Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|

Ważna wiadomość dla milionów Polaków. Pensje w górę?

17
Podziel się:

Rząd chce, aby płaca minimalna była na poziomie co najmniej 50 proc. przeciętnej płacy... i to na stałe! - Jesteśmy w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o relację przeciętnego wynagrodzenia do płacy minimalnej - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister Stanisław Szwed.

Ważna wiadomość dla milionów Polaków. Pensje w górę?
Dobra wiadomość dla milionów Polaków. Pensje w górę? (Adobe Stock)

Stanisław Szwed był gościem Studia PAP. W trakcie rozmowy został zapytany o wysokość płacy minimalnej w Polsce w roku 2023. Czy rząd planuje jakiekolwiek zmiany w tym zakresie? - Ostateczną decyzję w sprawie płacy minimalnej podejmie Rada Ministrów do 15 września - oświadczył wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej.

My zaproponowaliśmy dwukrotną podwyżkę płacy minimalnej - to wynika też z ustawy o płacy minimalnej, że jeżeli inflacja jest powyżej 5 procent, to waloryzacja płacy minimalnej powinna być dwukrotna. Od 1 stycznia zaproponowaliśmy kwotę 3384 zł i od 1 lipca 3450 zł, czyli średnio rocznie to będzie 3416 zł - wyjaśnił Szwed.

Ważna wiadomość dla milionów Polaków. Co z pensjami?

Szwed podkreślił, że propozycja rządu zakłada "wskaźnik wzrostu wynagrodzeń na poziomie minimalnym 20 proc. i taki przelicznik, który jest stosowany przy wzroście wynagrodzeń, połączony z PKB".

Przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zaznaczył, że intencją rządu jest doprowadzenie do sytuacji, w której "płaca byłaby na poziomie co najmniej 50 proc. przeciętnej płacy w kraju". To ważna wiadomość dla sporej części społeczeństwa, bo pensję minimalną w Polsce pobiera przeszło 2 mln osób.

Utrzymanie tego poziomu jest zgodne ze standardami europejskimi i jesteśmy w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o relację przeciętnego wynagrodzenia do płacy minimalnej. Oczywiście, jeślibyśmy porównywali płacę minimalną w innych państwach, to ona relatywnie w niektórych państwach jest niższa - w tych dawnych państwach, które później wchodziły do UE (...), ale w wielu państwach jest wyższa. Procentowo mamy dobry poziom. To jest na poziomie 51 proc. przeciętnego wynagrodzenia w tej chwili - tłumaczył Szwed w rozmowie z PAP.

Jak zaznaczył, propozycje dotyczące płacy minimalnej w 2023 roku zostały przyjęte przez pracodawców, zaś związkowcy "chcieli trochę więcej". - Tu jest ta kontrowersja, co jest dość naturalne, bo zazwyczaj związki zawodowe chcą trochę więcej, choć zdarzało się za naszych rządów, że przebiliśmy ofertę związkową, bo w ostatnich latach płaca minimalna wzrastała dosyć mocno - dodał.

Propozycja rządu ws. płacy minimalnej została już przyjęta przez Radę Dialogu Społecznego, co oznacza, że rząd nie może już obniżyć swojej propozycji, może ją tylko zwiększyć. Ostateczną decyzję poznamy jednak 15 września. Do tego czasu obóz władzy musi się zapoznać m.in. ze wskaźnikami inflacji, by następnie zadecydować ws. wysokości płacy minimalnej w roku 2023.

Wiceminister podkreślił też, że raczej nie ma szans na to, by w przyszłości utrzymany był tryb podwójnej podwyżki płacy minimalnej. To może się jednak zmienić w roku 2024, jeśli wysoka inflacja utrzyma się w Polsce.

Zobacz także: O 50 procent więcej za kawalerkę w Warszawie. Ceny najmu poszybowały
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Marzyciel
2 miesiące temu
Pensja w gore ceny w dol. Jak tak to ok.
Jak rak
2 miesiące temu
Pensje w gore, ZUS w gore. Czy to nie chory system???
Blik
2 miesiące temu
Ciekawe czyje….chyba ze dobra zmiana nadrukuje tyle, ze będą bezpośrednio każdemu Polakowi przelewać na konto.
ekonom
2 miesiące temu
A właściwie to dlaczego nie można by od razu zrobić minimalnej płacy 100 000 zł na rękę, przecież wtedy wszyscy mieliby duże zarobki, a kraj opływałby miodem i mlekiem, no żyć nie umierać. Postuluję jako przedsiębiorca : Każdemu pracownikowi minimum 100 000 zł a tym lepszym nawet 200 000 zł. jednym zaPISem można uczynić wszystkich szczęśliwymi. Kto za?
loganty
2 miesiące temu
Z pustego pieniądza cieszyć się nie ma czego...
Przepraszam
2 miesiące temu
Gdzie syn mógłby się wyspowiadać bo startuje na Ojca Chrzestnego ale nie ma bieżmowania 🤣
Obcinaczki
2 miesiące temu
Ten sam film 🤣
Ho Ho jacy ho...
2 miesiące temu
To znaczy że nauczyciele dostaną podwyżki bo zarabialiby mniej niż płaca minimalna. Oczywiście podwyżki będą szczególnie głównie dla tych młodych nauczycieli bo starym nie ma co dawać oni jeszcze ciut ponad płacę minimalną będą zarabiali. A to, że te pieniądze na płace minimalne dla wszystkich dają nie ze swoich to już druga sprawa. Tylko Pisiorom przychodu z ZUSu rosną i tym chcą ratować sytuację. I tak hoduje się inflacja. Najpierw podnoszenie płacy minimalnej aby zwiększyć wpływy do budżetu nie za swoje oczywiście. Potem wzrost oczekiwań placowych i wyższe koszty pracy i co roku do przodu. Tylko nikt rozsądny nie pomyśli że inflacja to jest dokładnie tyle ile państwo okrada obywateli. Nie rozdaje a okrada. Jakby policzyć wszystkie plusy rozdawane to jest to zdecydowanie mniej niż 15 procent od całego kapitału obywateli. A 15 procent to inflacja oficjalna. Ja nie pamiętam takich rzeczy które podrożały by 15 procent. Wystarczy popatrzeć ile podrożał dolar funt czy euro. A one też mają inflację. Wg mnie zostajemy okradani na na 30 do 50 procent.
kuwa
2 miesiące temu
Te cwaniaki wiedzą że jak podniosą pensje to wpływy do budżetu wzrosną o podatki od wynagrodzeń i skladka na ZUS
gość 2
2 miesiące temu
A jak tam Pany "paragony grozy"
Gwidon
2 miesiące temu
Kolejny "prezent" dla gości.
Kris
2 miesiące temu
Tusk = BIEDA!
mikołaj
2 miesiące temu
Po co podnosić pensje do góry jak zachwile pidniasa ceny wszystkiego do góry !! . I dalej biedny człowiek pracyje za marne grosze !!!
On459198
2 miesiące temu
Ok płaca minimalna w góre a ZUS w dól ?? na to pójde i przyklepie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić