Wynagrodzenie będzie wyższe. Ale nie dla wszystkich!

0

Tym, którzy pracują nocą, przysługuje dodatek za wykonywaną pracę. Jest to tzw. dodatek nocny. Jego wysokość uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniesie w 2024 roku?

Wynagrodzenie będzie wyższe. Ale nie dla wszystkich!
Dodatek za pracę w nocy zostanie podwyższony (Getty Images, miniseries)

Jeżeli pracujesz w godzinach nocnych, to przysługuje ci dodatek do wynagrodzenia. Jest to 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

1 stycznia 2024 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie. Od tego dnia ma wynosić 4242 zł brutto. Od 1 lipca 2024 roku będzie to już 4300 zł. W związku z tymi zmianami kwota dodatku nocnego też będzie wyższa.

Dodatek za pracę w porze nocnej oblicza się poprzez ustalenie stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Stanowi ją iloraz minimalnego wynagrodzenia miesięcznego oraz liczby godzin wynikających z wymiaru czasu pracy danej osoby w danym miesiącu - tłumaczy "Super Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Jestem zachwycony". Nowe twarze w Sejmie

Zauważono, że dodatek za pracę w nocy stanowi 20 proc. tak wyliczonej stawki godzinowej. Ile zatem wyniesie ten dodatek w poszczególnych miesiącach 2024 roku?

Tyle wyniesie dodatek za pracę w nocy

"SE" donosi, że od stycznia do kwietnia dodatek za pracę w nocy będzie wynosić 5,05 zł. Od maja do czerwca będzie to 5,30 zł, zaś w lipcu i październiku - 4,67 zł.

W sierpniu i wrześniu dodatek sięgnie pułapu 5,12 zł. Wyższy będzie w listopadzie - 5,66 zł, zaś w grudniu osoby pracujące w nocy otrzymają dodatek rzędu 5,38 zł.

Media, reklama, zakupy - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić