Dodatkowe 500+ od rządu do wykorzystania. Zobacz, jak uzyskać

42

Bon turystyczny ponownie do wykorzystania. Branża hotelarska od 12 lutego wznawia działalność, a to oznacza powrót bonu 500 zł do wykorzystania na cele turystyczne. Co zrobić, by z niego skorzystać i komu przysługuje?

Dodatkowe 500+ od rządu do wykorzystania. Zobacz, jak uzyskać
Bon 500+ znów do wykorzystania. (PAP, Grzegorz Momot)

Branża hotelarska wznawia działalność, a to dobra informacja dla beneficjentów bonów turystycznych. Przypomnijmy, to program, który rząd uruchomił w wakacje 2020 roku, a oznacza przyznanie 500 zł na cele turystyczne.

Bon został wprowadzony w związku z pandemią COVID-19, przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje jedno dodatkowe świadczenie, również w wysokości 500 zł, a więc w tych przypadkach wartość bonu wzrasta do 1000 zł.

Bon turystyczny to państwowa dopłata do wypoczynku dla polskich rodzin. Ostatnie miesiące to jednak czas lockdownu i braku wyjazdów. Branża hotelowa była zamknięta, a turystyka praktycznie zamarła. To zmieni się od 12 lutego, hotele będą mogły ponownie działać - w reżimie sanitarnym i z obłożeniem maksymalnie 50 proc. miejsc.

Zobacz także: Mają gdzie spać, gdzie zjedzą? "Rząd powinien pomyśleć o otwarciu ogródków"

Co więcej, rząd otwiera także obiekty sportowe działające na świeżym powietrzu, takie jak: stoki narciarskie czy boiska. To świetna okazja do skorzystania z bonu turystycznego i 500 zł dopłaty. Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, będzie ważny aż do końca marca 2022 r.

Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego, lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Beneficjenci otrzymają bon po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku programu "Rodzina 500+". Po aktywacji rodzic otrzymuje specjalny kod, którym może płacić za usługi turystyczne. Każda płatność, aż do wyczerpania 500 zł, będzie potwierdzana kodem autoryzacyjnym, wysyłanym poprzez SMS. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Jak przekonuje rząd, Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, które ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionych przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku pośrednio pomoże też osłabionej branży turystycznej.

Dopłatę otrzyma blisko 2,4 mln rodzin. W sumie z programu może skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Autor: OPM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić