Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć. Padła konkretna kwota

37

Platforma Obywatelska w ramach "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów" obiecała podwyżkę zasiłku pogrzebowego. Dziś - jak zauważa wiele osób - świadczenie nie wystarcza na pokrycie kosztów związanych z pochówkiem. Ile miałoby wynieść po zmianie?

Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć. Padła konkretna kwota
Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć. Padła konkretna kwota (Adobe Stock, Francesca)

Aktualnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Wiele osób uważa, że to zdecydowanie za mało. Na przestrzeni ostatnich lat koszty związane z pogrzebami znacząco wzrosły, natomiast zasiłek został utrzymany na identycznym poziomie. To stanowi spory kłopot dla Polaków.

Podwyżkę zasiłku przed wyborami obiecała Koalicja Obywatelska. Najprawdopodobniej będzie ona największą partią w nowym, koalicyjnym rządzie.

19. Podniesiemy zasiłek pogrzebowy do 150% płacy minimalnej – czyli od lipca 2024 będzie to 6450 zł. Obecnie to 4000 zł - przekazano w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Senator PiS zapowiada. "Pierwsze posiedzenie będzie niezwykle ciekawe"

O podniesienie zasiłku pogrzebowego w czerwcu 2023 roku apelował prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Robert Czyżak chciał, by w obliczu dwucyfrowej inflacji (wówczas było to 11,5 proc.) to świadczenie wyniosło co najmniej 8 tys. zł.

Media, reklama, zakupy - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.

Kto może uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek jest wypłacany w ciągu 30 dni od złożenia wszystkich dokumentów. "Nie zapomnij podać numeru konta, na które ZUS wypłaci ci zasiłek. To bardzo wygodna forma wypłaty. Jeśli nie masz konta dostaniesz zasiłek na adres, który wpiszesz we wniosku" - podkreślono na stronie internetowej gov.pl.

Kto może uzyskać zasiłek pogrzebowy? Pieniądze dostanie każdy, kto spełni jeden z poniższych warunków:

  • jest objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobiera emeryturę albo rentę i zmarły był z jego rodziny,
  • zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierał emeryturę lub rentę albo spełniał warunki, żeby dostać emeryturę albo rentę,
  • zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić