Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Ten grzyb to rarytas. Cena za jego kilogram to nawet 9 tysięcy złotych

9

To, że Polacy kochają zbierać grzyby, nie jest dla nikogo tajemnicą. Mimo to ze świecą szukać grzybiarzy, którzy słyszeli o gąskach sosnowych. Grzyb ten jest bowiem niebywale rzadko spotykany, a przez to i nieznany. Warto wiedzieć jak on wygląda, ponieważ jest to prawdziwa żyła złota.

Ten grzyb to rarytas. Cena za jego kilogram to nawet 9 tysięcy złotych
Gąska sosnowa (Pixabay, spiagol56)

W tym roku sezon na grzybobrania bez cienia wątpliwości będzie wyjątkowy. Zmieniający się klimat sprawił tak duże zawirowania w pogodzie, że większość Polaków patrząc na kwitnącą naturę, łapię się za głowę. Już w kwietniu 2024 roku, w polskich lasach można także spotkać prawdziwe zatrzęsienie grzybów.

Wśród wielu znanych nam gatunków, niewykluczone, że mogą pojawić się te dawno niewidziane. Jednym z nich bez wątpienia jest gąska sosnowa, którą do tej pory w Polsce uznawano za wymarłą. Jak się jednak okazuje, po ponad 100 latach od ostatniego zaobserwowania nastąpił przełom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysyp borowików w kwietniu. Grzybiarz wyjaśnił, co się dzieje

Gąska sosnowa ponownie jest w Polsce?

Po raz pierwszy ten gatunek grzyba zaobserwowano aż 103 lata temu. Miało to miejsce w 1921 roku i od tamtego czasu gąska sosnowa stała się niemal legendą. Wydawać się mogło, że przełom nastąpił przed dwoma laty, kiedy to najpierw na Pomorzu, a następnie w Małopolsce zaobserwowano jego owocniki.

Niestety, od tamtego czasu próżno szukać kolejnych informacji o wystąpieniu tego gatunku w Polsce. Jest to przykra wiadomość, ponieważ poza cynamonowym aromatem, jest ona niebywale cenna. Japończycy, u których gąska sosnowa jest szczególnie popularna, za jej kilogram są w stanie zapłacić nawet 9 tys. złotych.

Jej cena wynika jednak z jej niewielkiej dostępności, która z roku na rok zdaje się jeszcze bardziej zmniejszać. Historyczne dane wskazują bowiem, że występowała ona w całej Japonii, a także wielu krajach nadbałtyckich. Tymczasem dziś, gąska sosnowa jest uznawany wśród grzybiarzy za święty Graal.

Jak rozpoznać gąskę sosnową?

Poza samą dostępnością tego grzyba stanowi także jego rozpoznanie. Jest on bowiem niebywale podobny do innych gatunków, w tym tych trujących. Niemniej, cechą charakterystyczną jest zbliżona do pieczarki gładka skórka. Łatwo pomylić ją również z młodym borowikiem czy niebywale popularnym opieńkiem.

We wczesnym stadium swojego rozwoju, gąska sosnowa ma stożkowaty i bardzo mięsisty kapelusz. To, co może wzbudzić naszą uwagę, to także brzegi zawinięte ku brązowo-białemu trzonowi. Ten jest sprężysty, grubszy przy ziemi i posiada charakterystyczne blaszki pod kapeluszem.

Ze względu na swoje podobieństwo do wielu innych gatunków, gąska sosnowa często może być pomijana przez grzybiarzy. Jeśli jednak któremuś uda się ją znaleźć, będzie to niemal historyczne znalezisko.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić