aktualizacja 

Po cukrze przyjdzie kolej na niego? Budowlańców ogarnął niepokój

W ostatnich tygodniach w Polsce brakuje cukru i węgla, co częściowo ma związek z trwającą wojną w Ukrainie. Niestety, to nie koniec złych wieści. Wkrótce mogą pojawić się problemy z dostępnością cementu. Na razie w sklepach go nie brakuje, ale część budowlańców zaczyna się martwić.

Po cukrze przyjdzie kolej na niego? Budowlańców ogarnął niepokój
Zabraknie cementu? Budowlańców ogarnęła panika (Pexels, Rodolfo Quirós)

Obecnie Polska ma spore problemy z niedoborem węgla, gdyż po wszczęciu wojny w Ukrainie rząd wprowadził embargo na rosyjski węgiel. W efekcie wiele gospodarstw domowych może nie nabyć odpowiedniej ilości surowca, aby ogrzać swoje domy w okresie zimowym. Cierpią również przedsiębiorcy.

Węgiel jest niezwykle ważnym surowcem w procesie wytworzenia ciepła w piecu cementowym. Brak "czarnego złota" na rynku może sprawić, że cementownie nie będą w stanie go wyprodukować, a to z kolei doprowadzi do wzrostu cen - ostrzegają eksperci.

Zabraknie cementu? Budowlańców ogarnęła panika

Branża przewiduje, że ma zapasy węgla do końca wakacji, dlatego przez kilka najbliższych tygodni cementu w polskich sklepach na pewno nie zabraknie. Niewykluczony jest jednak wzrost cen tego produktu.

- Nie możemy jednoznacznie stwierdzić czy ceny materiałów budowlanych utrzymają się na tym samym poziomie w dłuższej perspektywie - mówi "Gazecie Pomorskiej" Mateusz Piotrowski, dyrektor Komunikacji i Relacji Zewnętrznych w firmie Lafarge Polska, której cementownia "Kujawy" znajduje się w Bielawach koło Pakości.

Jak zauważył Piotrowski, obecnie cementownie muszą borykać się ze wzrostem cen energii, a także rosnącymi cenami uprawnień CO2 oraz coraz droższym węglem. - To powoduje wzrost obciążeń produkcji, szczególnie odczuwalny w przemyśle energochłonnym, energia stanowi np. prawie 50 proc. wydatków na produkcję cementu - dodaje.

Sławomir Ziółek z Grupy PSB Handel przekazał "Gazecie Pomorskiej", że w sklepach tej firmy na razie nie brakuje cementu w workach. - Jednak, co będzie w końcówce trzeciego i czwartego kwartału, trudno przewidzieć - dodaje Ziółek.

Również w Składzie Materiałów Budowlanych "Trops" w Bydgoszczy bez problemu można nabyć węgiel, choć jego ceny poszły minimalnie w górę. - Latem wzrosły minimalnie, jakieś 3 lub 4 zł na opakowaniu, tak że zapraszamy na zakupy - powiedziała Karina Łyjak, zastępca kierownika bydgoskiego oddziału tej firmy.

O wystarczających zapasach cementu informuje też Castorama Polska. Biuro prasowe tej popularnej sieci sklepów oświadczyło, że "nie ma problemów z dostępnością cementów".

Zobacz także: Inflacja jest "dyżurną wymówką". "Podnoszą ceny i sprawdzają próg bólu"
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić