aktualizacja 

ZUS może obciąć świadczenia. Emeryci i renciści muszą to wiedzieć

25

To nie jest dobra informacja dla seniorów na wcześniejszych emeryturach i rencistów. Od września zmniejszy się limit dorabiania do świadczenia z ZUS - z 4364,70 zł do 4309,37 zł. Jeśli ktoś zarobi więcej, jego renta lub emerytura zostanie pomniejszona. W przypadku zarobienia ponad 8003,12 zł, świadczenie zostanie całkowicie odebrane.

ZUS może obciąć świadczenia. Emeryci i renciści muszą to wiedzieć
Ważna informacja dla emerytów i rencistów. ZUS może obciąć świadczenia (Adobe Stock)

Osoby na wcześniejszych emeryturach i renciści od lat mogą dorabiać do swych świadczeń, ale obowiązują ich pewne zasady. Co trzy miesiące zmieniany jest limit zarobków, który uzależniony jest od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Pilnowanie go jest ważne, gdyż przekroczenie dozwolonego pułapu skutkować będzie zmniejszeniem świadczenia, a w skrajnych przypadkach nawet jego zawieszeniem.

Ważna informacja dla emerytów i rencistów. ZUS może obciąć świadczenia

Bez jakichkolwiek konsekwencji można zarobić 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W drugim kwartale 2022 roku wyniosło 6156,25 zł. Było tym samym niższe o 79 zł niż w pierwszym kwartale.

Z informacji podanych przez "Super Express" wynika, że wpłynie to na limit dorabiania do emerytury. Wyniesie on 4309,37 zł. To o 55 zł mniej od limitu, jaki obowiązuje od czerwca do sierpnia. Są to jednak wstępne szacunki. ZUS oficjalne wyliczenia przedstawi dopiero w drugiej połowie sierpnia.

Przekroczenie limitu dorabiania sprawia, że emerytura lub renta zostaną obniżone o kwotę, o jaką został on przekroczony. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może przy tym odebrać całego świadczenia, bo obowiązują go kwoty maksymalnego zmniejszenia. Wynoszą one od 518,99 zł do 691,94 zł - w zależności od pobieranego świadczenia.

Seniorzy dorabiający do renty lub emerytury muszą pamiętać o jednym. Obowiązuje ich limit, zgodnie z którym po przekroczeniu 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS zawiesi im wypłatę świadczenia. Tym samym, zgodnie z wyliczeniami "SE", od września 2022 roku nie będzie można zarobić więcej niż 8003,12 zł. Obecnie jest to 8105,79 zł.

Zobacz także: O 50 proc. więcej za kawalerkę w Warszawie. Ceny najmu poszybowały
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić