Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Wysokie rachunki za prąd? Tak możesz je obniżyć

14

Ceny prądu, choć zamrożone, skutecznie drenują nasze domowe budżety. Niestety specjaliści nie mają wątpliwości, że prędzej, czy później będziemy musieli się mierzyć ze wzrostami cen energii elektrycznej. Jak sobie z nimi radzić?

Wysokie rachunki za prąd? Tak możesz je obniżyć
Gniazdko (Pixabay, Markus Spiske)

Obecnie obowiązujące regulacje zakładają zamrożenie cen energii elektryczne przez pierwsze sześć miesięcy 2024 roku. Na ten moment nie ma pewności, jak ceny prądu będą kształtowały w drugim półroczu. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że podwyżki to tylko kwestia czasu. Nawet jeśli nie nastąpią w tym roku, to prędzej, czy później i tak będziemy musieli się z nimi zmierzyć. Nic dziwnego, że wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak ograniczyć zużycie prądu?

W naszych domach są urządzenia, których odłączenie od energii elektrycznej jest zwyczajnie niemożliwe. Taj jest choćby w przypadku lodówki. Nie brakuje jednak rozwiązań, które pozwolą ograniczyć pobór energii. Jednym z podstawowych jest wymiana zwykłych żarówek na żarówki LED-owe. Ich zaletą jest nie tylko energooszczędność, ale także dłuższa żywotność.

Oszczędności może przynieść nam także wyłączanie z prądu urządzeń, z których aktualnie nie korzystamy. Wypinajmy z gniazdek wszystkie ładowarki, bo te pobierają prąd nawet wtedy, gdy nie są do nich podłączone żadne urządzenia. Także laptopy, telewizory i dekodery pozostawione w trybie czuwania wykorzystują energię elektryczną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prof. Zoll: bardzo poważny grzech głowy państwa

Te patenty pomogą obniżyć rachunki za prąd

Rachunki za prąd może obniżyć korzystanie z urządzeń w trakcie obowiązywania niższej taryfy. Ta obowiązuje w godzinach nocnych. Jeśli mamy taką możliwość, to właśnie w tych godzinach ustawiajmy pralkę lub zmywarkę. Warto jednak pamiętać, że w blokach może to nie być szczególnie dobrym pomysłem i zakłócać spokój innych mieszkańców budynku.

Przy zakupie nowych urządzeń, warto zwrócić uwagę na ich efektywność energetyczną. Warto sięgać po produkty z certyfikatem Energy Star lub te z oznaczeniem o niskim zużyciu energii. Choć będą one droższe od tych o niższej klasie energetycznej, będzie to inwestycja, która zwróci się w rachunkach za energię elektryczną.

Warto też maksymalnie wykorzystać naturalne światło dzienne. Odsuwajmy zasłony i rolety, dzięki czemu nie będziemy musieli wspomagać się sztucznym oświetleniem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić