Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Właściciele starych aut będą mieć problem od nowego roku. Nowe przepisy

152
Podziel się:

Od 1 stycznia 2023 roku mają obowiązywać zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Będą kary finansowe za spóźnienie, a także nowe procedury i zmiana zasad kontroli samych stacji.

Właściciele starych aut będą mieć problem od nowego roku. Nowe przepisy
Zdjęcie poglądowe (Getty Images)

Do Sejmu trafił kompletny dokument w sprawie zmiany przepisów dotyczących przeglądów pojazdów. Nowe zasady mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. W uzasadnieniu projektu podano, że głównym celem wdrożenia modyfikacji jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez wykluczenie samochodów, które ze względu na swój stan nie powinny się po nich poruszać.

Ministerstwo Cyfryzacji twierdzi, że pod koniec 2018 roku 17 proc. zarejestrowanych samochodów nie miało ważnego badania. Na koniec 2019 roku było to aż 22 proc. pojazdów. Sposobem na eliminowanie takich przypadków mają być kary.

Co zmieni się po wejściu nowych przepisów? Jeżeli ktoś wybierze się na przegląd po 30 dniach od wyznaczonego terminu lub później, to otrzyma karę w postaci opłaty dodatkowej, która wyniesie 100 proc. stawki za przegląd. Właściciel samochodu osobowego zapłaci więc 196 zł (2x98 zł), a osoba posiadająca auto z LPG - 322 zł (2x161 zł). Do tego dochodzi jeszcze złotówka za wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Są też pewne udogodnienia. "W myśl nowych przepisów na przegląd będzie można przyjechać do 30 dni przed wyznaczonym terminem i po wykonanym badaniu otrzymać pieczątkę na rok od oryginalnie wyznaczonego dnia. W efekcie taki kierowca nie będzie 'tracił' dni, jeśli planowy termin wypadnie w niedzielę lub święto, albo wcześniejszy przyjazd zostanie spowodowany np. planowanym urlopem" - opisuje autokult.pl.

Pieczątka bez auta? Nie ma szans

Rząd chce zwalczać proceder polegający na tym, że diagności podbijają pieczątki w dowodach rejestracyjnych pojazdów, które w ogóle nie pojawiły się na przeglądzie. Receptą ma być konieczność wykonania zdjęcia badanego pojazdu na stanowisku. Obowiązkowe będzie również sfotografowanie liczników - w taki sposób, by widoczny był przebieg.

Stacje mają być częściej kontrolowane. Diagności natomiast zostaną zobligowani do dokładniejszych przeglądów. W projekcie, który dotarł do Sejmu, zaznaczono, że obowiązkiem diagnosty jest "(…) przeprowadzanie badania technicznego zgodnie z określonym przedmiotem, zakresem i sposobem jego przeprowadzania oraz przy użyciu wymaganego wyposażenia kontrolno-pomiarowego".

Można zakładać, że po wprowadzeniu zmian, kłopot z uzyskaniem pieczątki mogą mieć przede wszystkim posiadacze starszych aut. Z drugiej strony, wcale nie musi być to regułą. Niekiedy bowiem dłużej eksplorowane auta są lepiej zachowane, niż te nowe.

Zobacz także: Jak sobie radzić, gdy auto się nagrzeje? - Sprawdzam to!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(152)
Andrzej
miesiąc temu
Wszystko ma swoje dobre i zle strony. Ale jak jade za dizlem ktory kopci jak by palil opony i nie daje sie oddychac a jak doda gazu to sadza zostaje na asfalcie to moje pytanie jak to przeszlo przeglad...
Artur
miesiąc temu
Odbiorom nam wszystko. Zostanie miska ryżu i do roboty... Zakazy nakazy i kary ..
WKURZONA
miesiąc temu
BADANIA POWINNY BYĆ ALE PSYCHIATRYCZNE DLA WSZYSTKICH POSŁÓW I TO CO 3 MIESIACE , ZA ICH BRAK LUB SPÓŹNIONIE POWINNO SKUTKOWAĆ ODSUNIECIEM OD ŻŁOBA. NĘKAJĄ WYBORCÓW DO POTEGI.
Radek
miesiąc temu
A co z samochodami uszkodzonymi które są w trakcue naprawach blacharskich i lakierniczych? Takie naprawy potrafią trwać parę miesięcy. Nawet naprawy w ASO potrafią trwać miesiącami. Kolejny durny przepis który najbardzuej uderzy w ludzi poszkodowanych.
Zabi
miesiąc temu
Zabierają nam WOLNOŚĆ
Cris49
miesiąc temu
Kaczyński da talon na nowe auta i będzie ok.
Mar
miesiąc temu
W Polsce tylko kary za dosłownie wszystko nie długo to z domów nie wyjdziemy bo za to też będzie kara W Niemczech można wyrejestrować auto jeżeli się go nie używa a u nas musi być opłacane na bieżąco bez spóźnień Zarabiajmy jak Niemcy to będzie nas stać na nowe samochody lub na utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym
New Jersey
miesiąc temu
polska TO BAGNO W CYWILIZOWANEJ EUROPIE.
oko
miesiąc temu
Nie stare tylko niesprawne panie redaktorze
Kurkarurka
miesiąc temu
Czekam aż wprowadzą zakaz poruszania się pojazdem starszym niż rok, każdy wie, że starsze pojazdy stwarzają zagrożenia na drodze.
Tom
miesiąc temu
Znowu bzdury, rok temu wiele portali pisało że nowe przepisy obowiązują a na stacji kontroli nic się nie zmieniło, robicie z ludzi wariatów
Trzeba
miesiąc temu
zrobić porządek z tzw "zabytkami" , niestety połowa to złom z żółtą tablicą, załatwiony po znajomości po to tylko żeby nie robić badań technicznych - efekt jest taki że nikt tego później nie sprawdza....
TOMEK
miesiąc temu
Powinna istnieć możliwość wyrejestrowania czasowego pojazdu. Np przyczepa kempingowa,która przez kilka lat nie porusza się po drogach no stoi na kempingu. Czy tak hak wspominaliście auto które chce mieć ale ni musze nim jeździć.
Obser
miesiąc temu
Mała być manifa generalna w całym kraju kierowców -za ciągłe nękanie -i co
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić