Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Wzrost cen gazu w 2022 roku. Nadchodzą podwyżki

393
Podziel się:

Takiej sytuacji nie było od wielu lat. Prezes PGNiG Paweł Majewski ostrzega przed podwyżkami gazu, które będą nas czekać na początku przyszłego roku. Powodem jest m.in. spadek zapasów gazu w Europie.

Wzrost cen gazu w 2022 roku. Nadchodzą podwyżki
Na początku 2022 roku spodziewane są wysokie ceny gazu (Getty Images)

Prezes PGNiG Paweł Majewski poinformował, że w I kwartale 2022 r. można spodziewać się utrzymania wysokich cen gazu. Dopiero od II kwartału ceny gazu mogą zacząć nieznacznie spadać. Znaczący wpływ na ceny będzie miała pogoda zimą.

Wysokie ceny gazu w 2022 roku

Ciężko wyrokować, jakie będą ceny w drugim półroczu. Mamy jednak wiarygodne dane co do kontraktów terminowych nawet do pierwszego kwartału 2022 roku i spodziewamy się, że wysokie ceny się utrzymają - powiedział prezes PGNiG, cytowany przez PAP.

Wysokie ceny gazy są wynikiem m.in. małych zapasów gazu w Europie. Magazyny gazu są wypełnione jedynie w 50-60 proc. Zwykle o tej porze roku zapełnienie wynosiło ponad 90 proc. Na rynku gazu w Unii Europejskiej sytuacja jest niespotykana od wielu lat - zauważa Majewski.

W Polsce sytuacja wygląda jednak zgoła inaczej. Z danych operatora magazynów Gas Storage Poland wynika, że 1 września polskie magazyny były wypełnione w 91 proc. Zapasy gazu przekraczały tego dnia 3 mld m sześc.

Wzrosty cen gazu w Europie spowodowało m.in. ograniczeniem podaży przez spółkę Gazprom oraz skierowanie dostaw LNG na azjatyckie rynki. Sytuacji towarzyszy jednoczesny rosnący popyt na gaz przed zimą.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(393)
tfu
6 miesięcy temu
Tylko wyjść na ulice....coś zmieni Polacy. Walczmy o swoje !!!
mate29
9 miesięcy temu
Rosja zwiększyła dostawy gazu do Europy o 23 % !!! Niestety Norwegia,USA i Araby nie chcą zrobić tego samego
rfed
9 miesięcy temu
Regulują ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. W Polsce nie ma faceta z takimi jajami, jakie miała brytyjska premier Tacher, która pozamykała brytyjskie kopalnie. U nas rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Pogrążają te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80% (PGE, Enea, Energa były po ponad 20 zł i spadły na 4-6, Tauron był po ponad 5 zł i spadł do 1, odbił do 3). Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksią.ż kę pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.
Mobidic
9 miesięcy temu
W tych spółkach nie pracuje się za 2000 tys.
Józef Nowak
9 miesięcy temu
My jesteśmy spokojni bo mamy demokratyczny gaz z USA.
Łukasz
9 miesięcy temu
Bardzo dobrze wam Polacy,niech jeszcze wam zdrożeje wszystko 8krotnie ,to może wreszcie wyjdzie na ulicę, Może wreszcie zmądrzejecie
NA SMYCZY
9 miesięcy temu
Dla myślących wybór jest prosty.Po wymianie kotła na gazowy jesteś na sznurku.Podwyższą cene gazu o 100% i co zrobisz?Zapłacisz albo ci odetną gaz i zdechniesz z zimna.Jak masz tradycyjne ogrzewanie w razie kryzysu najwyżej pójdziesz do ogrodu i wytniesz na opał jabłonkę.W tak nieprzewidywalnym kraju jak Polska ogrzewanie gazem lub prądem nie ma niestety racji bytu bo każdy następny durny pomysł i plan rządu może cie wykończyć a ty nie masz na to wpływu...
Indianin
9 miesięcy temu
Wegry podpisaly kontrakt na gaz na 15 lat , po najlepszej cenie ,na najlepszych warunkach ,wybudowala elektrownie atomowa ,zgadnijcie z jakim krajem ,tylko sie nie pomylcie...
Janusz55
9 miesięcy temu
Słyszałem że na święta dopłynie statek! W PRL były mandarynki a teraz będzie gazowiec z gazem!
Olo
9 miesięcy temu
W tamtym roku w maju pograłem trochę gazem. Ogląd faktury wprowadził żonę we wściekłość! W tym roku dokupiłem dodatkowo 5 metrów sosny do spalenia, spalę w piecu cały zgromadzony opał jak zbraknie węglem nadgonię a do gazu się nie dotknę !!!!!!!
PO yeeb
9 miesięcy temu
Niemcy wraz z ruskimi zacierają ręce, podziękujmy Tuskowi.
Emigrant
9 miesięcy temu
Brawo pis jak ja się cieszę że wrescie jakieś podwyzszki dla Ciemnogrodu oni aż pragną tych podwyżek wszak nie wiedzą co z pieniędzmi robić i dlatego kochają pis bo nie muszą się martwić co z pieniędzmi zrobić a tak popłaca rachunki i mają problem z głowy a czy zjedzą czy nie to nie ważne wazne ze pis zadowolony i mogą kraść ile wlezie bardzo dobrze
BERT
9 miesięcy temu
Gaz kupowany jest przede wszystkim na giełdach w tzw. kontraktach. Jeśli odbiorca "unijny" nie zamawia to Gazprom wysyła nadwyżki do Azji. Tym bardziej, że Polska całe ostatnie lata twierdzi, iż kupuje gaz z kataru czy USA - bo tańszy. A jak jest z tym "tańszy" każdy widzi i czuje na rachunkach. Morawiecki zaklina rzeczywistość. Macha tymi rączkami coraz szybciej i coraz szybciej odlatuje od rzeczywistości.
Romi
9 miesięcy temu
Zostało 2 lata by dogadać się z Rosją.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić