aktualizacja 

To nie żart. Ksiądz liczy już 6 tys. zł

650

Nierzadko mówi się o tym, że w Kościele co prawda funkcjonuje słynne "co łaska", ale... nie można dać za mało. Ile obecnie "kosztuje" chrzest, ślub czy też pogrzeb? Temat na tapet wziął serwis eska.pl.

To nie żart. Ksiądz liczy już 6 tys. zł
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock, Joanna Jablonska)

Oczywiście kwestia opłat funkcjonujących w Kościele jest uzależniona od różnych czynników. Przede wszystkim wiele zależy od samego księdza.

Jeden powie, że chce "co łaska" i nie obrazi się nawet wtedy, gdy to "co łaska" wyniesie 0 zł, natomiast inni dbają o to, by "co łaska" nie schodziło poniżej pewnego poziomu.

Warto też zaznaczyć, że w części polskich parafii opłaty za chrzest, ślub czy pogrzeb wzrosły wraz z inflacją, bo tak jak my musimy ponosić koszty za wzrost cen za gaz, prąd i tak dalej, tak też koszty te ponoszą parafie. Szkopuł w tym, że parafia sobie podniesie "co łaska", ale parafianom nikt wypłaty na pasku nie zwiększy - komentuje eska.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto najlepiej bawi się na koncercie Beaty Kozidrak? Wcale nie chodzi o publiczność

Ile zatem obecnie trzeba dać za chrzest? Onet.pl przytacza historię jednego z mieszkańców Warszawy. Za chrzest pierwszego dziecka nie musiał płacić, ale za drugiego - jak najbardziej tak. Ksiądz policzył 200 zł.

Średnia "cena" chrztu w Polsce to 195 zł. Tak wynika z wyliczeń serwisu colaska.pl. Są parafie, gdzie ksiądz bierze 20 zł, ale są też takie, gdzie trzeba dać aż 500 zł!

Ile wynosi "co łaska" za ślub i pogrzeb?

Średnia krajowa "co łaska" za udzielenie ślubu to 748 złotych. W niektórych parafiach za ten sakrament ksiądz weźmie tylko 50 zł. Inni oczekują 100-200 zł, ale w niektórych parafiach dochodzimy nawet do 1000 zł!

Drogą sprawą są pogrzeby. Średnia wyliczona przez portal colaska.pl wynosi tutaj aż 1120 zł.

Rekordzistą w tym przypadku jest parafia z Białegostoku, gdzie za pogrzeb w Parafii pod wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza możemy zapłacić nawet 6 tys. zł (rok temu było 5 tys. zł). Zresztą – gdyby ująć tę kwestię rankingowo, to w TOP 10 nie znajdziecie nic taniej, niż 3 500 zł - analizuje eska.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić