzucone (Adobe Stock, Proxima Studio)

Zgodnie z przeprocedowaną w Sejmie ustawą, gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na zamrożenie cen energii elektrycznej w roku 2023 i będą ich obowiązywać obecne stawki w przypadku zmieszczenia się w określonym limicie. W przypadku większości gospodarstw domowych jego pułap wynosi 2 tys. kWh rocznie. Dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami jest to 2,6 tys. kWh, zaś w przypadku rolników i rodzin z co najmniej trójką dzieci limit wynosi 3 tys. kWh rocznie.

Oni nie dostaną dopłaty do prądu. Wnioski zostaną odrzucone

Przekroczenie limitów sprawi, że gospodarstwa domowe za każdą kolejną zużytą kWh płacić będą według cen i stawek obowiązujących w roku 2023, zaś w przypadku ofert wolnorynkowych - według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą. Takie rozwiązanie ma zachęcać Polaków do oszczędzania prądu, bo eksperci nie mają wątpliwości, że w przyszłym roku czekają nas gigantyczne podwyżki cen energii.

Aby otrzymać wyższy limit, trzeba będzie złożyć wniosek w przedsiębiorstwie energetycznym, z którym mamy zawartą umowę na dostarczanie energii. W przypadku rodzin wielodzietnych i gospodarstw zamieszkałych przez osoby z niepełnosprawnościami konieczne będzie okazanie Karty Dużej Rodziny albo orzeczenia o niepełnosprawności. Natomiast rolnicy muszą okazać zaświadczenia z urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku rolnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdańsk bez dostawcy prądu. "Nie wpłynęła żadna oferta"

Warto przy tym pamiętać, że oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Należy je złożyć w postaci papierowej osobiście w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego lub wysłać pocztą, nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r. Przegapienie tego terminu sprawi, że nie będziemy mogli liczyć na wyższy limit zużycia energii elektrycznej.

Ustawa wprowadza też "dodatek elektryczny". Jest on przewidziany dla gospodarstw domowych, które wykorzystują pompy ciepła do ogrzewania budynków. W ten sposób można otrzymać nawet 1500 zł. Jednak nie wszyscy będą mogli liczyć na maksymalną kwotę.

Zgodnie z projektem ustawy, "dodatek elektryczny" wyniesie 1000 zł, a dopiero w przypadku rocznego zużycia na poziomie ponad 5 MWh zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem jego uzyskania będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Kto nie otrzyma "dodatku elektrycznego"? Ustawa przewiduje, że na dodatkowe środki nie będą mogły liczyć osoby, które złożyły wniosek o dodatek węglowy lub węgiel z gwarantowaną ceną nie wyższą niż 996,60 zł za tonę (ustawa z 23 czerwca). "Dodatek elektryczny" nie przysługuje też gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego albo innego źródła ciepła (ustawa z 15 września).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(68)
maciej
2 miesiące temu
Nigdzie nie jest napisane, że "fotovoltaicy" nie będą mogli skorzystać z ulgi ponad 2000kW
Ewa
2 miesiące temu
Fotowoltalika dostała w nos nie dostaną dodatku energetycznego bo maja na dachu tysiące złotych , lepsi lobbyści są producentami pomp ciepła i są dotacje.
Staszek
2 miesiące temu
Co naj mniej od miesiąca szukam "specjalnego wniosku o niższe ceny prądu", który należy złożyć w Zakładzie Energetycznym, ale nikt nie może mi wytłumaczyć gdzie to znażć. Ten cały artykuł to wielka lipa
Anita
2 miesiące temu
Według ustawy z 15 września, chyba po zmianie źródła ogrzewania na pompę ciepła - a wcześniej, w poprzednim sezonie grzewczym, przyznanym dodatku węglowym - dodatek elektryczny będzie przysługiwał.
Wiki
2 miesiące temu
Czy ktoś wie jak to jest z tym limitem do 2000 kWh, tj. czy dotyczy też tych osób, które mają ogrzewanie na prąd, ale nie pompy cieplne. Przecież gdy ogrzewam cały dom prądem, to wiadomo, że ten limit przekraczam.
Arek ratownik
2 miesiące temu
pobijcie się jeszcze , PiS PO ? polityka UE najbardziej namieszała potrzeba było wojny aby ujrzeć całą prawdę .,..wincej Unii wincej
Kaja
2 miesiące temu
A co z opłatą za prąd u ludzi ,którzy pracują w domu??? Może dziennikarz by tym się też zajał??? Mój syn pracuje od 2 lat w domu bo pandemia???!!!!! Jak narazie firma miała w nosie koszty,które ponosimy...A co teraz???przecież praca 8-10 h na komputerze już pewnie pokrywa przeszło połowę limitu!! Czy ktoś o tym pomyslał??
Księgowy
2 miesiące temu
Czy ktoś wie dlaczego rolnicy muszą dostarczyć "oświadczenie o zapłaceniu podatku rolnego z urzędu skarbowego". Przecież płacą podatek rolny do Urzędu Gminy, a nie do Urzędu Skarbowego. Czy ustalający prawo o tym nie wiedzą? Czy jest to jakaś pomyłka? Kto wie???
Fizyczny
2 miesiące temu
Z reklamacją do Tuska, on dawał dodatki wszystkim. +67 lat pracy, minimalną stawkę na godz, i śmieciowe umowy. Piękne i wygodne życie złodziejom vat.
Ewa
2 miesiące temu
Tak samo zrobili w ludzi z gazem!!! Nie ma dopłat do gazu ziemnego tylko z butli!!! Robią ludzi w jajo!!!! A my jak zwykle barany się dajemy
Babcia
2 miesiące temu
Dlaczego, ktoś kto ma fotowoltaika nie otrzyma dopłaty do prądu. Na założenie fotowoltaika wzięłam kredyt z banku, miało być tak pięknie. Wyszło jak zwykle i kredyt a kilka lat.
Arek
2 miesiące temu
A co z ludźmi ogrzewającym i mieszkania gazem ziemnym nic na razie nie słychać a tak zachęcali do zmiany sposobu ogrzewania
Robotnik
2 miesiące temu
Trzeba wyeliminować Bidena i Zelenskiego. Wróci tani gaz i ropa!
Rafał
2 miesiące temu
Jaka partia takie ustawy.burdel do maksimum
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić