Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
CHE
|

Zmiana czasu już wkrótce. Czy to ostatni raz? Polityk tłumaczy, co musiałoby się stać

273
Podziel się:

Kolejna zmiana czasu przed nami, a raz z nią jak bumerang powraca temat odejścia od "archaicznego" zdaniem wielu zwyczaju. Co musiałoby się stać, żeby to zmienić? Europoseł wyjaśnia, że przepisy w tej sprawie są jasne.

Zmiana czasu już wkrótce. Czy to ostatni raz? Polityk tłumaczy, co musiałoby się stać
Zmiana czasu - Polska nie zniesie zmiany czasu na własną rękę (Pexels, Aphiwat chuangchoem)

Zmiana czasu może zostać z nami jeszcze trochę. Jak wyjaśnia europoseł PiS Karol Karski, nawet jeśli chcielibyśmy zmieniać czas sami, nie możemy tego zrobić, bo Polskę obowiązują umowy międzynarodowe.

Polska samodzielnie nie może tego zrobić samodzielnie, bo dyrektywa unijna z 2000 roku wskazuje jasno, że wszystkie kraje wspólnoty mają zmieniać czas jednocześnie i jest to motywowane takimi praktycznymi problemami do rozwiązania, jak harmonizacja komunikacji i transportu - mówi Karski, cytowany przez "Fakt".

Wbrew powszechnej opinii Karski upiera się, że "harmonizacja czasu między krajami powoduje korzyści ekonomiczne". Jak dodaje, zmiana czasu wpływa negatywnie na samopoczucie, kiedy zmuszani jesteśmy się "przestawiać", co stanowi argument za tym, by w przyszłości się z niej wycofać.

Zobacz także: Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

Zmiana czasu w praktyce

Unia Europejska prowadzi prace nad zniesieniem zmiany czasu od dawna. Komisja Europejska zgodnie ze swoim harmonogramem miała się tym zająć w 2020 roku, tak żeby w 2021 roku nie zmieniać czasu na letni (zimowy jest czasem naturalnym). Tak się jednak nie stało. Dlaczego?

Jak tłumaczył "Faktowi" Agnes Wojciechowicz z biura prasowego Parlamentu Europejskiego w Warszawie, prace nad przyjęciem dyrektywy zostały wstrzymane na poziomie Rady Unii Europejskiej, która do tej pory nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(273)
gość
rok temu
I MA TEN CZAS POZOSTAĆ! TAKI BYŁ W POLSCE PRZED WPROWADZENIEM TEGO WYGŁUPU ZMIANY PRZEZ TOW. GIERKA W POŁOWIE LAT 70-TYCH ZESZŁEGO WIEKU! DOSYĆ TEJ UPIERDLIWEJ GŁUPOTY ZMIAN!
Trashumanista
rok temu
UE zajęta jest sprawą praworządności w Polsce i niema czasu na zmianę czasu, a jak znajdzie trochę czasu to i tak nie zmieni czasu bo ostatecznie na to niema czasu
Qubica
rok temu
A to miszcz kierownicy w Meleksie
3 promile
rok temu
Jak jadę Meleksem czy zimą czy latem to mam taki sam wynik
Jarosław Kot
rok temu
Zacytuję klasyka:"wy wszyscy jesteście pojebani" Kłócenie sie o cyfry na cyferblacie to gorzej niż jakbyśmy debatowali o wyższości pis nad po odwrotnie. Czy wy nie rozumiecie że co byście nie wybrali na stałe to słońce i tak mówiąc kolokwialnie ma to w dupie? Dzień w lecie nadal będzie trwał 17h a w zimie 8h. A kłócicie sie tylko dlatego że jakiś cymbał wymyślił dawno temu bezsensowną zmianę czasu zamiast iść do roboty godz wcześniej i korzystać po robocie ze słońca. Właśnie przez bezsensowny czas letni od około 40 lat przesuneliśmy nasz harmonogram dnia o godz później. Gdyby nie wprowadzono tej chorej zmiany to wstawianie o godz 5-6 rano byłoby normą i powrót z roboty o 13-14. W czasie naturalnym doba dalej ma 24h a dzień w lecie jest równie długi co wczasie letnim. W Hiszpanii poranny szczyt komunikacyjny przypada na godz 10 bo musieli dostosować się do chorego czasu utc+2. U nas szczyt jest o 7-8. Ludzie zostawmy czas naturalny i dostosujmy się do słońca a nie próbujmy dostosować słońca do nas manipulując wskazówkami. I zrozumcie że to nie jest żaden czas zimowy tylko czas standardowy odpowiadający naszemu położeniu na tej planecie. Może się go boicie myśląc że w lecie spadnie śnieg bo ktoś bzdurnie nazwał go zimowym.
Duck Duck
rok temu
13 grudnia spałem do południa. Brat też zakimał i dlatego nie doleciał.
Czerwonoarmis...
rok temu
Ja tam idąc na Berlin zdobyłem 4 czasy
TVP Turbo
rok temu
U nas w Pcimiu to chodzimy spać z kurami. Jedynie na Orlenie jest jaśniej bo meleksa można podładować jedząc najlepsze parówki od ob. S. Rajtka
Cyprysik
rok temu
Ja tam jak jeżdżę meleksem z prędkością światła to zgodnie z prawami fizyki następuje dylatacja (spowolnienie czasu. Z tego wynika pisia logika
Cyprysik
rok temu
Ja tam jak jeżdżę meleksem z prędkością światła to zgodnie z prawami fizyki następuje dylatacja (spowolnienie czasu. Z tego wynika pisia logika
Mak 444
rok temu
Są w unii kraje które z tego co wiem nie zmieniają czasu i jakoś komunikacja funkcjonuje, i jeżeli dobrze słyszałem to każdy kraj ma sobie ustalić jaki ma mieć czas
Maniek
rok temu
Od kiedy poseł PiS respektuje umowy międzynarodowe?? Twierdzi że obowiązują??! To raz obowiązują raz nie. Raz polskie przepisy ważniejsze od unijnych, raz nie :-(
aaaaaaa
rok temu
Co politykom przeszkadza zmiana czasu !!!! Ludzie dzięki temu mamy dłuższe dni w lecie i widniej rano o 7.00 w zimę . Chcecie jak krety chodzić spać o 21.00 lub wstawać po ciemku. Zrobi się u jak pod kołem podbiegunowym . Ręce precz od zmiany czasu !!!!!!!!!
Nn72
rok temu
Niewiem .Po jaka cholere te zmiany czasu.Ja i inni tego nie odczuwamy .To jest totalna głupota.Wymysl innych ,a inni muszą się podporządkować.Glupota totalna .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić