Kosma Szczepaniak| 

Zasiłek dla bezrobotnych pójdzie w górę? Prezydent Andrzej Duda złożył projekt ustawy

8

Prezydent Andrzej Duda w środę skierował do Sejmu projekt ustawy zakładający podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych od 1 września. Posłowie zajmą się także inną propozycją głowy państwa, a więc dodatkiem solidarnościowym.

Ile będzie wynosić nowy zasiłek dla bezrobotnych?
Ile będzie wynosić nowy zasiłek dla bezrobotnych? (PAP)

Temat dodatku solidarnościowego przewijał się już od jakiegoś czasu w rządowych kuluarach. W zeszłym tygodniu minister rodziny Marlena Maląg wspominała o tym, jaka może być wysokość tego dodatku. Kwota, jaka została wówczas wymieniona to 1300 złotych.

Prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt ustawy, który obejmuje między innymi właśnie dodatek solidarnościowy. Głowa państwa zdecydowała, że osoby, które utraciły pracę w związku z koronawirusem zasługują na zasiłek w wysokości 1400 złotych przez 3 miesiące.

Kto będzie mógł skorzystać z dodatku? Ma przysługiwać osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę i z którymi umowa o pracę została po dniu 31 marca 2020 r., rozwiązana przez pracodawcę albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Warunkiem uzyskania prawa do dodatku solidarnościowego jest posiadanie okresu podlegania w 2020 r. ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 90 dni.

Prezydent złożył projekt ustawy. Zasiłek dla bezrobotnych w górę?

Poza dodatkiem solidarnościowym, Andrzej Duda zaproponował zmianę wysokości wypłacanego zasiłku dla bezrobotnych. Aktualnie zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie w wysokości 861,40 zł brutto (741,87 na rękę) przez pierwsze trzy miesiące oraz 676,40 (592,52 zł netto) przez kolejne trzy.

Zmiany zaproponowane przez prezydenta zakładają podniesienie wypłaty dla osób pozostających bez stosunku pracy. Od 1 września miałaby ona wynosić 1200 zł przez pierwsze 90 dni posiadania prawa do zasiłku. Później kwota zasiłku miałaby wynosić 942,30 zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić