Kosma Szczepaniak| 

Uwaga na oszustów podszywających się pod firmę IKEA. Oferują darmowe bony na zakupy

1

Jeżeli w ciągu kilku ostatnich dni zauważyłeś posty w mediach społecznościowych dotyczące darmowych bonów na zakupy do sieci sklepów IKEA - uważaj! To próba wyłudzenia danych osobowych oraz - co istotniejsze - danych dostępowych do konta bankowego.

Uwaga na oszustów podszywających się pod firmę IKEA. Oferują darmowe bony na zakupy
Uwaga na oszustwa złodziei podszywających się pod firmę IKEA (Getty Images, Dinendra Haria)

W ostatnim czasie, głównie na Facebooku, tworzone były nowe profile, które łudząco przypominały oficjalne strony sieci sklepów IKEA. Wykorzystywały one nazwę, znak towarowy oraz kopiowały szatę graficzną szwedzkiego przedsiębiorstwa. Treści publikowane na fanpage'ach były jednak bardzo podejrzane.

Treść postów nawiązywała do obecności IKEI w Polsce już od 31 lat. Autorzy zachęcali do wzięcia udziału w badaniu, za którego wykonanie miało przysługiwać otrzymanie bonu na zakupy o wartości 2500 złotych.

Witaj Polsko! Z przyjemnością informujemy, że ukończyliśmy 31 lat! Z tej okazji rozdajemy bezpłatny kupon prezentowy IKEA naszym codziennym odwiedzającym. Więc szybko kliknij tutaj (link) i zdobądź kupon! - czytaliśmy w treści posta.

IKEA ostrzega swoich klientów. "Nie bierzcie udziału w akcji"

Oszuści do wyłudzenia konkretnych danych wykorzystali formularze Google. To właśnie do nich przekierowuje nas po kliknięciu w link dostępny w treści posta. Tam, do wypełnienia ankiety potrzebne było uzupełnienie danych osobowych, natomiast do odbioru nagrody dane dostępu do konta bankowego.

O sprawie niezwłocznie powiadomiliśmy serwis Facebook. Wedle naszej wiedzy jeden z fałszywych profili został już wyłączony. W celu ochrony obserwujących fałszywe profile uzupełniamy dyskusje prowadzone pod postami dotyczącymi nieistniejącej promocji o stanowisko naszej firmy. Poza tym w informacjach prywatnych ostrzegamy klientów - nie bierzcie udziału w akcji - mówi Aneta Gil, Liderka ds. Komunikacji Zewnętrznej IKEA Retail Sp. z o.o.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić