aktualizacja 

Tusk złożył wniosek o emeryturę. Kwota? Lepiej usiądźcie

485

Donald Tusk złożył już wniosek o świadczenie emerytalne należne mu ze względu na pełnienie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej - ustalił "Fakt". Po ukończeniu 66 lat, "król Europy" będzie dostawał niemałe pieniądze.

Tusk złożył wniosek o emeryturę. Kwota? Lepiej usiądźcie
Donald Tusk (AKPA)

Aktualnie obowiązujący wiek przejścia na emeryturę dla personelu instytucji UE to 66 lat. Donald Tusk w dniu 22 kwietnia skończył 65 lat i zdążył już złożyć stosowny wniosek o świadczenie emerytalne "z Europy", o czym informuje "Fakt".

Na razie oczywiście pieniędzy nie dostanie - musi poczekać do ukończenia 66. roku życia. Tuskowi należy się emerytura za okres 2014-19, kiedy to przez sprawował funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej.

Świadczenie emerytalne "z Europy" przyznawane jest dożywotnio. Wyniesie 18,7 proc. ostatniej pensji Tuska w roli przewodniczącego Rady Europejskiej.

Jaką emeryturę dostanie Donald Tusk?

"Fakt" wyliczył, że "europejska część emerytury Tuska będzie wynosić 5 tys. 322 euro". Przy obecnym kursie euro daje to około 25 tys. złotych brutto co miesiąc.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego Tusk dostanie też emeryturę z ZUS. W 2014 roku żalił się on, że ma otrzymać "dwa tysiące z czymś".

Zobacz także: Rosjanie wejdą do Mołdawii? Ekspert o czarnym scenariuszu
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić