Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

500 plus dla dorosłych. Takie warunki trzeba spełnić

10
Podziel się:

500 plus dla seniora to specjalny program, który powstał z myślą o osobach niezdolnych do prowadzenia samodzielnej egzystencji. Jednak środki nie muszą trafiać wyłącznie do osób starszych. Kto jeszcze może otrzymać świadczenie? Jakie warunki należy spełnić?

500 plus dla dorosłych. Takie warunki trzeba spełnić
500 plus nie tylko dla seniora. Świadczenie dla większego grona osób (Adobe Stock, Bozena Pisarska)

500 plus dla seniora to potoczna nazwa programu, który został wprowadzony, by wspomagać najbardziej potrzebujących. Jednak nie jest to świadczenie przeznaczone wyłącznie dla osób starszych, nawet jeśli to oni najczęściej są beneficjentami programu. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać 500 plus dla seniora?

500 plus nie tylko dla seniora. Świadczenie dla większego grona osób

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jasno precyzuje, kto może się ubiegać o wypłatę świadczenia. Wnioskodawca musi:

  • ukończyć 18 lat;
  • nie mieć zdolności do samodzielnej egzystencji - potwierdzać to powinno stosowne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji bądź też orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Uwzględniane jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie i niezdolność do samodzielnej egzystencji.


Co do zasady, aby pobierać 500 plus dla seniora, nie powinna nam również przysługiwać możliwość pobierania renty lub emerytury. Jednak są pewne wyjątki. Możemy otrzymywać świadczenie oraz emeryturę czy rentę, jeśli łącznie ich wysokość nie przekroczy 1896,13 zł brutto.

Za sprawą waloryzacji z marca 2022 roku prawo do 500 plus dla seniora zyskało szersze grono osób. Mogą one złożyć wniosek ws. przystąpienia do programu w każdej placówce ZUS. Możliwa jest osobista wizyta w urzędzie, jak i wysłanie wniosku drogą pocztową. Istnieje również możliwość dostarczenia dokumentów poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Aby otrzymać świadczenie, kluczowe jest posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jeśli posiadamy dokument wydany przed 1 września 1997 roku przez komisję lekarską ds. inwalidztwa, również powinniśmy go dołączyć do wniosku.

ZUS decyzję ws. wypłaty świadczenia wydaje w ciągu 30 dni, gdyż tyle ustawowo ma na to czasu.

Zobacz także: Hit polskiego wybrzeża. Co warto zobaczyć?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Lech
2 miesiące temu
Na ukrów miliardy miesięcznie idą.
Prz
2 miesiące temu
To jest naprawde przykre. Bo co to jest 500 zl w dzisiejszych czasach. Zwlaszcza ze wymogi wskazuja ze osoby je pobierajace nie moga w zaden inny sposob zarobic czy miec pieniedzy by godnie zyc.
Dona
2 miesiące temu
Pani w ZUS powiedziała że nie ma czegoś takiego jak 500+ senior....i zależy też kto wydał orzeczenie ,jeżeli nie ZUS to nie ma po co iść !paranoja!!!
Abc
2 miesiące temu
Na kogo dziś głosować? Jedni nie dadzą nic inni wszystko prawie wszystkim
Poirytowany
2 miesiące temu
Podsumowując. Jeśli będziesz już na tamtym świecie, czyli już jesteś niezdolny do życia, wtedy wnioskujesz!
X5ee
2 miesiące temu
To może krótka notka jak jest naprawdę.Jestem w temacie.Mam córkę, która skończyła 18 lat,posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z punktem gdzie mowa jest o jej niezdolności do samodzielnej egzystencji,że wymaga opiekuna.Otrzymała orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i ..Na wniosek o 500+ a właściwie prawdziwa nazwa to świadczenie uzupełniające bo w ZUS nie nazywają tego 500+, córka otrzymała orzeczenie po 75 dniach a nie 30 jak ustawa przewiduje(dlaczego tak długo?cytuje Panią z ZUS "bo wojna,mamy czas 90 dni"). Odpowiedź ZUS ,,Pani jest całkowicie zdolna do samodzielnej egzystencji".Nie dostanie 500+.Na nic wieloletnią dokumentacja z poradni i zaświadczenia wielu specjalistów i psychiatrów że jest niezdolna. ZUS (nie wzywając na żadne badanie) uzdrowił mi córkę niepełnosprawną od urodzenia.
tlen
2 miesiące temu
500+ ??? BO JAK DOTEJ PORY TO BYLA UTYLIZACJA
doniek
2 miesiące temu
Trzeba pić alkohol nie pracować mieć przynajmniej 5 dzieci i żonę codziennie bić
Przestroga
2 miesiące temu
Nie ufajcie ZUS.
Dodo
2 miesiące temu
Na dopłatę do węgla nie trzeba kryteriów a tu brutto 1800 paranoja
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić