Podniesienie wieku emerytalnego? Polacy są za, ale pod jednym warunkiem

298

Wiek emerytalny był jednym z głównych tematów, jaki przewijał się w kampanii. Dla partii PiS był do tego stopnia ważny, że został umieszczony jako jedno z pytań referendalnych. Jednak referendum nie jest wiążące, a PiS nie utworzy nowego rządu. Czy to oznacza, że czeka nas podniesienie wieku emerytalnego?

Podniesienie wieku emerytalnego? Polacy są za, ale pod jednym warunkiem
Niektórzy Polacy mają tak niską emeryturę, że sami decydują się pracować dłużej (Pixabay)

Temat wieku emerytalnego dzieli Polaków. Zdaniem jednych jego podniesienie jest konieczne dla poprawy polskiej gospodarki. Inni z kolei nie chcą, żeby odebrano im możliwość przejścia na emeryturę w konkretnym wieku.

Mogą przejść na emeryturę, ale nie chcą

W tej chwili na emeryturę kobiety mogą przejść w wieku 60 lat a mężczyźni 65. Jednak nie wszyscy wybierają takie rozwiązanie. Wielu Polaków woli dłużej pracować, żeby ich świadczenia były wyższe. Ale nie wszyscy, niektórzy z niecierpliwością oczekują na moment, kiedy będą mogli na dobre odpocząć od pracy.

Polacy są skłonni pracować dłużej. Jest jednak pewne "ale". Business Insider Polska niedawno zlecił sondaż, z którego wynikło, że Polacy są za podniesieniem wieku emerytalnego o rok, jeśli ich świadczenia emerytalne wzrosną o 400 zł miesięcznie. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 59 proc. ankietowanych, a 35 proc. wręcz zaznaczyło, że zdecydowanie je popiera. Z kolei 23 proc. raczej popiera. Reszta, której zostało bardzo niewiele, nie była przekonana do takiego pomysłu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Nie wszystkim równo". Zapytaliśmy emerytów, co sądzą o 14. emeryturze

Politycy o podniesieniu wieku emerytalnego

Jeszcze w marcu br. minister rodziny Marlena Maląg zapewniała, że nie będzie podniesienia wieku emerytalnego, bo nie po to był przywracany poprzedni limit (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), żeby znowu go zmieniać.

67 to liczba hańby Donalda Tuska, bez żadnych skrupułów podniósł Polakom wiek emerytalny do 67 lat (...) Powiedzcie wreszcie prawdę Polakom, że przebieracie nogami w miejscu, by przywrócić wyższy wiek emerytalny. My dajemy Polakom wolny wybór - to już słowa premiera Mateusza Morawieckiego w spocie wyborczym PiS.

Wbrew jego ostrzeżeniom, Donald Tusk zaprzeczył jakoby planował podniesienie wieku emerytalnego.

Nie podniesiemy wieku emerytalnego, sprawa jest definitywnie zamknięta. Wróciłem do polskiej polityki nie po to, by zmieniać wiek emerytalny - oznajmił Tusk na przedwyborczej konferencji prasowej na początku października.
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić