Jak poprosić o podwyżkę?

4

Otrzymanie podwyżki jest marzeniem wielu osób, ale nie wszyscy mają odwagę się po nią zwrócić do swojego przełożonego. Jak zapytać o podwyżkę?

Jak poprosić o podwyżkę?
Jak poprosić o podwyżkę? (Getty Images, SOPA Images)

Jak poprosić o podwyżkę?

Do rozmowy o podwyżce należy się dobrze przygotować. Trudno będzie podjąć temat z szefem, łapiąc go na korytarzu czy w pracowniczej kawiarni podczas parzenia kawy. Do takiej rozmowy powinno się przygotować w praktyczny sposób. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że podwyżkę otrzymuje się za osiągnięcie określonych dokonań - wynika ona z naszych dotychczasowych zasług. Przed rozmową z przełożonym warto zatem spisać lub ułożyć sobie w głowie przykłady własnych zasług. Dobrze wspomnieć również o przyjęciu dodatkowych obowiązków, jeśli takie otrzymaliśmy i udało nam się im sprostać. Jeszcze większe szanse na podwyżkę mamy wtedy, gdy te dodatkowe obowiązki nie były uwzględnione w podpisanej umowie.

Jak prosić o podwyżkę? - psychologia

Kolejnym argumentem do otrzymania podwyżki jest podniesienie swoich kwalifikacji. Mowa tu o osobach, które przeszły dodatkowe kursy, szkolenia, zdobyły odpowiednie certyfikaty, pomocne w obecnej pracy. Dzięki zdobytym nowym umiejętnościom pracownik wnosi do firmy pozytywne zmiany.

Jeszcze innym uzasadnieniem jest zakończony sukcesem projekt - najlepiej taki, który był ważny dla firmy. Powodzenie tego projektu stanowi namacalny dowód, że firma zdobyła dodatkowe środki.

O podwyżce można także porozmawiać, gdy nasze wynagrodzenie znacznie odbiega od norm oferowanych przez rynek. Jeśli wiemy, że osoby z takim doświadczeniem i kompetencjami jak my zarabiają na rynku znacznie więcej, możemy spróbować negocjować wysokość swojej pensji u przełożonego. Rynkowe stawki można poznać, zapoznając się choćby z publikowanymi opracowaniami dotyczącymi trendów w zatrudnieniu i z raportami płacowymi.

Jak zapytać o podwyżkę?

Rozmowę o podwyżce najlepiej przeprowadzić w cichym miejscu, w atmosferze spokoju i bez dodatkowych słuchaczy. Można się wcześniej umówić na takie spotkanie z przełożonym, by miał odpowiednią ilość czasu, aby wysłuchać naszych argumentów. Wraz z zapytaniem należy przedstawić swoje argumenty. Trzeba się również przygotować na pytanie o wysokość podwyżki, bo z zasady pracodawca nie proponuje sam stawki. Tę sumę warto sobie dobrze przemyśleć, by nie wyjść z poczuciem frustracji, że powiedziało się za mało.

Podczas rozmowy z szefem warto mieć emocje pod kontrolą. Nie są one bowiem zbyt dobrym doradcą – w tym przypadku lepiej jest zachować spokój oraz profesjonalizm. Rozmowy na temat zarobków nie należą do najprostszych, dla warto zachować zimną krew i merytoryczny ton.

Zobacz także: Jolanta Kwaśniewska wejdzie do polityki? Były prezydent odpowiada
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić