Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

ZUS może obciąć świadczenia. Emeryci i renciści muszą to wiedzieć

16
Podziel się:

To nie jest dobra informacja dla seniorów na wcześniejszych emeryturach i rencistów. Od września zmniejszy się limit dorabiania do świadczenia z ZUS - z 4364,70 zł do 4309,37 zł. Jeśli ktoś zarobi więcej, jego renta lub emerytura zostanie pomniejszona. W przypadku zarobienia ponad 8003,12 zł, świadczenie zostanie całkowicie odebrane.

ZUS może obciąć świadczenia. Emeryci i renciści muszą to wiedzieć
Ważna informacja dla emerytów i rencistów. ZUS może obciąć świadczenia (Adobe Stock)

Osoby na wcześniejszych emeryturach i renciści od lat mogą dorabiać do swych świadczeń, ale obowiązują ich pewne zasady. Co trzy miesiące zmieniany jest limit zarobków, który uzależniony jest od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Pilnowanie go jest ważne, gdyż przekroczenie dozwolonego pułapu skutkować będzie zmniejszeniem świadczenia, a w skrajnych przypadkach nawet jego zawieszeniem.

Ważna informacja dla emerytów i rencistów. ZUS może obciąć świadczenia

Bez jakichkolwiek konsekwencji można zarobić 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W drugim kwartale 2022 roku wyniosło 6156,25 zł. Było tym samym niższe o 79 zł niż w pierwszym kwartale.

Z informacji podanych przez "Super Express" wynika, że wpłynie to na limit dorabiania do emerytury. Wyniesie on 4309,37 zł. To o 55 zł mniej od limitu, jaki obowiązuje od czerwca do sierpnia. Są to jednak wstępne szacunki. ZUS oficjalne wyliczenia przedstawi dopiero w drugiej połowie sierpnia.

Przekroczenie limitu dorabiania sprawia, że emerytura lub renta zostaną obniżone o kwotę, o jaką został on przekroczony. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może przy tym odebrać całego świadczenia, bo obowiązują go kwoty maksymalnego zmniejszenia. Wynoszą one od 518,99 zł do 691,94 zł - w zależności od pobieranego świadczenia.

Seniorzy dorabiający do renty lub emerytury muszą pamiętać o jednym. Obowiązuje ich limit, zgodnie z którym po przekroczeniu 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS zawiesi im wypłatę świadczenia. Tym samym, zgodnie z wyliczeniami "SE", od września 2022 roku nie będzie można zarobić więcej niż 8003,12 zł. Obecnie jest to 8105,79 zł.

Zobacz także: O 50 proc. więcej za kawalerkę w Warszawie. Ceny najmu poszybowały
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
Marek
miesiąc temu
No i dobrze...Emeryci będą kombinować że zwolnieniami lekarskimi na etatach a PiS zatrudni swoich Ukraińców na łatanie dziur(już widzę jak się u Nas palą do roboty)....
Frank
2 miesiące temu
A co z tymi złodziejami z PiS-u,mają emerytury zarabiają 1000 % + premie i nie mają obcinki emerytur a my biedne żuczki co ?
Gość
2 miesiące temu
Mam emeryture głodową po 35 lat pracy i dalej pracuje,bo nie starcza na normalne życie, opłaty, leki,nie chciałabym żeby były 13,czy 14,lepiej podwyższyć emerytury.Niewiem ,może źle myślę,.
To pewne
2 miesiące temu
Grubas Tadeusz z Torunia się pochlasta, gdy renty i emerytury nie będą większe bo z czego będzie tyć?
Emerytka
2 miesiące temu
Może niech ZUS nam nie zabiera więcej pieniędzy, tylko niech te stare dziady z rządu idą wreszcie na należną im emeryturę i nie pobierają po ponad 20 tysięcy pensji tylko nie biorą emerytury po 2 tysiące złotych..
DEMOKRACJA
2 miesiące temu
Za rządów niemieckiej- PO i PSL emeryci i renciści grzebali w śmietnikach !
Realista
2 miesiące temu
Mam nadzieję że nie dożyje do tej nędznej emerytury.
Podatnik
2 miesiące temu
Ale są świetne krowy które się nie martwią,politycy,mundurowi, wykładowcy uczelni.
edy
2 miesiące temu
a co z zusem dla politykow? powinni wszystkim obciac i zabrac emerytury dlaczego tak nie jest?
Nic nowego
2 miesiące temu
ZUS może obciąć emeryturę??? Raczej powinno być ZUS chce okraść z emerytury.
geszeft
2 miesiące temu
pożyczę kilo cukru na procent
Strefa gazy
2 miesiące temu
Kaczynski gdzie jest cukier
Gama
2 miesiące temu
Dla osób na wcześniejszych emeryturach powinien być całkowity zakaz dorabiania. Rozumiem, że ktoś wypracował normalną emeryturę i chce dalej pracować . Ma do tego prawo. Nie rozumiem natomiast dlaczego inni mają zasuwać do 60 czy 65 roku życia, żeby zarobić na przywileje innych, młodszych. Skoro ktoś sie decyduje na wcześniejszą emeryturę to znaczy ,że jest wyczerpany pracą i nie jest w stanie dłużej pracować.
gacie prezesa
2 miesiące temu
dlatego nie naleze do Zbiorczej Utylizacji Spoleczenstwa ,mam inne plany na emeryture ,podroze i jakies palmy w gaciach i klapkach saczyc swieze soki i drinki
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić