Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Zapytaj taty lub dziadka. Jak za PRL-u był na liście, dostanie 14 tys. zł

10
Podziel się

Zapisałeś się na "malucha" lub "dużego fiata", ale nie zdążyłeś odebrać samochodu, bo w międzyczasie upadł system? Wciąż masz szanse na rekompensatę. Za niezrealizowany zakup państwo wypłaci nawet 19 tys. złotych.

Zapytaj taty lub dziadka. Jak za PRL-u był na liście, dostanie 14 tys. zł
Nie odebrałeś "malucha"? Dostaniesz pieniądze! (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bFdLwgpx

W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej samochodu nie można było po prostu kupić. Trzeba było się najpierw zapisać i poczekać, bo aut produkowano mało, a zapotrzebowanie było spore.

Na początku lat 80. ubiegłego wieku rząd premiera Wojciecha Jaruzelskiego wprowadził system przedpłat na nowe samochody, marzenie każdego ówczesnego kierowcy: fiata 126p lub fiata 125p.

bFdLwgpz

Chętni musieli wpłacić część należnej kwoty i uzbroić się w cierpliwość, bo warunkiem otrzymania auta była nie tylko wpłata pieniędzy, lecz również szczęście w losowaniu. Kogo nie wylosowano, czekał do kolejnej edycji.

Zobacz także: Koronawirus namieszał. Marzenia o elektrycznych samochodach odchodzą na dalszy plan?

Niektórzy pechowcy auta nigdy nie odebrali, bo zmienił się system i losowania się skończyły. Zresztą "maluch" czy "duży fiat" przestały być w latach 90. synonimem luksusu.

bFdLwgpF

Polski rząd obiecał rekompensaty

Tym, którzy w schyłkowej dekadzie PRL nie doczekali się opłaconego w części samochodu, rząd obiecał rekompensatę. Okazuje się, że choć od zmiany systemowej minęło 30 lat, nadal zdarzają się ludzie, którzy zapomnieli o tym, że przysługuje im rekompensata lub zawieruszyli dowód wpłaty.

Co roku minister finansów publikuje kwoty rekompensat za auta, które nigdy nie zostały odebrane. Przed kilkoma dniami opublikowane zostały kwoty obowiązujące w drugim kwartale 2021 roku. Jest to:

bFdLwgpG

13 852,00 zł, jeżeli przedpłata została wniesiona na samochód marki Fiat 126p;

19 629,00 zł, jeżeli przedpłata została wniesiona na samochód marki FSO 1500.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdLwgqa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
mmm
11 miesięcy temu
Czytajcie to co piszecie szanowni "redaktorzy"! Bzdury wypisujecie i mamicie ludzi jak nie jeden polityk.
Przebudzeni
11 miesięcy temu
Kogo chcą znowu kupić? Tego rządu dla Polaków już nie ma. Niech sobie to uswiadomia.
tego typu
11 miesięcy temu
A kiedy zaległe alimenty? Skoro system kulawy nie ściągał skutecznie, parszywe sądy się obijały śmierdzące, to też mi oddajcie, to co mi się należy.
bFdLwgqb
wez
11 miesięcy temu
Rząd niczego nie wypłaci, bo rząd nie ma pieniędzy! Pieniądze należą do podatników czyli do nas!
afrykaner
11 miesięcy temu
kiedy wypłacą za książeczki mieszkaniowe.
Jawmart Agawu
11 miesięcy temu
Jeśli byłeś w SB, MO, LWP to mogłeś w każdej chwili kupić samochód po państwowej cenie. A nawet bezkarnie sprzedać na czarnym rynku z potrójnym przebiciem i kupić następny.
....
11 miesięcy temu
Co nas czeka w najbliższym czasie,kolejne etapy zniewolenia: 3,4,5 fala i tyle ile będzie trzeba byśmy po kolei bankrutowali przejęcie upadłych firm przez spółki skarbu państwo-to sie już dzieje zlikwidowanie gotówki z rynku aby idiotów z kartami można było kontrolować i w odpowiednim momencie jak się zbuntują zablokować możliwość płacenia za cokolwiek tylko że juz kredytami powolne skupowanie Waszych mieszkań a następnie będziecie je wynajmować od korporacji np amazon samochody i inne pojazdy też stracicie i wmówi a Wam że nie są już potrzebne bo korporacja je wypożyczy albo załatwi transport-to też sie dzieje Postęp techniczny,roboty zaczną mieć wpływ na kontrolę urodzeń,po co komu zwolnienia i urlopy,duża ilość ludzi staje się zbyteczna do utrzymania nowego ładu Co do reszty pozostawiam Wam to waszej wyobrazni, nie myślcie że to może się zdarzyć bo to już trwa i jeżeli im tego nie zablokujemy nasze wnuki będą się rodzić w korporacyjnej niewoli a zamiast chrztu będą dostawać swojego pierwszego chipa w ręke
ollo
11 miesięcy temu
A kasa na to z jakiego nowego podatku pójdzie bo przecież nie z kieszeni polityków.
Pawka
11 miesięcy temu
To idźmy za ciosem. Kiedy będą wypłacane obligacje państwowe z okresu międzywojennego?
super_mario
11 miesięcy temu
PRL na całego! ciekawe co jeszcze wymyślą i skąd na to kasa
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić