Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Pensje Polaków obcinane na potęgę. Ministerstwo przypomina o obowiązku

154
Podziel się:

Niektórzy otrzymali już pierwsze wynagrodzenia w 2022 roku. Niestety, nie brakuje takich, którzy zobaczyli na koncie mniejszą pensję niż zazwyczaj. Duże znaczenie ma tutaj PIT-2.

Pensje Polaków obcinane na potęgę. Ministerstwo przypomina o obowiązku
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Pensji niższej o nawet kilkaset złotych można uniknąć. Duże znaczenie w tym przypadku ma oświadczenie PIT-2.

Zweryfikuj jak najszybciej, czy złożyłeś pracodawcy PIT-2 (jeśli masz prawo). Bez tego twoja zaliczka nie będzie co m-c pomniejszana o 425 zł (1/12 kwoty zmniejszającej podatek). W 2021 to było 43 zł, więc nie było to tak ważne - napisała na Twitterze Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w Grand Thornton.

Zmiany wprowadzone przez rząd sprawiły, że pojawiło się spore zamieszanie wokół PIT-2. W związku z tym Ministerstwo Finansów przypomniało, że Polski Ład zakłada podwyżkę kwoty wolnej do 30 tys. zł (jej odpowiednik to 5100 zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek).

Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi niemal 10 razy więcej - czyli 425 zł (1/12 z 5100 zł) - zaznacza MF.

Kiedy można złożyć PIT-2?

PIT-2 to nic innego jak oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Zasadniczo PIT-2 składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód (przepisy tego nie wykluczają), aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku (nie będzie to skutkowało negatywnymi konsekwencjami ani dla pracodawcy, ani dla pracownika) - podkreśla Ministerstwo Finansów.

Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych. W niektórych przypadkach pracownik nie może go złożyć, tak jest np. w przypadku pracownika, który jest emerytem, przedsiębiorcą lub wieloetatowcem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(154)
Drzymała
3 miesiące temu
Temu pis(eudo) rządowi - DZIĘKUJEMY i żegnamy, spadajcie ze swych stołków...
sdcsdfc
6 miesięcy temu
Stonoga powiedział prawdę możecie go sobie teraz przypomnieć... chcieliście pisu macie pis platforma was tak nie wyrucha jak pis.
JUT
6 miesięcy temu
Ład jaki i większości ustaw ministrów jest nie do zaakceptowania przez obywateli.
Ertka
6 miesięcy temu
Zasady powinny być jasne i przejrzyste. Powinny odbyć się też wcześniej konsultacje na ich temat. W końcu rząd jest przedstawicielem społeczeństwa a nie właścicielem niewolników narzucający prawa i obowiązki… Kampania informacyjna powinna zostać przeprowadzona przed wejściem w życie nowego prawa, a nie czekanie na to co się wydarzy i jakie będą reakcje i dopiero tłumaczenia i zapowiadanie dodatkowych rozporządzeń.
Rozszyfrowany
6 miesięcy temu
Sprawdzcie sobie, bo nie kazdy chyba wie kto jest waszym ministrem finansow. Reszte sami sobie dopowiedzcie dlaczego jest jak jest.
Gość
6 miesięcy temu
Trzeba złożyć PIT-2 i wypłata będzie większa. Ludzie, zwiększono kwotę wolną od podatku!
Xxx
6 miesięcy temu
Niech wiecej rozdaja 500+ trzynastki czternastki dofinansowania a teraz z kas to trzeba brać a ludzie tacy naiwni ze cos dostana a trzy razy straca
Gość
6 miesięcy temu
Dawanie czegokolwiek za darmo jest demoralizujące. A więc zgubne dla narodu. Głoszenie socjalizmu jest przestępstwem większym i groźniejszym, niż pochwalanie rabunku i kradzieży! Dobrobyt nie pochodzi z dotacji i zasiłków socjalnych, ale z ciężkiej i uczciwej pracy. To kapitalizm daje bogactwo a nie socjalizm. Gdyby było odwrotnie, i tak należałoby popierać kapitalizm ze względu na uczciwość tego systemu „Kto nie chce pracować, niech też i nie je".
161
6 miesięcy temu
Ta władza powinna ustąpić w stylu rumuńskim.
Fakt
6 miesięcy temu
Jaki to mail od rządzących pójdzie do reżimowej TVP? Na kogo teraz zwali winę mafia PiS?
Wawa
6 miesięcy temu
To wszystko wina Tuska, nie słyszeliście ?...
JestKomuna
6 miesięcy temu
To przez rzady Po w 2012 r. Mamy teraz najlepszy rzad najbardziej douczony i sami eksperci w swoich dziedzinach sa teraz ministrami. Ministranci z kolei sa wiceministrami. Światopogladowo jestesmy z pisem w 2077r
przerost
6 miesięcy temu
PIT2... PIT222... PIT666, PI666a... a wszystko dla Twojego dobra. Takie to proste, donoś sam na siebie. Kary, mandaty, obowiązki, zobowiązania, zaświadczenia, pieczątki hydraulika,...A nie można prościej? Połowę papierologii i pustej administracji zlikwidować! No i co by się stało? BYŁOBY LEPIEJ!
el-ka
6 miesięcy temu
Mój znajomy płacił podwójnie ZUS. Jako emeryt i jako pracujący na emeryturze. ZUS nie dał mu podwójnie emerytury pomimo,że to wypracował. Gdzie są pieniądze,które odkladal przez lata. Poszły pewnie na 60% podwyżki dla rządu i oslow. Rząd się wyzywi Haslo jak za PRL. Teraz mamy PRL+++ kiedy koniec z dyktaturą. Kiedy koniec z wydawaniem publicznych pieniędzy na miesiecznice. Kiedy koniec z placeniem na ochronę prezesa. Tak umiłowany przez naród nie musi mieć ochrony. A do kościoła taxi podwiezie. I całuje rękę wielebnemu i myśli,że już ma wszystkie grzechy wybaczone. A gdzie Abel?.Tez wybaczony?.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić