Zmiany w wieku emerytalnym już po nowym roku? Eksperci nie mają wątpliwości

609

Wraz ze zmianą rządu wraca obawa o zmiany w polityce senioralnej oraz chęć podwyższania przez polityków wieku, w którym Polacy i Polki mogą odejść na zasłużoną emeryturę. Jakie zmiany czekają seniorów w nadchodzącym roku sprawdził Dziennik Toruński Nowości.

Zmiany w wieku emerytalnym już po nowym roku? Eksperci nie mają wątpliwości
Nowy wiek emerytalny? Zmiany już po nowym roku (Adobe Stock)

Zdaniem ekspertów, podniesienie wieku emerytalnego w przyszłości będzie konieczne, a w długofalowej perspektywie ma przynieść korzyści samym emerytom.

Jednak obawy przed kolejnymi zmianami w tym temacie budzą tak duży opór społeczny, że pojawiają się już kolejne spekulacje na temat proponowanych zmian. Jak będą one faktycznie wyglądać i jaki będzie ich przebieg w praktyce?

Jak podaje Dziennik Toruński Nowości: "Do Sejmu ostatnio wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych."

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytura obywatelska bez szans. Ekspert mówi o prawach nabytych

Oznacza to, że prawo do świadczeń przedemerytalnych dla osób, które nie osiągnęły wieku uprawniającego do zakończenia pracy zarobkowej zostanie utrzymane. Aby ubiegać się o emeryturę pomostową, kobiety muszą mieć skończone 55 lat, a mężczyźni 60.

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg zapewniała, że nie po to przywrócono wiek emerytalny aby ponownie go wydłużać.

Przywróciliśmy wiek emerytalny, dziś Polacy nie pracują za symboliczne pięć złotych, nie jesteśmy tanią siłą roboczą dla Unii Europejskiej - podkreślała,

Jednak mimo tych deklaracji i wydłużenia emerytur pomostowych z wyliczeń ekspertów wynika, że dla społecznej równowagi i zachowania proporcji między osobami pracującymi, a seniorami pobierającymi świadczenia emerytalne, optymalnym momentem na zakończenie kariery zawodowej jest 70 rok życia.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić