Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Tyle zarabia ksiądz. Kwoty rzucają na kolana

820
Podziel się:

Na wynagrodzenie księdza składają się m.in. datki przekazywane na tacę, pieniądze za odprawienie ślubu, chrztu i pogrzebu czy datki z kolędy. Jak się okazuje, pensja duchownego jest dużo wyższa od pensji przeciętnego obywatela.

Tyle zarabia ksiądz. Kwoty rzucają na kolana
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images)

Zarobki księży budzą wiele kontrowersji. Według ustaleń Radia Zet niedzielna taca dla księdza wynosi ok. 2 tys. zł. W skali roku jest to ok. 100 tys. zł. Jedną czwartą tej kwoty duchowni są zobowiązani przekazać kurii.

Księża pobierają również opłaty za obrzędy i sakramenty. Cennik jest zróżnicowany i ustala go parafia. Średni koszt ślubu to ok. 700 zł. Za chrzest trzeba zapłacić ok. 250 zł, za pogrzeb ok. 650 zł. W większych miastach ceny są zazwyczaj dużo wyższe i za ślub oraz pogrzeb trzeba zapłacić nawet ponad tysiąc złotych.

Z informacji Radia Zet wynika, że intencje mszalne przynoszą nawet 70 tys. zł do budżetu kościelnego rocznie. Do tego dochodzą jeszcze opłaty za kolędę, czyli ok. 35 tys. zł. Według szacunków ponad 60 proc. tej kwoty trafia bezpośrednio do księży, reszta oddawana jest kurii.

Jak podaje wyżej wymienione źródło, zarobki księdza w miejskiej parafii przekraczają 6 tys. złotych. Proboszcz parafii może zarabiać nawet na ponad 10 tys. zł. To dlatego, że w miejskich parafiach wierni są zazwyczaj zamożniejsi.

Ile zarabia ksiądz na emeryturze?

Księża po ukończeniu 65. roku życia otrzymują standardową emeryturę z ZUS-u. Duchowni, którzy ukończyli 75 lat otrzymują również pieniądze z Funduszu Kościelnego (4,08 proc.).

Waloryzacja emerytur księży z Funduszu Kościelnego jest wyższa niż pozostałych emerytów. Oznacza to, że duchowni mogą liczyć na podwójną podwyżkę świadczeń. Księża pobierają także trzynaste emerytury, a także płacą niższe podatki od pozostałych emerytów.

Zobacz także: Abp Marek Jędraszewski krytykuje UE. Ks. Kobyliński: dyskusja jest barwna, ale nie merytoryczna
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(820)
adam czyżewsk...
2 miesiące temu
Powinni pracować a po robocie przebierać się w sukienki i koronki założyć rodzinę by żona pilnowała by nie jeżdził wieczorami za dziwkami
babunia
2 miesiące temu
Widać, że konkubiny i dzieci księży kosztują drożej niż rodziny żyjące po Bożemu. Luksus życia rozpasanego kleru wymaga zwolnienia od podatków.
kumaty
2 miesiące temu
W pierwszej chwili szok jacy to bogacze by za chwilę.... Nawet 70+35 tyś ROCZNIE! To daje NAWET 105 tyś rocznie - 40% na kurię. Pozostaje zatem 65 tyś ROCZNIE! to 5416zł66 groszy miesięcznie! Sprzątanie,ogrzewanie,oświetlenie,remonty,gosposia itd.Kokosów to oni nie mają.
Anioł1985
10 miesięcy temu
zależy od województwa mazowieckie jest więcej się zarabia,lubelskie mniej
PODATNIK
10 miesięcy temu
duchowni ewangelicy w Polsce są zatrudnieni na umowę o pracę / opodatkowaną/a kościół utrzymują wierni. Katoliccy księża mogą tak samo ale nie chcą
Agnieszka co ...
11 miesięcy temu
A co zimnymi wyznaniami jak wygląda to u Żydów islamistów czego o tym nikt nie pisze to ciekawe też mają dotacje panstwowe
Agnieszka co ...
11 miesięcy temu
Są różni księża tak jak my wszyscy nie ma obowiązku korzystania z ich uslug
co za durny a...
12 miesięcy temu
Taca w niedzielę 2000 ale bzdura. Chyba nigdy nie byli w kościele.
Henry
12 miesięcy temu
Kto Wam zabrania być księdzem. Popaprańcy najczęściej narzekają i zaglądają do cudzych kieszeni a sami oczekują na jałmużnę i datki od państwa.
ONEtrue
12 miesięcy temu
Kasta prózniacza i narzedzie satanizmu.
bogdan19734
12 miesięcy temu
Nie trzeba się zapisywać Można samemu zostać księdzem bez żadnego seminarium.Tylko chętnych trzeba znaleść.
Xyz
12 miesięcy temu
Plus normalna pensja nauczycielska w szkole
Antysystemowi...
12 miesięcy temu
Rozawiązanie Proste zaPISać się na zawodowego Ksiedza i mamy 👩‍👩‍👧‍👧 EDEN(tam wszyscy będą zadowoleni i RÓWNI)
olo
12 miesięcy temu
Ale bzdury, zapomnieliście napisać, że z tych pieniędzy taki wiejski klecha musi utrzymać kościół, plebanię, opłacić rachunki, etaty np goposia czy organista oraz odprowadzić podatek do diecezji. Dlatego tacy ksieża są zdesperowani i kombinują jak mogą.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić