Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. GGG
|
aktualizacja

Testament notarialny – ile kosztuje?

8
Podziel się:

Koszt sporządzenia testamentu notarialnego jest uzależniony od trzech czynników - wysokości taksy notarialnej, podatku VAT i ceny za wpis. Ile kosztuje spisanie testamentu?

Testament notarialny – ile kosztuje?
Testament notarialny – ile kosztuje? (Getty Images, 2020 Photothek)

Testament notarialny

Testament można sporządzić samodzielnie pod warunkiem, że wiemy, jakie wymogi formalne powinien on spełniać. W przeciwnym razie może zawierać braki. Z tego względu testament najlepiej sporządzić u notariusza, który zagwarantuje, że będzie właściwie przygotowany. Notariusz przygotowuje dokument zgodnie z poleceniem testatora i wymogami prawa, pobiera za to odpowiednie opłaty. Notariusz zobowiązany jest przede wszystkim upewnić się, czy strona ma zdolność do czynności prawnych. Może on odmówić dokonania czynności notarialnej w sytuacji, gdy strona czynności jest formalnie ubezwłasnowolniona, albo gdy zachodzi uzasadniona wątpliwość co do świadomości podejmowanego przez testatora działania. Mowa tu o podejrzeniu ułomności osoby, która bierze udział w czynności. Nie zawsze jest to związane z koniecznością obecności biegłego lekarza.

Testament notarialny - cena

Wszystkie koszty, które wynikają ze sporządzenia testamentu u notariusza, określone zostały w Rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 272). Warto wiedzieć, że koszt sporządzenia testamentu notarialnego jest uzależniony od kilku czynników. Na cenę wpływają dokładnie trzy elementy - taksa notarialna, podatek VAT i cena za wpis.

Ile kosztuje spisanie testamentu?

Sporządzenie podstawowego testamentu u notariusza wiąże się ze stosunkowo niewielką opłatą w wysokości 50 zł. Do tej sumy dolicza się oczywiście inne wspomniane wyżej sumy (koszty odpisów, VAT). Wśród pozostałych kosztów wymienia się opłaty za czynności związane z postępowaniem spadkowym (bez VAT), które wynoszą:

  • Testament, który zawiera zapis zwykły, polecenie bądź pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku, kosztuje 150 zł,
  • testament, który zawiera zapis windykacyjny, kosztuje 200 zł,
  • sporządzenie testamentu poza kancelarią w ciągu dnia - przyjmuje się, że są to godziny 8.00 - 20.00 – dodatkowo kosztuje 50 zł,
  • sporządzenie testamentu poza kancelarią w ciągu nocy (godziny 20.00 - 8.00) i w dni wolne od pracy – dodatkowo kosztuje 100 zł,
  • odwołanie testamentu – koszt 30 zł, oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – koszt 50 zł,
  • sporządzenie protokołu otwarcia i ogłoszenia testamentu – maksymalna stawka wynosi 50 zł,
  • sporządzenie zaświadczenia o powołaniu wykonawcy testamentu – koszt 30 zł.
Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Czarrownica
miesiąc temu
Nigdy wiecej testamentu😨spisany był u notariusza ponad 10 lat temu przez ciocię chrzestną bezdzietną dla mojego męźa i juź w grudniu minie 2 lata od śmierci cioci i jeszcze nie został odczytany .taaaka cięźka praca prawnika i sądu.szok😈😈😈
Janusz
miesiąc temu
Moja siostra z mężem spisali u notariusza testament zwykły płacąc tylko 150 zł razem. Mój brat zrobił to samo z żoną i zapłacili razem 350 zł. Byli u innych notariuszy, ale w tym samym mieście.
Aga
miesiąc temu
Proszę podać realną cenę spisania testamentu ! Notarialny podpis kosztuje 400 złotych !
Posel
miesiąc temu
Jakis testament Co to jest nie mam zamiaru pisac jakies testamenty
An19na
miesiąc temu
Dziwne,myśmy z siostrą 7 lat temu płaciliśmy 1600 zlotych
Szaraanna
miesiąc temu
Mnie i męża zrobienie Testamentu kosztowało 76 zł za każdy. Ok 2 lata temu.
Aga
miesiąc temu
My z mężem dwa lata temu płaciliśmy za dwa testamenty niecałe 600 zł więc tanio nie jest
?????
miesiąc temu
Jeżeli wykazane kwoty w tekście są takie małe, wynika że wszystkie te formalności są tanie. Jeżeli tak tanio. to dlaczego gdy dochodzi do dopełnienia wszelkich formalności u notariusza jest tak drogo? Kto kłamie? Autor tekstu ,czy notariusze którym uiszcza się na końcu należną opłatę za usługę?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić