aktualizacja 

To nas czeka w sklepach w nowym roku. Minister PiS zapowiada

6

Rekordowa inflacja doprowadziła do tego, że rząd postanowił wprowadzić specjalną tarczę. Wdrożono między innymi zerowy VAT na żywność. Czy to rozwiązanie będzie obowiązywać również w nowym roku?

To nas czeka w sklepach w nowym roku. Minister PiS zapowiada
Zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

W trakcie rozmowy w Radiu Olsztyn wiceminister finansów Artur Soboń mówił o narzędziach antyinflacyjnych. Nawiązywał do rozwiązań, które wprowadzano w tym roku, w odpowiedzi na potężną drożyznę.

Pojawiła się ważna zapowiedź. Artur Soboń przekazał, że w styczniu nadal obowiązywać będzie zerowa stawka VAT na żywność.

Jeśli sytuacja powoduje, że jedne zastępujemy drugimi, czyli np. te kapy cenowe energii czy gazu wprowadziliśmy do systemu, wycofujemy się z innych równie kosztownych rozwiązań, jak np. tak szeroki zakres tarcz antyinflacyjnych, czyli zwolnień z VAT-u i akcyzy na produkty i usługi, które oczywiście powodują presję inflacyjną. Coś za coś. W przypadku tarcz, zostawimy od pierwszego stycznia zerowy VAT na żywność - mówił Soboń podczas radiowej rozmowy.

Artur Soboń o inflacji

Wiceminister finansów w Radiu Lublin był natomiast pytany o najbliższe prognozy dotyczące inflacji w Polsce. W odpowiedzi podkreślił, że na początku roku zawsze panuje dodatkowa presja na wzrost cen. Zauważał poza tym, że spadek inflacji w 2023 roku jest przewidywany przez niemal wszystkich, którzy zajmują się prognozowaniem wskaźników makroekonomicznych.

I nawet te najbardziej pesymistyczne prognozy, takie jak np. Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że w końcówce roku już będzie ona już jednocyfrowa. Zakładamy, że w 2-3 kwartale ta inflacja będzie już wyraźnie mniejsza - kontynuował.

Polacy praktycznie każdego dnia odczuwają skutki rekordowej inflacji. Drogie jest w zasadzie wszystko. Głębiej do kieszeni trzeba sięgać między innymi przy okazji wizyt w sklepach spożywczych czy też na stacjach paliw.

Zobacz także: Marcia Warren z "The Crown" o śmierci królowej Elżbiety
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić