oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Wsparcie może wynieść nawet 1200 zł. Kto może się o nie ubiegać

70

Czerwiec jest ostatnim miesiącem, w którym ceny energii pozostaną zamrożone. Oznacza to, że od lipca musimy być przygotowani na wyższe rachunki za prąd. Część osób będzie mogło skorzystać z bonu energetycznego, który może sięgnąć nawet 1200 zł. Jakie warunki trzeba spełnić?

Wsparcie może wynieść nawet 1200 zł. Kto może się o nie ubiegać
Bon energetyczny. Kto może się o niego starać? (Pixabay)

W reakcji na gwałtowny wzrost cen energii poprzedni rząd zdecydował o ich zamrożeniu. Na podobny ruch zdecydowała się także obecnie rządząca koalicja, przedłużając obowiązywanie tarczy na pierwsze półrocze 2024 roku. Jak wskazują eksperci, uwolnienie cen energii, choć dotkliwe dla odbiorców, jest krokiem koniecznym. Stąd decyzja o częściowym uwolnieniu cen energii od 1 lipca.

Obowiązująca do końca czerwca tarcza obejmuje wszystkich, niezależnie od osiąganego przez nich dochodu. Na wsparcie mogą liczyć zarówno najbiedniejsi, jak i najbogatsi. Teraz to ulegnie zmianie. Bon energetyczny ma pomóc Polakom o najniższych dochodach. Przewidziany jest w formie jednorazowego wsparcia, a jego otrzymanie uzależnione jest od osiąganego dochodu.

Ze wsparcia będą mogły skorzystać rodziny, w których dochód rozporządzalny nie będzie przekraczał 2500 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1700 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Wysokość wsparcia uzależniona będzie od ilości członków danego gospodarstwa domowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kulinarna hity PRL. Zapytaliśmy przechodniów, jakie smaki sprzd lat pamiętają

W przypadku gospodarstw jednoosobowych wsparcie wyniesie 300 zł. W gospodarstwach 2- lub 3-osobowych przewidziano kwotę 400 zł. W przypadku gospodarstw domowych liczących 4-5 osób bon będzie wynosił 500 zł. O 100 zł wyższy bon otrzymają te gospodarstwa domowe, w których jest co najmniej 6 osób.

W przypadku gospodarstw ogrzewających się źródłami zasilanymi energią elektryczną bon ulegnie zwiększeniu o 100 proc. Oznacza to minimalną kwotę 600 zł dla jednoosobowych gospodarstw domowych do 1200 zł dla tych z co najmniej 6 osobami.

Bon nie tylko dla osób o najniższych dochodach?

Wyższy dochód nie wyklucza z ubiegania się o wsparcie w ramach bonu energetycznego. Rząd przewidział bowiem możliwość przeliczenia bonu na podstawie zasady "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że wysokość bonu energetycznego zostanie pomniejszona o kwotę, o jaką przekroczyliśmy przyjęty próg dochodowy.

Wnioski będzie można składać w urzędach gmin już od 1 sierpnia bieżącego roku. Termin składania wniosków upłynie 30 września. Wypłata środków przewidziane jest pod koniec 2024 roku lub na początku 2025 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić