o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Kurpiewska
|

"Zupełny paraliż". Kolejna grupa zawodowa chce wyjść na ulice

85
Podziel się

"Niewykluczony jest niemal zupełny paraliż służby zdrowia" - komentuje dla money.pl Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. Pielęgniarki szykują się do masowych protestów. "Być może dołączą technicy, ratownicy i diagności" - mówi Gardias.

"Zupełny paraliż". Kolejna grupa zawodowa chce wyjść na ulice
Dorota Gardias zapowiada strajk pielęgniarek (PAP, Tomasz Gzell)
bDyKpOth

Nie tylko pielęgniarki wyjdą na ulice. - Być może do strajku dołączą diagności, technicy, ratownicy medyczni - mówi money.pl Dorota Gardias.

Przewodnicząca FZZ chce, by wszyscy, którzy pracują z osobami zakażonymi koronawirusem, dostali takie same dodatki. - Bo czy lekarz, który zarabia czasem 10 razy więcej niż pielęgniarka, jest narażony 10 razy bardziej za zakażenie? - pyta rozmówczyni.
bDyKpOtj

"Mamy dość ignorowania nas przez kolejne rządy" - komentuje Krystyna Ptok, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w nagranym oświadczeniu. Jak dodała, w pierwszych dwóch tygodniach listopada zmarło więcej pielęgniarek niż w pierwszej połowie roku.

Zobacz także: Koronawirus uderzył w branżę motoryzacyjną. "Mamy dwucyfrowe spadki"

Jak informuje Gardias, w środę o 16:00 ma się odbyć rozmowa środowiska pielęgniarek z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

bDyKpOtp
Jestem zdziwiony postawą pielęgniarek, aczkolwiek bardzo szanuję ten zawód. Chylę czoła przed ich naprawdę ciężką pracą. Ale jesteśmy w takim momencie, że myślenie o strajku, tym bardziej o strajku generalnym, jest bardzo nieroztropne - skomentował plany pielęgniarek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Ile zarabia pielęgniarka?

W Polsce mamy niedobór pielęgniarek. Jak komentuje Dorota Gardias, "młode kobiety nie chcą iść do zawodu, bo nie chcą walczyć na ulicy o swoje prawa".

bDyKpOtq

Według danych GUS z 2018 roku, przeciętna pensja w tym fachu to 5327 zł brutto. Z kolei serwis wynagrodzenia.pl podaje, że mediana pensji pielęgniarki czy pielęgniarza to w Polsce 3960 zł brutto.

Są to wypłaty nieporównywalnie niższe do tych, które otrzymują pielęgniarki u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech pielęgniarka średnio zarabia 3415 euro brutto, a więc sporo ponad 15 tys. zł.

bDyKpOtK
KOMENTARZE
(85)
Magdalena
2 miesiące temu
A pomyślał ktoś o salowych, które też się narażają? Które pomagają przy ubieraniu chorych? Które sprzątają przy i po chorych? To już nie ludzie, niewarci wspomnienia. Nie liczą się. Można ich pomijać. Pracują za najniższa stawkę i jakoś nie widziałam by kiedykolwiek ktoś o nich wspomniał. Mimo, że nie raz.., pomagają pielęgniarkom.
Ha ha
2 miesiące temu
Od 1989 roku w Polsce wybudowano 7 szpitali za to 1365 kosciolow. Teraz do kosciolow prosze chodzic sie leczyc. Za roczny Konkordat moznaby wybudowac wiecej szpitali i jeszcze by zostalo.
gvfcd
2 miesiące temu
Nieroztropne teraz protestować? A kiedy? Jak wymrze połowa, jak znowu nie będą "niezbędne" czy jak wszystkie wyjadą? To jest praca, a nie wolontariat.
bDyKpOtL
żalmiwas
2 miesiące temu
Nieroztropna to jest Pani WiceMinister. Te 5327 brutto to chyba jak się podliczy 3 etaty, na które Ci biedni ludzie muszą pracować. Gdyby nie brali nadgodzin i nie pracowali w kilku szpitalach na raz, gdyby jak prawie każdy pracowały i pracowali na 1 pełnym etacie, to by Pani WiceMinister nikt wacików w szpitalu nie miał podać. Trochę szacunku i zrozumienia dla ludzi, którzy tyle poświęcają dla innych. Lekarzom podnieśli a pozostałym nie? No brawo! Ktoś jeszcze się uczy na pielęgniarkę lub pielęgniarza? Macie lekcję szacunku od władzy.
observer
2 miesiące temu
śmieszy mnie porównywanie zarobków do krajów Europy Zachodniej. A jakiej jest PKB w Niemczech a w Polsce? Oto dane: Krajowy produkt brutto (wartość nominalna): Niemcy 3 577 miliardów dolarów, Polska 513,8 miliardów dolarów. Krajowy produkt brutto (wartość w przeliczeniu na jednego mieszkańca): Niemcy 43.742 USD, Polska 13.540 USD
Najnowsze komentarze (85)
Twój nick
2 miesiące temu
Jeśli władza szasta naszymi pieniędzmi i rozdaje miliony milionerom za "majteczki w kropeczki" to nie ma się co dziwić że protestować będą medycy, którym obiecano podwyżki, a teraz rządzący nie chcą wywiązać się z tych obietnic. Niestety do władzy dorwały się mądrale, którzy nie potrafią rządzić i czynią więcej szkody niż pożytku.
hehe
2 miesiące temu
a dlaczego nie zacząć zarabiac jak w Kuwejcie ? a co
Mat
2 miesiące temu
Bardzo dobrze, niech elektorat PIS sam się leczy.
mmm
2 miesiące temu
Nierozważne podejście do tematu płacy pielęgniarki w Polsce i w Niemczech to przeliczanie euro na złotówki. Suma faktycznie robi wrażenie ale nie tędy droga. Całe zło tkwi w nieproporcjonalnym podziale środków między poszczególnymi grupami w służbie zdrowia. Lekarz-owszem -zawód b. odpowiedzialny,ale zarobki to w wielu przypadkach (np. opłata za wypisanie recepty jak za wizytę) przesada.
hmmm...
2 miesiące temu
za chwilę beda strajkowac policjanci , strazacy , itp... przeciez oni tez sa narazeni. trzeba zmienic zawod jak ten nie odpowiada, jak wybuchnie wojna to wojsko tez bedzie strajkowac bo za malo placa ?? czlowiek nie jest nic warty , zabilby za kilka banknotow .
gość
2 miesiące temu
jak każdy pracownik- chcą zarabiać więcej, w pełni ich rozumiem. Lekarze niech zaczną najpierw swoich pacjentów przyjmować, prywatnie się wirusa nie boją i bez problemu laryngolog przyjmuje, stomatolog ale już na NFZ tylko "zdrowych".
Zbigniew
2 miesiące temu
Jak chcecie wygrać z pisem to musicie się zjednoczyć, sędziwe i nauczyciele ,lekarze i rolnicy kto tam jeszcze chce, tak jak za starej SOLIDARNOŚCI. I teraz jak dodamy do tego jak ucieka nasza młodzież wyuczona i wykształcona za nasze pieniądze ,za granicę pracować i napędzać cudzą gospodarkę, to mamy pełny obraz dlaczego mamy dziurę budżetową.No właśnie bo takie działania w pojedynkę nic nie dają .Bo w jedności siła.
Edzia
2 miesiące temu
Też chce kasę bo nie zarabiam tyle co w Niemczech.
bDyKpOtD
Cichy
2 miesiące temu
W innych zawodach tez są narażeni na virusa np kasjerki w marketach ci obsługują zarażonych z personelu medycznego a o nich cisza
JOLA
2 miesiące temu
TAK, POPIERAM CAŁĄ SŁUŻBĘ ZDROWIA, NIECH STRAJKUJĄ!!!! A PIS NICH ZABIERZE KOŚCIOŁOWI KASĘ I ODDA NA SŁUŻBĘ ZDROWIA!!!!
koperty
2 miesiące temu
Kasta i lekarze bez koperty nie wchodź do gabinetu
AAAAAAAA
2 miesiące temu
Cała Polska powinna zamanifestować, przeciwko temu co się dzieje.
Dan
2 miesiące temu
Super kolejne zawody z dodatkami za ukrywanie falszywej pandemi pod pretekstem. No to petla sie zaciska, bat sie kreci w tej paranojii.
Lilu
2 miesiące temu
Oczywiście że mają rację nie tylko lekarze są w służbie zdrowia oni mają prywatne gabinety w których grabią ludzi bez podatków
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić