Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. WZI
|

W Holandii wykupują drewno na opał. Wszystko przez ceny gazu

27
Podziel się

Z powodu szalejących cen gazu mieszkańcy Holandii kupują coraz więcej drewna opałowego - podaje dziennik "Algemeen Dagblad". - Już wyprzedaliśmy większość zapasów a zwykle ma to miejsce dopiero w lutym lub marcu - powiedział dziennikarzom przedstawiciel firmy, która sprzedaje drewno na opał.

W Holandii wykupują drewno na opał. Wszystko przez ceny gazu
Holendrzy wykupują drewno na opał. Chcą oszczędzić na drogim gazie. (Unsplash.com, Arrgee Columbus)

Szalejące ceny gazu sprawiają, że mieszkańcy Niderlandów szukają alternatywnych metod ogrzewania mieszkań. Wielu wybiera drewno opałowe.

Ze względu na wysoki popyt zapasy tego surowca są na wyczerpaniu. Jak mówi dziennikowi "AD" Ronny van Beek, którego firma sprzedaje drewno opałowe.

- Wcale nas to nie cieszy, bo nasi klienci są rozczarowani - Ronny van Beek, właściciel firmy handlującej drewnem.
Zobacz także: Ceny gazu pójdą w górę? "Jest przestrzeń do podwyżek"

Na stronie internetowej Haars Hout klientów wita duży napis: "Możesz zamówić u nas drewno opałowe" z dopiskiem: "Aktualizacja. Obecnie brak na stanie!!! Ogromny popyt ze względu na wzrost ceny gazu".

Rząd pomoże

Aby nieco zamortyzować wysokie ceny gazu konsumentom, holenderski rząd zapowiedział realną pomoc. Chodzi o 3,2 miliarda euro, które mają obniżyć rachunki obywateli. Rządowa pomoc wyniesie ponad 400 euro rocznie na każde gospodarstwo domowe.

- Znacząco obniżymy podatek energetyczny, co znajdzie odzwierciedlenie w miesięcznych rachunkach za energię: będą one niższe - powiedział Dilan Yeşilgöz-Zegerius, sekretarz stanu ds. gospodarczych.

Ceny szaleją w całej Europie

Ceny gazu na europejskich giełdach sięgają obecnie 50 euro za MWh. W ubiegłym roku były wielokrotnie niższe, zawierając się w przedziale 5-15 euro.

- Ciężko wyrokować, jakie będą ceny w drugim półroczu. Mamy jednak wiarygodne dane co do kontraktów terminowych nawet do pierwszego kwartału 2022 roku i spodziewamy się, że wysokie ceny się utrzymają. Dopiero od drugiego kwartału 2022 r. widzimy w kontraktach terminowych pewien spadek cen gazu - powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
zzzz
4 tyg. temu
Nie mają Tarczy Antyinflacyjnej :)
Robert K
3 miesiące temu
Ludzkość spala drewno od miliona lat, tylko w Polsce, kilku pseudoekologom z PAS się głowach popierdzieliło.
kogo to
3 miesiące temu
Niech podziękują swojemu Premierowi, który jest opłacany z kasy GAZ-PROMU. Chyba za wiele lasów to w Nederlandach nie ma.Cienko widzę tych Holendrów.
bigmario79
3 miesiące temu
Drewno jako odnawialne źródło energii to przyszłość. Natomiast bardzo ważne jest żeby miało niską wilgotność oraz było spalane w kotłach/ kominkach spełniających współczesny wyśrubowane normy. Wtedy będzie tanio i eko
UWAGA!!! Nieb...
3 miesiące temu
zaczynam się NA POWAŻNIE bać o POLSKIE LASY!!!!!!!!!
Emerytv68
3 miesiące temu
Wszyscy dookoła zaczną jarać węglem drewnem a u nas rządzący zakazali
Człowiek
3 miesiące temu
Jeszcze będzie tak , że ludzie wrucą do tradycyjnego opału.Bo unia myśli że zbawi cały świat ekologią
Fiodor
3 miesiące temu
I co, mówicie że energia z drewna opałowego w Holandii jest tańsza niż z gazu? :D Ńo raczej nie. Każda energia drożeje bo ludziom się z luksusu w głowach poprzewracało i ani nie znają podstawowych zasad ekonomii ani nie potrafią odpowiednich polityków wybrać.
szkoda dzef
3 miesiące temu
trujo dymio dzewem cza ih ukorać ino gaz ino ga bo czysty
Ekolog
3 miesiące temu
A ślad węglowy ? Co z 55 fit ?
Xxx
3 miesiące temu
Poloczki wytną Polski las i sprzedają do NL a sami wprowadzą zakaz palenia jeszcze drewnem ! Mamy kopalnie mamy własny węgiel to również nas uje... to jest właśnie Polska !!!
2095
3 miesiące temu
Z ich podatków dofinansują gaz.. Ale mądry naród, zarabiają sporo ale nie dadzą sobie w kasze dmuchać i kupią drewno. (co2 = kara to tylko w pl za dymienie) a w Polsce, babcia nie kupi lekarstw ale za gaz zapłaci 59% więcej Mentalność krajowa..
Buszmen
3 miesiące temu
No tacy EKO, tyle elektrowni OZE, do tego dwie elektrownie jądrowe i prądem grzać nie mogą. Oj nie ładnie, nie ładnie.
Marek Marek
3 miesiące temu
Ups,i po ekologi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić