Ważna wiadomość dla milionów Polaków. Pensje w górę?

29

Rząd chce, aby płaca minimalna była na poziomie co najmniej 50 proc. przeciętnej płacy... i to na stałe! - Jesteśmy w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o relację przeciętnego wynagrodzenia do płacy minimalnej - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister Stanisław Szwed.

Ważna wiadomość dla milionów Polaków. Pensje w górę?
Dobra wiadomość dla milionów Polaków. Pensje w górę? (Adobe Stock)

Stanisław Szwed był gościem Studia PAP. W trakcie rozmowy został zapytany o wysokość płacy minimalnej w Polsce w roku 2023. Czy rząd planuje jakiekolwiek zmiany w tym zakresie? - Ostateczną decyzję w sprawie płacy minimalnej podejmie Rada Ministrów do 15 września - oświadczył wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej.

My zaproponowaliśmy dwukrotną podwyżkę płacy minimalnej - to wynika też z ustawy o płacy minimalnej, że jeżeli inflacja jest powyżej 5 procent, to waloryzacja płacy minimalnej powinna być dwukrotna. Od 1 stycznia zaproponowaliśmy kwotę 3384 zł i od 1 lipca 3450 zł, czyli średnio rocznie to będzie 3416 zł - wyjaśnił Szwed.

Ważna wiadomość dla milionów Polaków. Co z pensjami?

Szwed podkreślił, że propozycja rządu zakłada "wskaźnik wzrostu wynagrodzeń na poziomie minimalnym 20 proc. i taki przelicznik, który jest stosowany przy wzroście wynagrodzeń, połączony z PKB".

Przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zaznaczył, że intencją rządu jest doprowadzenie do sytuacji, w której "płaca byłaby na poziomie co najmniej 50 proc. przeciętnej płacy w kraju". To ważna wiadomość dla sporej części społeczeństwa, bo pensję minimalną w Polsce pobiera przeszło 2 mln osób.

Utrzymanie tego poziomu jest zgodne ze standardami europejskimi i jesteśmy w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o relację przeciętnego wynagrodzenia do płacy minimalnej. Oczywiście, jeślibyśmy porównywali płacę minimalną w innych państwach, to ona relatywnie w niektórych państwach jest niższa - w tych dawnych państwach, które później wchodziły do UE (...), ale w wielu państwach jest wyższa. Procentowo mamy dobry poziom. To jest na poziomie 51 proc. przeciętnego wynagrodzenia w tej chwili - tłumaczył Szwed w rozmowie z PAP.

Jak zaznaczył, propozycje dotyczące płacy minimalnej w 2023 roku zostały przyjęte przez pracodawców, zaś związkowcy "chcieli trochę więcej". - Tu jest ta kontrowersja, co jest dość naturalne, bo zazwyczaj związki zawodowe chcą trochę więcej, choć zdarzało się za naszych rządów, że przebiliśmy ofertę związkową, bo w ostatnich latach płaca minimalna wzrastała dosyć mocno - dodał.

Propozycja rządu ws. płacy minimalnej została już przyjęta przez Radę Dialogu Społecznego, co oznacza, że rząd nie może już obniżyć swojej propozycji, może ją tylko zwiększyć. Ostateczną decyzję poznamy jednak 15 września. Do tego czasu obóz władzy musi się zapoznać m.in. ze wskaźnikami inflacji, by następnie zadecydować ws. wysokości płacy minimalnej w roku 2023.

Wiceminister podkreślił też, że raczej nie ma szans na to, by w przyszłości utrzymany był tryb podwójnej podwyżki płacy minimalnej. To może się jednak zmienić w roku 2024, jeśli wysoka inflacja utrzyma się w Polsce.

Zobacz także: O 50 procent więcej za kawalerkę w Warszawie. Ceny najmu poszybowały
Autor: ŁKU
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić