o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Tyle zarabia ksiądz. Kwoty rzucają na kolana

818
Podziel się

Na wynagrodzenie księdza składają się m.in. datki przekazywane na tacę, pieniądze za odprawienie ślubu, chrztu i pogrzebu czy datki z kolędy. Jak się okazuje, pensja duchownego jest dużo wyższa od pensji przeciętnego obywatela.

Tyle zarabia ksiądz. Kwoty rzucają na kolana
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images)
bELBgLeJ

Zarobki księży budzą wiele kontrowersji. Według ustaleń Radia Zet niedzielna taca dla księdza wynosi ok. 2 tys. zł. W skali roku jest to ok. 100 tys. zł. Jedną czwartą tej kwoty duchowni są zobowiązani przekazać kurii.

Księża pobierają również opłaty za obrzędy i sakramenty. Cennik jest zróżnicowany i ustala go parafia. Średni koszt ślubu to ok. 700 zł. Za chrzest trzeba zapłacić ok. 250 zł, za pogrzeb ok. 650 zł. W większych miastach ceny są zazwyczaj dużo wyższe i za ślub oraz pogrzeb trzeba zapłacić nawet ponad tysiąc złotych.

bELBgLeL

Z informacji Radia Zet wynika, że intencje mszalne przynoszą nawet 70 tys. zł do budżetu kościelnego rocznie. Do tego dochodzą jeszcze opłaty za kolędę, czyli ok. 35 tys. zł. Według szacunków ponad 60 proc. tej kwoty trafia bezpośrednio do księży, reszta oddawana jest kurii.

Jak podaje wyżej wymienione źródło, zarobki księdza w miejskiej parafii przekraczają 6 tys. złotych. Proboszcz parafii może zarabiać nawet na ponad 10 tys. zł. To dlatego, że w miejskich parafiach wierni są zazwyczaj zamożniejsi.

Ile zarabia ksiądz na emeryturze?

Księża po ukończeniu 65. roku życia otrzymują standardową emeryturę z ZUS-u. Duchowni, którzy ukończyli 75 lat otrzymują również pieniądze z Funduszu Kościelnego (4,08 proc.).

bELBgLeR

Waloryzacja emerytur księży z Funduszu Kościelnego jest wyższa niż pozostałych emerytów. Oznacza to, że duchowni mogą liczyć na podwójną podwyżkę świadczeń. Księża pobierają także trzynaste emerytury, a także płacą niższe podatki od pozostałych emerytów.

Zobacz także: Abp Marek Jędraszewski krytykuje UE. Ks. Kobyliński: dyskusja jest barwna, ale nie merytoryczna
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELBgLfm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(818)
co za durny a...
2 tyg. temu
Taca w niedzielę 2000 ale bzdura. Chyba nigdy nie byli w kościele.
wdowa
2 tyg. temu
Skoro tyle zarabiają to dlaczego seminaria stoją puste?
Henry
2 tyg. temu
Kto Wam zabrania być księdzem. Popaprańcy najczęściej narzekają i zaglądają do cudzych kieszeni a sami oczekują na jałmużnę i datki od państwa.
bELBgLfn
ONEtrue
2 tyg. temu
Kasta prózniacza i narzedzie satanizmu.
bogdan19734
2 tyg. temu
Nie trzeba się zapisywać Można samemu zostać księdzem bez żadnego seminarium.Tylko chętnych trzeba znaleść.
Xyz
2 tyg. temu
Plus normalna pensja nauczycielska w szkole
Antysystemowi...
2 tyg. temu
Rozawiązanie Proste zaPISać się na zawodowego Ksiedza i mamy 👩‍👩‍👧‍👧 EDEN(tam wszyscy będą zadowoleni i RÓWNI)
olo
2 tyg. temu
Ale bzdury, zapomnieliście napisać, że z tych pieniędzy taki wiejski klecha musi utrzymać kościół, plebanię, opłacić rachunki, etaty np goposia czy organista oraz odprowadzić podatek do diecezji. Dlatego tacy ksieża są zdesperowani i kombinują jak mogą.
jyvnm,
2 tyg. temu
Protestuję przeciwko sformułowaniu "rzucają na kolana".Nie można rzucić na kolana kogoś kto od kilku lat jest już na kolanach.
Mmo
2 tyg. temu
To są datki na funkcjonoeanie kościoła, wierzacy sie z tym godza a co ciebie obchodzu jak ktos zarzadza swoimi pieniędzmi? Jeden przeje drugi przepije a inny przegra w kasynie, wolno - czyż nie?
stary ministr...
2 tyg. temu
Ten tekst pisał ateista ktory nie wie ze taca jest przeznacona na utrzymanie kosciola, a nie dla ksiedza. Lepiej czlowieku zajmij sie swoimi dochodami bo pewnie sa liche skoro piszesz o czym nie masz pojecia.
stary Mazur
2 tyg. temu
Jestem ateistą, ale jestem zdania że ten artykuł jest tendencyjny i nierzetelny. Znałem dobrze 2 księży, byli po prostu biedni. Jeden jeździł po wsiach kilkunastoletnim maluchem, drugi na rowerze. To byli dobrzy ludzie, obydwaj już nie żyją i niechaj spoczywają w spokoju.
kzeen
2 tyg. temu
Lepiej powiedzcie ile zarabiają sędziowie.
bELBgLff
pokolenie JP2
2 tyg. temu
Pustki w seminariach to muszą zachęcić chociaż zarobkami.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić