Zapukają do drzwi Polaków. Już wiadomo kto będzie miał kontrolę

191

W 2024 roku za używanie odbiornika radiofonicznego trzeba zapłacić 8,70 zł za miesiąc, a za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego - 27,30 zł za miesiąc. Poczta Polska zdradziła teraz, kto powinien spodziewać się kontroli.

Zapukają do drzwi Polaków. Już wiadomo kto będzie miał kontrolę
Kontrole w domach Polaków (Pexels, Pexels)

Poczta Polska kilka tygodni temu odniosła się do kontroli, które przeprowadza, aby sprawdzić, czy w domach znajdują się zarejestrowane odbiorniki radiowe i telewizyjne. Przypomnijmy, że abonament jest obowiązkowy i od 1 stycznia 2024 r. wynosi 8,70 zł miesięcznie za radio i 27,30 zł miesięcznie za telewizor.

Pracownicy Poczty Polskiej w całym kraju sprawdzają, czy mieszkańcy poszczególnych budynków i kierowcy zarejestrowali odbiorniki radiowe i telewizyjne. Kontrolerzy Poczty Polskiej skupiają się na kontrolowaniu firm oraz instytucji - a nie osób prywatnych.

Sprawdź, czy masz w domu ten rachunek. Wiadomo, kogo skontrolują

Kontrolerzy weryfikują także, czy posiadacze odbiorników uiszczają opłaty z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tiktokerka wynajmuje mieszkanie od Julii Wieniawy. Mówi o drogim czynszu i zarobkach

Kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości, czyli w przypadku telewizora będzie to kwota przekraczająca 800 zł.

Abonament RTV: obalamy mity, przedstawiamy fakty", który rozwiewa wszystkie wątpliwości. Z artykułu dowiadujemy się między innymi, że listonosz nie jest upoważniony do przeprowadzania kontroli, a liczba zatrudnionych kontrolerów ogranicza się do kilkudziesięciu osób - czytamy.

Oglądasz Netfliksa? Płacisz abonament

Wiele osób zastanawia się, czy ktoś, kto w ogóle nie ogląda telewizji i korzysta wyłącznie z portali streamingowych, musi również uiszczać abonament. Poczta przekazała, że "ustawa określa domniemanie użytkowania". Domniemywa się więc, że osoba, która posiada odbiornik radiowy lub telewizyjnym używa go i trzeba od niego płacić podatek.

Istnieją osoby, które są zwolnione z uiszczania opłaty abonamentowej. Zaliczają się do nich osoby: które ukończyły 75 rok życia, zaliczające się do I grupy inwalidzkiej czy weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić