Te świadczenia nie wzrosną, mimo zapowiedzi. Rodzice nie będą zadowoleni

195

Ta wiadomość nie ucieszy rodziców w trudnej sytuacji materialnej. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, świadczenia rodzinne nie wzrosną w 2024 roku. Utrzymane zostaną też kryteria dochodowe, jakie muszą spełnić rodzice korzystający z finansowej pomocy od państwa.

Te świadczenia nie wzrosną, mimo zapowiedzi. Rodzice nie będą zadowoleni
Komu przysługują środki z dodatkowych świadczeń? (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

2024 rok to moment, w którym przypada ustawowy termin weryfikacji kryteriów dochodowych w systemie świadczeń rodzinnych.

Wiele rodzin czekało na to z nadzieją, że pozostające na tym samym poziomie od dziewięciu lat świadczenia wzrosną, a kryteria dochodowe dla rodzin potrzebujących wsparcia zmienią się tak, że z finansowej pomocy zdoła skorzystać więcej gospodarstw domowych niż miało to miejsce dotychczas.

Niestety, decyzja urzędników okazała się inna. Rada ministrów wystąpiła do Rady Dialogu Społecznego z propozycją utrzymania obecnego poziomu progów dochodowych oraz wysokości świadczeń na kolejne trzy lata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Renciści poniżej kwoty 660 zł stracą na Polskim Ładzie? Wiceminister odpowiada

Obejmuje to okres od 1 listopada 2024 roku do 30 października 2027 roku. A Zamrożenie kryterium dochodowgo oznacza, że mniej rodziców otrzyma zasiłki na dzieci.

Jakiej wysokości są to obecnie kryteria? W przypadku zasiłku na dziecko w rodzinie, dochód wynosi 674 zł na osobę, jeśli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne to kwota ta wzrasta do 764 zł. Natomiast gdy staramy się o becikowe to na członka rodziny ma przypadać nie więcej niż 1922 zł.

W 2024 roku świadczenie wynosi tyle samo, co w 2023, czyli: 95 zł na dziecko do 5 roku życia, 124 zł na pociechę w wieku od 5 do 18 roku życia i 135 zł na dziecko od 18 do 21 (24 w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności) lat.

Zasiłek rodzinny przysługuje do momentu ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub jeśli uczy się w szkole do ukończenia przez 21. roku życia. Osoba pełnoletnia, która kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej i nie jest na otrzymaniu rodziców, może pobierać zasiłek rodzinny do 24. roku życia.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić