Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

To nie żart. Oto ile kosztują teraz polskie ziemniaki

527

Mamy nowego lidera drożyzny? Nawet 12 złotych za kilogram młodych polskich ziemniaków obecnie trzeba zapłacić w Hali Mirowskiej w Warszawie. - To realne ceny, które nie są obłożone zbyt wysoką marżą. One będą spadać - komentuje w rozmowie z o2 Maciej Kmera z Rynku Hurtowego w Broniszach pod Warszawą. Kiedy będzie taniej?

To nie żart. Oto ile kosztują teraz polskie ziemniaki
Ziemniaki w cenie 12 zł/kg na Hali Mirowskiej w Warszawie (o2.pl)

Wielu Polaków nie wyobraża sobie tradycyjnego obiadu bez ziemniaków. Już w maju na targowych straganach pojawiają się te młode, prosto z krajowych pól. Problem jest jeden - cena.

Obecnie warzywa te można dostać m.in. na targowiskach. Ceny jednak powalają. Na warszawskiej Hali Mirowskiej w środę ceny młodych ziemniaków oscylowały od 8 do 12 złotych w zależności od gatunków. Nie każdego będzie stać na ten przysmak, mimo że sprzedawcy zapewniają, że dysponują krajowym produktem.

Nie byłam przygotowana na tak wysoką cenę. Spodziewałam się, że będę mogła zapłacić trochę mniej - stwierdziła Pani Jadwiga. - Chyba przyjdę innym razem - skomentował mężczyzna spotkany przez nas w środę w hali.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Eksplozja w Baltimore. Przełomowy krok w uwolnieniu kontenerowca

Inni są gotowi zapłacić więcej za produkty "z pola". - Od lat przychodzę na targ, ponieważ warzywa czy owoce wolę kupować prosto od rolników. Nie ufam sprzedawcom w marketach - powiedziała nam pani Halina spotkana w środę na targu.

Ziemniaczana drożyzna. Kiedy będą niższe ceny?

Maciej Kmera z Rynku Hurtowego w Broniszach pod Warszawą podkreśla, że to początek sezonu na młode ziemniaki. Według niego nieco wyższe ceny mogą się utrzymywać do pierwszej połowy lipca.

Krajowe ziemniaki pojawiają się w maju. Często rolnicy zbierają je przed osiągnięciem dojrzałości zbiorczej. Są dość wodniste, nie mają odpowiedniej ilości skrobi. Ale są bardzo popularne i dobrze smakują. Ludzie czekają na młode ziemniaki - przekonuje Maciej Kmera.

Ekspert komentuje, że jest spore zainteresowanie produktem, dlatego ceny rosną. Jak mówił, na rynku w Broniszach, gdzie zaopatrują się warszawscy sklepikarze, w środę irga była w cenie 6-8 zł/kg, natomiast arrow 5-6 zł/kg. To się może zmienić wraz z przyjazdem kolejnych producentów.

Ceny z Hali Mirowskiej są realne, nie są obłożone wysoką marżą. Jeśli nie będzie żadnego kataklizmu, to z pewnością ceny będą spadać - uważa Kmera.

W podobnym tonie wypowiada się ekonomista Marek Zuber. Według niego spadek cen zauważymy w ciągu najbliższych tygodni. - Zaczynają się maszynowe zbiory, co oznacza, że za chwilę pojawi się znacznie więcej młodych ziemniaków - uważa Zuber.

Według naszego rozmówcy, już niebawem możemy spodziewać się cen na poziomie 6-7 złotych za kilogram młodych ziemniaków. Obecnie takie kwoty należy płacić w hurcie. Jak przekonuje, w Krakowie na jednym z targów, ceny już spadły poniżej 10 złotych.

Mateusz Kaluga, dziennikarz o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić