Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

W Toruniu nowy prezydent. U Rydzyka mówią: "Nie zamierzamy przenosić"

110

Nowy prezydent Torunia Paweł Gulewski zapowiada, że będzie uważnie przyglądał się działalności o. Rydzyka. Czy przez nieprzychylność władz Radio Maryja może wynieść się z miasta? - Nie zamierzamy przenosić miejsca naszej działalności gdzie indziej - stanowczo zaprzeczają przedstawiciele fundacji Lux Veritatis w rozmowie z o2.pl.

W Toruniu nowy prezydent. U Rydzyka mówią: "Nie zamierzamy przenosić"
Fundacja o. Tadeusza Rydzyka zabrała głos w sprawie nowego prezydenta (AKPA, o2, AKPA)

Michał Zaleski, który często gościł na imprezach organizowanych przez o. Tadeusza Rydzyka, przegrał wybory. Nowym prezydentem Torunia zostanie Paweł Gulewski. Kandydat KO zapowiada, że nie będzie tak przychylny dla przedsiębiorczych redemptorystów.

Gulewski poinformował m.in., że nie ma zamiaru uczestniczyć w corocznych obchodach urodzin Radia Maryja. Zapowiedział też, że przyjrzy się sprawie stawek podatku od gruntu, który płaci fundacja o. Rydzyka. Wirtualna Polska ustaliła, że te nie były aktualizowane od 2018 roku.

O przyszłość należącej do o. Tadeusza Rydzyka fundacji Lux Veritatis obawia się m.in. poseł Krzysztof Szczucki. Parlamentarzysta PiS w rozmowie z o2.pl stwierdził, że "redemptorystów na pewno czeka trudniejszy okres", a w Toruniu może odbyć się "piłowanie katolików".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy stają się coraz mniej religijni. Ks. prof. Kobyliński: głęboka sekularyzacja młodego pokolenia

Czy to oznacza, że fundacja Lux Veritatis może przenieść swoją działalność w inne, bardziej przychylne miejsce? Okazuje się, że nie ma o tym mowy.

W Toruniu jesteśmy pracodawcą. Tutaj też na organizowane przez nas wydarzenia przyjeżdżają ludzie z całej Polski i z zagranicy, którzy również wpływają pozytywnie na lokalny rynek dostawców. Nie do przecenienia jest także fakt, że działalność fundacji promuje Toruń w Polsce i w świecie. Nie zamierzamy przenosić miejsca naszej działalności gdzie indziej - zapewniają w rozmowie z o2.pl przedstawiciele fundacji Lux Veritatis.

Lux Veritatis chce współpracować z nowymi władzami Torunia?

Okazuje się, że przedstawiciele fundacji o. Tadeusza Rydzyka nie odcinają się od nowych władz Torunia. Twierdzą, że "przedwcześnie jest pytać o to, jak postrzegają współpracę" z Pawłem Gulewskim i nową radą miasta.

Pana pytanie "jak Państwo postrzegacie współpracę z nowymi władzami miasta …", jest chyba przedwczesne. Współpraca wymaga woli dwóch stron, dlatego liczymy na otwarcie ze strony nowego Zarządu Miasta Torunia. Współpraca jest konieczna i może być owocna dla obydwu stron. Nie oczekujemy wyjątkowego traktowania, ale rzetelnej współpracy zgodnie z obowiązującym prawem i korzyścią dla mieszkańców Torunia - tłumaczą nam osoby z fundacji.

Fundacja Lux Veritatis zaznacza, że "współpracuje z samorządem toruńskim od początku swojego istnienia, tj. od ponad 25 lat". Wymienia też, projekty inwestycyjne, które - zdaniem władz fundacji - "służą wszystkim Polakom, w tym również mieszkańcom miasta Toruń".

Dodajmy, że Lux Veritatis w Toruniu prowadzi m.in. TV Trwam, Radio Maryja, Akademię Kultury Społecznej i Medialnej, Geotermię Toruńską oraz Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II.

Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić