Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Ukraińcy oburzeni. W Burger Kingu pojawiła się nowa kanapka: "Goudomor"

70
Podziel się:

W sieci fast food Burger King pojawiła się nowa kanapka. Burger nazywa się "Goudomor", co oburzyło mniejszość ukraińską, która zamieszkuje tereny Polski. Przedstawiciele wskazują, że nazwa kanapki przywołuje na myśl oburzające skojarzenia. Kanapkę wycofano.

Ukraińcy oburzeni. W Burger Kingu pojawiła się nowa kanapka: "Goudomor"
Zdjęcie ilustracyjne. Burger (Pixabay)

Jak donosi Onet, przedstawicielstwo mniejszości ukraińskiej jest oburzone nazwą nowej kanapki, jaka pojawiła się w sieci fast food Burger King. Jednak czy wydarzenia, które kojarzą się z nazwą - "Goudomor" - to właściwy trop? Czy firma o tym wiedziała? Tego nie wiemy, jednak w sieci wybuchła burza.

Zdaniem mniejszości ukraińskiej "Goudomor" może nawiązywać do "Hołodomoru", czyli tzw. "Wielkiego Głodu". Jak podają liczne źródła, "Wielki głód na Ukrainie" został wywołany sztucznie przez władze komunistyczne. Wówczas, w latach 1932-1933, na terytorium Ukraińskiej SRR (do 1991 r. republika ZSRR) z powodu klęski zmarło nawet 10 mln osób. Samych Ukraińców natomiast około 3,3 mln (w zależności od źródeł).

Zarzuty o podobieństwo nazw są naprawdę mocne. Jeśli są prawdziwe, to faktycznie firma... nie popisała się. Jak twierdzi prezes Związku Ukraińców w Polsce, skojarzenie zrozumie każdy, kto ma choćby minimalne pojęcie o historii.

Osobom, które nie mają pojęcia o historii, ta nazwa nie będzie przypominać nic. Natomiast osobom, które mają minimalną wiedzę, nazwa będzie od razu przywoływać na myśl jedną z największych zbrodni w dziejach. (...) Uważam, że jest to strzał w kolano dla tej firmy. Albo jest to objaw głupoty, albo braku wiedzy, albo braku empatii wobec ludzi, którzy zostali doświadczeni przez tę tragedię - mówił mocno Mirosław Skórka w rozmowie z Gońcem.

Kanapka zniknęła już z menu Burger Kinga

Sprawa, którą nagłośniła mniejszość ukraińska, ma swój finał. Sieć zdecydowała się o usunięciu kanapki z menu.

Jak na razie Burger King nie zabrał głosu ws. zamieszania. Według informacji, jaką przekazuje serwis kresy.pl, sieć miała rzekomo usunąć kanapkę z menu z powodu fali krytyki, jaka wybuchła zarówno w sieci, jak i gdzieniegdzie w mediach. Być może jeszcze pojawi się oficjalne oświadczenie firmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(70)
Polka
5 miesięcy temu
Kanapka KFC w Oslo nazywa się...BANDERA ! Ilu z jego rąk zginęło Polaków? Czy to się źle nie kojarzy ?
Monter
5 miesięcy temu
No proszę, goście zaczęli rozpychać się łokciami i wprowadzać swoją wizję świata. Dla każdego niezacietrzewionego osobnika nazwa była prześmiewcza i skojarzona z głodomorem...
Tibi
5 miesięcy temu
O już typowo polskie bydło w komentarzach... Aczkolwiek lepiej byłoby po prostu wytłumaczyć naszym gościom, że to odnosi się do słowa głodomór i myślę, że by się zreflektował. Każdy może się pomylić. Problem w tym, że polactwo, które kocha nienawidzić zawsze znajdzie powód, by nienawidzić jeszcze bardziej.
Antoni
8 miesięcy temu
Czas nawyzszy polozyc tame ukrainizacji Polski, bo inaczej obudzimy sie jak UE z mułzumanami.
Bibi
8 miesięcy temu
Ukraińcy na Ukrainę. Panoszy się to. Ciekawe skąd Ukraińcy mają tyle pieniędzy?? Tacy biedni a tu mieszkania za gotówkę kupują. W TBS nowiutkim tylko Ukraińcy mieszkają na moim osiedlu. A przecież na to też trzeba mieć kasę. I jeszcze wyposażyć kafle panele farby i cały wyposażenie. Mnie chociaż pracuje nie stać na remonty.
Można czy nie
8 miesięcy temu
A nam się źle kojarzy Bandera, za którego Ukraińcy do tej pory nie przeprosili.Jak można doszukiwać się w nazwie burgera takich skojarzeń??! Trzeba mieć zle zamiary i nie wiadomo co w głowie. Po co i dlaczego tak się narażamy dla Ukraińców?.Jesli dla nich problemem jest głupia nazwa burgera, to strach się bać, co będzie dalej. Rozumiem,że nie można już w naszym kraju używać słowa głodomór?
Aaaa
8 miesięcy temu
KOmsomolcom jak widać nazwa się podoba
Prawdnik
8 miesięcy temu
Jeśli im sie coś nie podoba to niech nie kupują, Goudomor po Polsku przywołuje tylko do myśli słowo Głodomór i nie widze nic w tym złego
krycha
8 miesięcy temu
nikt im nie każe tu być jak się nie podoba to wyjazd, dziękuję
Bezpieka
8 miesięcy temu
Jaki związek Ukraińców w Polsce-kto na to pozwolił? Tu jest Polska.
Zulu Gula
8 miesięcy temu
Głódź też mi się źle kojarzy...
Aaaaaaaa
8 miesięcy temu
Przecież w Polsce kojarzy się to z "Głodomorem".. pan wypowiadający się o braku wiedzy sam powinien się dokształcić...
hjlsjdgbxusag...
8 miesięcy temu
jak dla mnie po prostu gra słów. głodomór oznacza człowieka bardzo głodnego. połącz to z nazwą sera gouda który pewnie w owej kanapce jest i prosze bardzo.
Kiks
8 miesięcy temu
Mnie to się kojarzy z serem Gouda
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić