aktualizacja 

ZUS potwierdza. Emerytury niższe nawet o 500 zł!

51
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od kwietnia będzie korzystać z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczących przewidywanej długości życia. Nie są to dobre informacje dla tych, którzy dopiero planują zakończyć aktywność zawodową.

ZUS potwierdza. Emerytury niższe nawet o 500 zł!
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Andrew Bret Wallis)

"Super Express" spostrzega, że już od kwietnia emerytury będą wyliczane według aktualnych wskaźników GUS dotyczących długości życia.

Kalkulacje Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że średnia długość życia przeciętnego 60-latka w naszym kraju wzrosła z 238,9 miesięcy (około 19 lat i 9 miesięcy) do 254,3 miesiąca (ok. 21 lat).

W tym miejscu warto podkreślić, że w polskim systemie wysokość emerytury jest uzależniona od kapitału zgromadzonego w ZUS i przewidywanej długości życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Do tego doprowadzi Tusk? Polityk nie ma wątpliwości

Rachunek jest tutaj bardzo prosty. Jeśli na emeryturę przechodzimy w wieku 60 lat i statystyki wskazują na to, że przeżyjemy jeszcze 254,3 miesiąca, to właśnie przez tę liczbę miesięcy dzielony jest nasz kapitał w ZUS.

Według nowych danych emerytury będą wyliczane przez ZUS od 1 kwietnia 2023 roku. Jeżeli ktoś załapie się jeszcze na marcowe przeliczenie, to wyjdzie na tym zdecydowanie korzystniej. Właśnie dlatego warto się pospieszyć.

Potężne spadki emerytur

Przedstawiciele "Super Expressu" pokusili się o nakreślenie kilku przykładów. Zauważono, że jeżeli na koncie ZUS mamy 400 tys. zł i przejdziemy na emeryturę w wieku 65 lat, to według kwietniowych wyliczeń nasze świadczenie wyniesie 2235,89 zł.

Z kolei mając 700 tys. zł kapitału i odchodząc na emeryturę w wieku 70 lat w marcu, nasze świadczenie wyniosłoby 5046,26 zł. Ale według przeliczenia kwietniowego, świadczenie spadnie do 4467,61 zł, czyli będzie o 578,65 zł niższe! - podsumowano.

ZUS już potwierdził, że niebawem zacznie wykorzystywać nowe dane dot. długości życia. To niewątpliwie nie są dobre informacje dla starszych osób. Niższe emerytury w obliczu wszechobecnej drożyzny to prawdziwy cios.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić