aktualizacja 

500 plus dla dorosłych. Takie warunki trzeba spełnić

13

500 plus dla seniora to specjalny program, który powstał z myślą o osobach niezdolnych do prowadzenia samodzielnej egzystencji. Jednak środki nie muszą trafiać wyłącznie do osób starszych. Kto jeszcze może otrzymać świadczenie? Jakie warunki należy spełnić?

500 plus dla dorosłych. Takie warunki trzeba spełnić
500 plus nie tylko dla seniora. Świadczenie dla większego grona osób (Adobe Stock, Bozena Pisarska)

500 plus dla seniora to potoczna nazwa programu, który został wprowadzony, by wspomagać najbardziej potrzebujących. Jednak nie jest to świadczenie przeznaczone wyłącznie dla osób starszych, nawet jeśli to oni najczęściej są beneficjentami programu. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać 500 plus dla seniora?

500 plus nie tylko dla seniora. Świadczenie dla większego grona osób

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jasno precyzuje, kto może się ubiegać o wypłatę świadczenia. Wnioskodawca musi:

  • ukończyć 18 lat;
  • nie mieć zdolności do samodzielnej egzystencji - potwierdzać to powinno stosowne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji bądź też orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Uwzględniane jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie i niezdolność do samodzielnej egzystencji.


Co do zasady, aby pobierać 500 plus dla seniora, nie powinna nam również przysługiwać możliwość pobierania renty lub emerytury. Jednak są pewne wyjątki. Możemy otrzymywać świadczenie oraz emeryturę czy rentę, jeśli łącznie ich wysokość nie przekroczy 1896,13 zł brutto.

Za sprawą waloryzacji z marca 2022 roku prawo do 500 plus dla seniora zyskało szersze grono osób. Mogą one złożyć wniosek ws. przystąpienia do programu w każdej placówce ZUS. Możliwa jest osobista wizyta w urzędzie, jak i wysłanie wniosku drogą pocztową. Istnieje również możliwość dostarczenia dokumentów poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Aby otrzymać świadczenie, kluczowe jest posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jeśli posiadamy dokument wydany przed 1 września 1997 roku przez komisję lekarską ds. inwalidztwa, również powinniśmy go dołączyć do wniosku.

ZUS decyzję ws. wypłaty świadczenia wydaje w ciągu 30 dni, gdyż tyle ustawowo ma na to czasu.

Zobacz także: Hit polskiego wybrzeża. Co warto zobaczyć?
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić