BOB| 

Waloryzacja rent i emerytur. Sprawdź, ile dostaniesz po podwyżce

23

Pobierasz rentę lub emeryturę? Zapoznaj się z tabelą waloryzacji. W marcu świadczenia wzrosły bardziej, niż zakładały to prognozy.

Waloryzacja rent i emerytur. Sprawdź, ile dostaniesz po podwyżce
O ile wzrosły emerytury i renty po waloryzacji? (Unsplash.com)

Co roku w marcu mamy waloryzację rent i emerytur. Początkowo zakładano, że świadczenia wzrosną o 3,84 proc. Jest jednak inaczej, ale z korzyścią dla osób, które pobierają świadczenia.

Tabela waloryzacji rent i emerytur

Podwyżka rent i emerytur wynosi 4,24 proc. To z kolei przekłada się na konkretne pieniądze. Po waloryzacji najniższe emerytury i renty z tytuł całkowitej niezdolności do pracy wynoszą 1250,88 zł. Mamy zatem podwyżkę o 50,88 zł.

Na każde 1000 zł mamy podwyżkę o 42,24 zł. Przykładowo osoba pobierająca emeryturę w wysokości 1500 zł po waloryzacji będzie otrzymywać 1563,60 zł. Najwięcej zyskują osoby z najwyższymi świadczeniami.

Kolejny przykład dotyczy kwoty 2000 zł i taki emeryt lub rencista po podwyżce dostanie 2084,80 zł. Do tej pory otrzymywałeś 5000 zł? Po waloryzacji będziesz dostawać aż o 212 zł więcej.

Waloryzacja to jedno, ale ten rok przyniesie kolejne dodatkowe pieniądze dla emerytów. W tym roku każdy otrzyma tzw. "trzynastkę" w kwocie 1250 zł. Planowana jest także "czternastka", ale ona trafi do seniorów z najniższymi świadczeniami.

Zobacz także: 13. i 14. emerytura. Bonusy dla seniorów. Kiedy będą wypłacane?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić