Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Zasiłek rodzinny. Rodzice mogą dostać więcej pieniędzy

1

Rodzice i opiekunowie mają możliwość starania się o różnego rodzaju formy wsparcia oferowane przez państwo. Jedną z nich jest zasiłek rodzinny wypłacany każdego miesiąca. Już niebawem jego wysokość może ulec zmianie. Na jakich zasadach i kto może się o nie ubiegać? Wyjaśniamy.

Zasiłek rodzinny. Rodzice mogą dostać więcej pieniędzy
Wysokość zasiłku rodzinnego może ulec zmianie. Rodzice dostaną więcej pieniędzy? (Adobe Stock, Andrzej Rostek)

Zasiłek rodzinny, czyli dodatkowe świadczenie na dziecko, to jedna z kilku form wsparcia, jakie rząd oferuje rodzicom. Jego kwota jest różna, a przyznanie zależy od sytuacji finansowej. Od sierpnia 2024 roku obecna kwota może ulec zmianie. Co konkretnie się zmieni?

— Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka — informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego wysokość jest zależna od wieku dziecka. Im jest ono młodsze, tym niższe świadczenie.

Zasiłek rodzinny przysługuje do momentu ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub jeśli uczy się w szkole do ukończenia przez 21. roku życia. Osoba pełnoletnia, która kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej i nie jest na otrzymaniu rodziców, może pobierać zasiłek rodzinny do 24. roku życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dwa miliony Polaków żyje w skrajnej biedzie. "My się na to godzimy"

W przypadku dziecka z niepełnosprawnością zasiłek przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia, jeśli kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej.

Ile wynosi zasiłek rodzinny?

W 2024 roku świadczenie wynosi tyle samo, co w 2023, czyli:

  • 95 zł na dziecko do 5 roku życia,
  • 124 zł na pociechę w wieku od 5 do 18 roku życia,
  • 135 zł na dziecko od 18 do 21 (24 w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności) lat.

Świadczenie jest zależne od dochodów i otrzymają go tylko te rodziny, których miesięczne dochody nie przekraczają kwoty 674 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością jest to 764 zł.

Zasiłek rodzinny ulegnie zwiększeniu?

To o czym warto pamiętać to to, że przy ustalaniu prawa do zasiłku funkcjonuje tzw. mechanizm "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, możliwe jest uzyskanie świadczenia — tyle że niższego. Zostaje ono bowiem odpowiednio pomniejszone o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego.

Jak informuje serwis Infor.pl, jest szansa, że wysokość zasiłku rodzinnego ulegnie zwiększeniu. Ustaleniem nowych stawek świadczenia ma się zająć Rada Dialogu Społecznego i ma na to czas do 15 czerwca. Gdy jednak nie dotrzyma terminu, kwestią zasiłków zajmie się rząd i w drodze rozporządzenia ustali nowe stawki – do 15 sierpnia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić