Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

To tu jest największa bieda w Europie. Dane, które dla wielu mogą być zaskoczeniem

243
Podziel się

To jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów w Europie. Tymczasem okazuje się, że może się "pochwalić" najwyższym wskaźnikiem biedy w Unii Europejskiej. Winne są wysokie bezrobocie oraz rosnąca inflacja. Dla wielu Polaków może być to zaskoczenie. Część z nich sądzi, że inflacja szarżuje tylko u nas.

To tu jest największa bieda w Europie. Dane, które dla wielu mogą być zaskoczeniem
Zdj. ilustracyjne (Pixabay)
bFdNzkcB

Hiszpania jest kolejną gospodarką europejską, która walczy z rosnącą inflacją. Jak podaje dziennik "ABC", ekonomiści z Półwyspu Iberyjskiego uznają wzrost cen za największe zagrożenie dla krajowego biznesu. Z danych opublikowanych przez Krajowy Instytut Statystyki wynika, że w listopadzie inflacja wyniosła 5,6 proc. w skali rok do roku (dla porównania: w Polsce w tym samym miesiącu drożyzna osiągnęła poziom 7,7 proc.)

To tu jest największa bieda w Europie. Polacy będą zaskoczeni

Inflacja nie jest jednak jedynym problemem Hiszpanii. Kraj ten walczy też z dość wysokim bezrobociem, które w trzecim kwartale 2021 roku wyniosło 14,57 proc. Już znalazł się on na czele państw UE pod względem tzw. wskaźnika biedy. Wynosi on ponad 20 proc.

Zdaniem ekonomistów, na których powołuje się dziennik "ABC", połączenie wysokiej inflacji z bezrobociem jest niebezpieczną mieszanką. Może ona wyhamować gospodarkę, przy równoczesnym dalszym wzroście cen podstawowych produktów.

bFdNzkcD
Zobacz także: Inflacja bije kolejny rekord. Tak drogo nie było od 21 lat. Co drożeje najbardziej?

Jak wyglądają inne państwa UE pod względem "wskaźnika biedy"? Tuż za Hiszpanią plasują się Litwa, Grecja, Łotwa i Estonia. Na dalszych lokatach znajdują się Włochy (12,2 proc.), Francja (10,7 proc.) i Niemcy (7,9 proc.).

bFdNzkcJ

Sytuacja w Hiszpanii nie należy obecnie do łatwych. Ekonomiści i analitycy bardzo pesymistycznie spoglądają na przyszłość tamtejszej gospodarki. Rząd Pedro Sancheza utrzymuje jednak, że wzrost gospodarczy w roku 2021 wyniesie 6,5 proc. i 7 proc. w kolejnym.

Dziennik "ABC" podkreśla, że inflacja napędzana jest przez wzrost cen żywności, w mniejszym stopniu przez droższe paliwa.

Gazeta cytuje ekonomistów, zdaniem których wysoka inflacja w Hiszpanii może utrzymać się do roku 2023.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdNzkde
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(243)
łatwo żyć
miesiąc temu
polska bieda contra hiszpańska---nie widziałem w polsce bezdomnego hiszpana a w hiszpanii dogadasz się po polsku wśród bezdomnych
ccvv
miesiąc temu
W Hiszpanii rządzi lewactwo i stąd bieda
gość
miesiąc temu
Tak to jest jak się Komuchą da władze.
bFdNzkdf
nik
miesiąc temu
to jakiś żart?
kibic
miesiąc temu
Straszna bieda. Widać to szczególnie po Barcelonie i Realu Madryt płacą piłkarzom głodowe pensje.
stara
miesiąc temu
W latach 90 tych Polskę zalały rodziny cygańskie z Rumunii. Siedzieli na każdym skwerku i żebrali razem z dziećmi, pokazywali ubranka podarte ale jak otrzymali jedzenie to wyrzucali. Tylko pieniądze im były potrzebne. Są ludzie, którzy tylko z tego żyją.
rysiek
miesiąc temu
ROZWIĄZAĆ KONKORDAT Z PASOŻYTAMI to 50% więcej dla Polski RESZTĘ NOWO BOGACKICH pod Normalny sąd i Lepiej nie musi być .
PabloZ
miesiąc temu
Naprawdę , zamiast polskiej biedy wśród polskich polityków wolę klepać biedę w słonecznej Hiszpanii z dla od Kaczek,nienażartych Krystyn , kłamliwych premierków, tony podatków, z dala od polskiej tzw żartobliwie opieki zdrowotnej,która udaje że istnieje mając wybitnie gdzieś pacjenta itd itd
Ekonomista
miesiąc temu
Europa tonie. To skutek ukierunkowania rynku na usługi zamiast produkcji. Już wiele lat temu - gdy mądrale ekonomii uczyli, że zachodnie rozwinięte gospodarki opierają się na usługach - było oczywistym, że tak to się skończy. Europa umiera. Oczywiście w unii są członkowie równi i równiejsi. Niby wszyscy równo idą na dno ale ci mniej równi są na dole. Pierwsi idą pod wodę. Dla takich jak Polska, Hiszpania, Włochy, Grecja to są właśnie ostatnie oddechy...
axe
miesiąc temu
Wyglad an to ZE KAZDY naród , MUSI POZNAC KOMUNĘ za autopsji Ni ma ich co załoawac
MyPL !!!
miesiąc temu
Hiszpania to kraj komunistyczny, a w komunie zaraz piasku zabraknie !!! A tyle tysięcy ton złota i innych kosztowności nakradli z Ameryki i innych nowych światów !!! Gdzie to jest wszystko !!???
Zbych
miesiąc temu
Że mu ręka nie uschła od pisania takich bredni.
Anty
2 miesiące temu
takie bajery to tylko w TV 1.
bFdNzkcX
Polak
2 miesiące temu
Też mi pocieszenie!Bo gdzieś jest gorzej niż u nas!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić