To może być rewolucja. Bezrobotni zyskają bardzo dużo, skończy się fikcja w urzędach pracy

92

Ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych - tak może być już wkrótce w Polsce. Rejestracja w urzędzie pracy? To już nie będzie wymagane. Skończy się więc fikcja poszukiwania pracy.

To może być rewolucja. Bezrobotni zyskają bardzo dużo, skończy się fikcja w urzędach pracy
Reforma pozwoli na uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego osobom bez emerytur i bezrobotnym (money.pl, Rafał Parczewski)

Reforma, nad którą pracuje Ministerstwie Technologii, Pracy i Rozwoju, wprowadzi szerokie zmiany w obecnym prawie do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Według nowych przepisów osobom bezrobotnym i bez emerytur takie prawo będzie przysługiwać. Ubezpieczenie wypłaci ZUS.

Ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych

Projekt jest obecnie w fazie przygotowań. Według nowych przepisów w urzędzie pracy rejestrowałyby się osoby, które są zainteresowane znalezieniem zatrudnienia, a nie ubezpieczeniem zdrowotnym. A dziś często motywacją jest właśnie ubezpieczenie.

Celem projektu jest odciążenie powiatowych urzędów pracy od realizacji usług na rzecz osób, które formalnie są bez zatrudnienia, ale z różnych powodów nie są zainteresowanego jego podjęciem - tłumaczy w rozmowie z pulshr.pl Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy w Konfederacji Lewiatan
Zobacz także: Płacenie ręką, w którą wszyty jest czip, to przyszłość? "Pomysł budzi duże kontrowersje"

Jak ocenia ekspertka, reforma mogłaby zmniejszyć poziom biurokracji oraz pokazać prawdziwy poziom bezrobocia w Polsce. Dodaje, że według niektórych szacunków, w urzędach pracy 30 proc. zarejestrowanych osób jest biernych zawodowo.

Pomysł wraca jak bumerang

Nie jest to pierwsza próba prac nad projektem. Bowiem pomysł już wiele lat temu pojawiał się w ówczesnym Ministerstwie Pracy.

Pomysł ma już chyba ponad 15 lat i do tej pory, mimo podejmowanych prób, nie udało się przeprowadzić tej zmiany żadnemu z ministrów pracy. Ale oceniam go pozytywnie i z nadzieją czekam na jego realizację zakończoną sukcesem - dodaje Monika Fedorczuk.
Autor: NKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić