o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
HNM
|

Ukraińcy oburzeni. W Burger Kingu pojawiła się nowa kanapka: "Goudomor"

54
Podziel się

W sieci fast food Burger King pojawiła się nowa kanapka. Burger nazywa się "Goudomor", co oburzyło mniejszość ukraińską, która zamieszkuje tereny Polski. Przedstawiciele wskazują, że nazwa kanapki przywołuje na myśl oburzające skojarzenia. Kanapkę wycofano.

Ukraińcy oburzeni. W Burger Kingu pojawiła się nowa kanapka: "Goudomor"
Zdjęcie ilustracyjne. Burger (Pixabay)
bESVoIkB

Jak donosi Onet, przedstawicielstwo mniejszości ukraińskiej jest oburzone nazwą nowej kanapki, jaka pojawiła się w sieci fast food Burger King. Jednak czy wydarzenia, które kojarzą się z nazwą - "Goudomor" - to właściwy trop? Czy firma o tym wiedziała? Tego nie wiemy, jednak w sieci wybuchła burza.

Zdaniem mniejszości ukraińskiej "Goudomor" może nawiązywać do "Hołodomoru", czyli tzw. "Wielkiego Głodu". Jak podają liczne źródła, "Wielki głód na Ukrainie" został wywołany sztucznie przez władze komunistyczne. Wówczas, w latach 1932-1933, na terytorium Ukraińskiej SRR (do 1991 r. republika ZSRR) z powodu klęski zmarło nawet 10 mln osób. Samych Ukraińców natomiast około 3,3 mln (w zależności od źródeł).

bESVoIkD

Zarzuty o podobieństwo nazw są naprawdę mocne. Jeśli są prawdziwe, to faktycznie firma... nie popisała się. Jak twierdzi prezes Związku Ukraińców w Polsce, skojarzenie zrozumie każdy, kto ma choćby minimalne pojęcie o historii.

Osobom, które nie mają pojęcia o historii, ta nazwa nie będzie przypominać nic. Natomiast osobom, które mają minimalną wiedzę, nazwa będzie od razu przywoływać na myśl jedną z największych zbrodni w dziejach. (...) Uważam, że jest to strzał w kolano dla tej firmy. Albo jest to objaw głupoty, albo braku wiedzy, albo braku empatii wobec ludzi, którzy zostali doświadczeni przez tę tragedię - mówił mocno Mirosław Skórka w rozmowie z Gońcem.

Kanapka zniknęła już z menu Burger Kinga

Sprawa, którą nagłośniła mniejszość ukraińska, ma swój finał. Sieć zdecydowała się o usunięciu kanapki z menu.

bESVoIkJ

Jak na razie Burger King nie zabrał głosu ws. zamieszania. Według informacji, jaką przekazuje serwis kresy.pl, sieć miała rzekomo usunąć kanapkę z menu z powodu fali krytyki, jaka wybuchła zarówno w sieci, jak i gdzieniegdzie w mediach. Być może jeszcze pojawi się oficjalne oświadczenie firmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESVoIle
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(54)
DERYL
1 tyg. temu
Sadzilem ze tutaj Polska. I słowo glodomor oznacza kogos głodnego. A że ukraincom się źle kojarzy to już nie moj problem. Ukraiński burger King czy jak? A jak francuski żarówki nazywają się Osram to Polonia Warszawa całym świecie ma być oburzona? Bo niezręcznie się czujemy kiedy nad nami wisi żarówka... osram? Bez sensu.
Nie no...
1 tyg. temu
jeśli napisali o tym na O2 to musi być prawda.
NieLubieUkrów
1 tyg. temu
A jak nazywają stadiony i ulice imieninami Szuchewycza i Bandery to już problemu i złych skojarzeń nagle nie ma
bESVoIlf
Gość
1 tyg. temu
Wielka tragedia narodu ukraińskiego ktury myślel że jak uwolni się spod władzy Lachów dzięki armi czerwonej to będzia żyć w dostatku. Do dziś Ukraińcy muwia ze Rosjanie to bracia Słowianie. Tylko co to za brat który skazuje na śmierć głodową cały naród. Bo słaba Ukraina to mocna RASIJA!!! A gdyby tak Ukraina Litwa Łotwa Polska Węgry Mołdawia utworzyły unie krajów Europy wschodniej z otwartym rynkiem????? Nikt a to nie pozwoli my Słowianie musimy być niewolnikami tych ze wschodu jak i z zachodu.
antyukrop
2 tyg. temu
to jest polska a nie ukraina jak im się nie podoba nikt ich tu nie trzyma
Ble
2 tyg. temu
Mnie nie Ukrainiec mnie ruski.. Niedługo Ukraińcy zaczną zadzic polska. Już obrosli w piórka i zaczynają się panoszyc
Rqq
2 tyg. temu
To nie hejt. Jak ktoś pisał niech u siebie decydują o nazwach naszych kanapek. Jak im się nie podoba to koga jechac do siebie. Nikt ich na siłę nie trzyma przecież. Nazwa jest od sera gouda panie presesiebmniejszosci. Poucz się języka to zrozumiesz.
Uhujaja
2 tyg. temu
Nie maja co z czasem robić widać ,dla mnie to mogą nazwać nawet hitler kanapkę i gdzieś to mam
lrty
2 tyg. temu
Obecny kryzys wywołany sztucznie również zabije wiele milionów, miliardów ludzi, nazywa się tylko inaczej ale historia oceni jego twórców i wykonawców..
adwawd
2 tyg. temu
niech nie są tacy delikatni, jak źle w Polsce to ich zielona ukraina czeka na nich
Odsylamy do d...
2 tyg. temu
Ludzie nie zdają sobie sprawy jak wielkim zagrozeniem są zielone ludziki z Ukrainy..
szybko!
2 tyg. temu
Musimy wydalić z Polski Bialorusinow, Ukraińców i inne zagrożenie.
Roman G.
2 tyg. temu
Danio też miał Wielkiego Głoda
bESVoIkX
...
2 tyg. temu
to że im nie pasuje nie oznacza żeby innym psuli
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić