oprac. Patryk Skrzat| 
aktualizacja 

Ukrytych ofiar pandemii przybywa. Polscy urzędnicy zweryfikowali dane

15

Pandemia koronawirusa w Polsce śrubuje niepokojące rekordy. Bijemy kolejne rekordy po względem wydawanych aktów zgonu. Po weryfikacji ostatnich danych okazuje się, że trzeba było doliczyć dodatkowe 2 tys. ofiar.

Ukrytych ofiar pandemii przybywa. Polscy urzędnicy zweryfikowali dane
Liczba wystawianych aktów zgonu bije 10-letnie rekordy (Wikimedia Commons)

Statystyki przekazywane codziennie przez Ministerstwo Zdrowia nie mówią całej prawdy o ofiarach koronawirusa. Money.pl zwraca uwagę na tzw. ukryte ofiary. Chodzi o osoby, które nie zmarły bezpośrednio z powodu koronawirusa.

Ile jest takich osób? Niepokojąco wiele. Od 10 tygodni Polska bije rekordy w liczbie wystawianych aktów zgonów.

Koronawirus w Polsce. Niepokojące dane

Jak wynika z informacji money.pl, od 26 do 1 listopada umarło w Polsce aż 14 tys. osób. To nowy tygodniowy rekord z ostatnich 10 lat. 14 tys. to aż o 2 tys. osób więcej niż wynikało ze wstępnych danych, opublikowanych 2 listopada. Skąd ta różnica?

Zobacz także: Laboratoria są na granicy wydolności. "Na rynku zaczyna brakować różnych odczynników"
Statystyki opierają się na dacie zgonu, a nie na dacie sporządzenia aktu zgonu przez urząd stanu cywilnego. Żeby jednak zgon pojawił się w danych, musi być sporządzany ten dokument. A zwykle od samego zgonu do zgłoszenia tego faktu w USC mija kilka dni - czytamy w portalu.

W statystykach za miniony tydzień widać spadek. Należy jednak wziąć poprawkę na to, że część danych może spłynąć z opóźnieniem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić