Pensje Polaków obcinane na potęgę. Ministerstwo przypomina o obowiązku

311

Niektórzy otrzymali już pierwsze wynagrodzenia w 2022 roku. Niestety, nie brakuje takich, którzy zobaczyli na koncie mniejszą pensję niż zazwyczaj. Duże znaczenie ma tutaj PIT-2.

Pensje Polaków obcinane na potęgę. Ministerstwo przypomina o obowiązku
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Pensji niższej o nawet kilkaset złotych można uniknąć. Duże znaczenie w tym przypadku ma oświadczenie PIT-2.

Zweryfikuj jak najszybciej, czy złożyłeś pracodawcy PIT-2 (jeśli masz prawo). Bez tego twoja zaliczka nie będzie co m-c pomniejszana o 425 zł (1/12 kwoty zmniejszającej podatek). W 2021 to było 43 zł, więc nie było to tak ważne - napisała na Twitterze Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w Grand Thornton.

Zmiany wprowadzone przez rząd sprawiły, że pojawiło się spore zamieszanie wokół PIT-2. W związku z tym Ministerstwo Finansów przypomniało, że Polski Ład zakłada podwyżkę kwoty wolnej do 30 tys. zł (jej odpowiednik to 5100 zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek).

Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi niemal 10 razy więcej - czyli 425 zł (1/12 z 5100 zł) - zaznacza MF.

Kiedy można złożyć PIT-2?

PIT-2 to nic innego jak oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Zasadniczo PIT-2 składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód (przepisy tego nie wykluczają), aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku (nie będzie to skutkowało negatywnymi konsekwencjami ani dla pracodawcy, ani dla pracownika) - podkreśla Ministerstwo Finansów.

Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych. W niektórych przypadkach pracownik nie może go złożyć, tak jest np. w przypadku pracownika, który jest emerytem, przedsiębiorcą lub wieloetatowcem.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić