aktualizacja 

Ile dzieci, taka emerytura. PiS ma nowy pomysł

2365

PiS ma nowe pomysły na zwiększenie dzietności w Polsce. Jeden z nich zakłada uzależnienie wysokości emerytury od liczby dzieci. To bez wątpienia bardzo zaskakująca koncepcja, która pewnie wzbudzi wiele emocji.

Ile dzieci, taka emerytura. PiS ma nowy pomysł
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

PiS chce zmobilizować Polaków do zwiększenia dzietności. Okazuje się bowiem, że program 500+ nie przynosi takich efektów, jak można było się spodziewać.

Co wobec tego zamierzają zrobić rządzący? Portal wyborcza.biz podaje, że pojawiła się koncepcja, by wysokość emerytury uzależnić od liczby dzieci.

To rozwiązanie polegałoby na utworzeniu filaru alimentacyjnego. Wyborcza.biz wyjaśnia, że od składek pracujących dzieci, zostałaby odprowadzona część, która następnie trafiałaby na konto rodziców. W tym modelu dzieci dopłacałyby zatem do emerytur matki czy ojca.

Wiceminister rodziny pisze o nowej koncepcji

O wspominanej koncepcji na Facebooku rozpisywała się Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. "Wielu naukowców potwierdziło negatywny wpływ systemów emerytalnych na dzietność i postuluje wprowadzenie, nowego typu rozwiązań, np. w postaci dodatkowego filaru - komponentu rodzinnego do systemu emerytalnego (m.in. wybitny niemiecki ekonomista Hans-Werner Sinn, czy profesorowie Alessandro Cigno i Martin Werding). W tym systemie istotna część świadczeń byłaby powiązana z liczbą dzieci posiadanych przez emeryta" - podkreślała 27 stycznia.

Warto rozpocząć debatę w Polsce nad wypracowaniem koncepcji komponentu rodzinnego (inne określenie na naukowe pojęcie komponentu alimentacyjnego) w systemie emerytalnym - kontynuowała.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić