Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Rydzyk będzie płacił podatki jak wszyscy? "Nie będzie żadnych ustępstw"

61

Ojciec Tadeusz Rydzyk może z niepokojem patrzeć na wynik wyborów prezydenckich w Toruniu. Jeżeli wygra je Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej, redemptorysta zapłaci większy podatek za użytkowanie gruntów, na których stoi Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu.

Rydzyk będzie płacił podatki jak wszyscy? "Nie będzie żadnych ustępstw"
Paweł Gulewski mówi wprost o podatkach o. Tadeusza Rydzyka. "Nie będzie żadnych ustępstw" (AKPA, o2)

Przypomnijmy, że wojewoda kujawsko-pomorskiego Michała Sztybla wszczął kontrole związane z wysokością podatków, które fundacja Lux Veritatis wnosiła do miasta za użytkowanie gruntów pod Muzeum Pamięć i Tożsamość.

Według ustaleń Wirtualnej Polski, stawki te nie zmieniły się od 2018 roku. Wojewoda uważa, że stanowi to "szkodę dla Skarbu Państwa i może być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych".

Okazuje się, że kontrola wojewody to niejedyny problem ojca Tadeusza Rydzyka. Realny kandydat do przejęcia fotela prezydenckiego w Toruniu jest za weryfikacją sprawy podatków i zapowiada, że "będzie starał się utrzymać standardy równe dla wszystkich".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rydzyk o Czarnku. Reakcja posłanki

Na konferencji prasowej Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej, powiedział wprost: "nie będzie równych i równiejszych".

Czekamy na wyniki kontroli przeprowadzonej przez wojewodę kujawsko-pomorskiego. To istotny element w sprawie. Mogę natomiast z całą pewnością zapowiedzieć, że w przypadku mojego zwycięstwa nie będzie żadnych ustępstw. Każdy podmiot będzie płacił podatki na równych zasadach - powiedział Gulewski na pytanie o2.pl o podniesienie podatków dla redemptorystów.

Zaleski broni swoich racji. Uważa, że kontrola wojewody jest bezpodstawna

Co na to urzędujący prezydent? Według Michała Zaleskiego aktualne stawki naliczane fundacji o. Tadeusza Rydzyka już są zgodne z prawem. W opinii toruńskiego magistratu, wysokość podatku dla Lux Veritatis "wynika wprost z ustawy o gospodarce nieruchomościami".

Aktualnie rządzący Toruniem Michał Zaleski jest innego zdania i twierdzi, że aktualny stan jest zgodny z prawem.

Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 77 u.g.n.), aktualizację opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego można przeprowadzać nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie, przy czym ustawodawca nie wskazał maksymalnego terminu, po którego upływie winno to nastąpić. Wojewoda w komunikacie z dn. 11.04.20 24 r. również zaleca przeprowadzanie aktualizacji, nie rzadziej niż raz na 6 lat - przekazała Gazecie Wyborczej Malwina Jeżewska.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić