W końcu wszystko stało się jasne. Tylu kontrolerów ma Poczta Polska

Poczta Polska kontroluje wykonywanie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych. Do tej pory nie było jasne, ilu kontrolerów ma wspomniany podmiot. Teraz natomiast pojawiła się informacja na ten temat.

Zdjęcie poglądoweZdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Dotychczas Poczta Polska nie chciała ujawniać, ilu pracowników Centrum Obsługi Finansowej wciela się w role kontrolerów. W końcu jednak podano taką informację na stronie internetowej instytucji.

Nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów realizuje zadania na terenie całego kraju - zaznaczono.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Powtórzył to dwa razy. Wiceminister finansów o nowych podatkach

Jednocześnie podkreślono, że listonosze nie mają uprawnień do przeprowadzania kontroli. "Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty" - informuje Poczta Polska.

Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych - wyjaśniono.

Ile wynosi kara za niepłacenie abonamentu RTV?

Kara za niezarejestrowany i niezapłacony abonament wynosi 261 zł w przypadku radia i 819 zł za telewizor.

Opłaty abonamentowe w 2023 roku są nieco wyższe niż w 2022. Ile aktualnie wynosi abonament RTV?

  • opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł);
  • opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Co do zasady, abonament RTV należy regulować do 75. roku życia. Z tych opłat zwolnione są jednak osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury. Wysokość świadczenia nie może przekraczać 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Wybrane dla Ciebie