Wypłata 14. emerytury. Wyjaśniamy, czy trzeba złożyć wniosek

292

Już niebawem na kontach emerytów pojawi się tzw. czternastka. Wiadomo już, ile wyniesie to świadczenie. Czy trzeba się o nie ubiegać, składając specjalny wniosek? Wyjaśniamy.

Wypłata 14. emerytury. Wyjaśniamy, czy trzeba złożyć wniosek
14. emerytura coraz bliżej (Pixabay)

Czternasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem rocznym dla emerytów i rencistów. Seniorzy dostaną pieniądze "z urzędu". Nie ma więc konieczności składania wniosku.

14. emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto - czytamy na zus.pl.

Kto dostanie czternastą emeryturę? "Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone" - zaznaczono na wspomnianej stronie.

Dla kogo pełna czternastka?

Pełna kwota czternastki trafi do wszystkich tych, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali dostaną czternastą emeryturę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

14. emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach. "Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje" - podkreślono na zus.pl.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić